EN

1.10.2022, 15:42 Wersja do druku

Lublin. „Syndrom Hamleta” przedpremierowo w Teatrze Starym

Inne aktualności

„Syndrom Hamleta”, poruszający portret ukraińskiego "pokolenia Majdanu" w czasie zapomnianej przez świat wojny w Donbasie, zobaczymy w poniedziałek w Teatrze Starym. W pokazie wezmą udział reżyserka filmu oraz aktorzy.

"Syndrom Hamleta" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego jest zapisem przygotowań do spektaklu bazującego na motywach "Hamleta" i doświadczeń aktorów z wojny w Donbasie. Spektakl miał premierę jesienią 2020 r. w Kijowie, kilkanaście miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę. W przedstawieniu zagrało pięcioro aktorów, których świat stanął na głowie, gdy w 2014 r. Rosja rozpoczęła działania zbrojne w południowo-wschodniej Ukrainie.

Bohaterowie, zainspirowani motywami z „Hamleta", wracają na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć traumy. Próby, w połączeniu z wejściem w ich prywatne życie, tworzą portret pokolenia mierzącego się z wojennym doświadczeniem i bolesną przeszłością, która po inwazji Rosji na Ukrainę staje się też ich przyszłością. Sceny z frontu odtwarzają w spektaklu lub przedstawiają je metaforycznie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

"Syndrom Hamleta" przedpremierowo w Teatrze Starym. To poruszający dokument o generacji Majdanu i współczesnej Ukrainie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

tko

Data publikacji oryginału:

01.10.2022

Wątki tematyczne