EN

5.08.2024, 16:11 Wersja do druku

Lublin. Spektakle teatralne na Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2024

Czym jest matecznik i jaką pieśń nuci rzeka? Tego dowiemy się podczas Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (23–25 sierpnia 2024 r.)! A to wszystko za sprawą Teatru Łątek, którego dwa spektakle będzie można oglądać w Lublinie podczas osiemnastej edycji Festiwalu. Obie prezentacje będą tłumaczone na Polski Język Migowy. W programie wydarzenia znajdują się także koncerty, potańcówki, wystawy, warsztaty i prezentacja rzemiosła.

fot. mat. organizatora

Inne aktualności

Działający w Supraślu Teatr Łątek to chyba najmniejszy teatr w Polsce – na jego widowni mieści się tylko 10 osób. Spektakle przygotowywane przez Krzysztofa i Ewę Zemło można jednak oglądać także w innych miejscach. W tym roku na Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński będziemy mogli zobaczyć aż dwie ich realizacje. Jedną z nich jest spektakl pod tytułem „Matecznik”. To podróż do miejsc, krajobrazów, okoliczności i historii z Podlasia, których już w większości nie ma. Spektakl jest inspirowany wydanym w 1984 r. albumem fotograficznym Wiktora Wołkowa pt. „Wołkow”. Na bazie tej książki powstał autorski spektakl Krzysztofa Zemły.

Czas zawirował. Niepostrzeżenie z naszego krajobrazu znikły stogi siana, snopki zboża, płoty zrobione z drewnianych żerdzi, wozy z sianem. Ławki przed posesjami, na których siadali miejscowi, patrzyli na świat i starali się go zrozumieć, są już w większości puste. A może wszystko to jest ….tylko inaczej. Dziś również, tak jak kiedyś, wystarczy może się zatrzymać, usiąść. Rozejrzeć się wokół siebie, dostrzec otaczającą przestrzeń i piękno. Wejść z naturą i kulturą w dialog o tym, co nieprzemijalne. – o idei spektaklu opowiada Krzysztof Zemło z Teatru Łątek.

Reżyser do stworzenia widowiska użył eksplorowanych od lat w swojej twórczości technik związanych z teatrem cienia i światła. Specyficzny dla Teatru Łątek sposób narracji uzupełniony jest fotografiami wyświetlanymi i animowanymi przy pomocy rzutników, grafoskopów na różnego rodzaju statycznych i ruchomych tłach. W spektaklu użyte zostały także animacje, które specjalnie w tym celu przygotowała supraska artystka Agnieszka Waszczeniuk – animatorka specjalizująca się w technice animacji sypanej mieloną kawą. Scenografię stworzyła Ewa Zemło – artystka-plastyk, aktorka i współzałożycielka Teatru Łątek w Supraślu. Za muzykę odpowiedzialna była Ania Broda.

Widowisko będzie można obejrzeć w sobotę 24 sierpnia o godz. 18.00. Organizatorzy zapraszają do siedziby Warsztatów Kultury w Lublinie na ul. Grodzką 5a do sali widowiskowej.

Drugi spektakl, również Teatru Łątek, który publiczność Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński będzie mogła oglądać to „Pieśń Rzeki”. Inspiracją dla zespołu teatralnego do powstania widowiska były polskie ballady ludowe.

Na ich bazie stworzyliśmy teatrodyski – inscenizacje pieśni wykonane różnymi technikami teatru cieni i światła. Ułożyły się one w opowieść – teatralną balladę o miłości i śmierci. Ważnym dla nas był dobór utworów. Elementem wspólnym dla nich wszystkich stał się motyw rzeki, wody, cieczy. Miłość jest bowiem nurtem, który nas porywa, czy tego chcemy czy nie, i nie wiadomo, gdzie nas zaniesie – o spektaklu opowiada jego scenarzysta i reżyser, Krzysztof Zemło.

Podobnie jak w przypadku spektaklu „Matecznik” scenografię przygotowała Ewa Zemło, a za muzykę odpowiedzialna była Anna Broda. Pokaz odbędzie się w siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a w niedzielę 25 sierpnia o godz. 16.00 podczas Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.

Spektakl „Matecznik” | Teatr Łątek
Kiedy: 24 sierpnia (sobota), godz. 18.00–19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dla osób dorosłych
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Tłumaczenie na Polski Język Migowy

Spektakl „Pieśni Rzeki”| Teatr Łątek
Kiedy: 25 sierpnia (niedziela), godz. 16.00–17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dla osób dorosłych
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Tłumaczenie na Polski Język Migowy

Program Festiwalu 2024

Cały program Festiwalu dostępny jest na stronie retradycja.eu. Jak co roku festiwalowa publiczność może liczyć na niezwykle bogaty program artystyczny, pełen różnorodnych wydarzeń muzycznych. Scenę główną festiwalu otworzy w piątkowy wieczór (23.08)koncert re:tradycja. Błonia pod Zamkiem wypełnią polsko-francuskie dźwięki grupy Lumpeks oraz zaproszonych przez nich gości – skrzypaczki Marii Stępień, śpiewaczki Ewy Grochowskiej, grającego na instrumentach dętych Filipa Majerowskiego i perkusisty Piotra Gwadery. Przypominamy, że artystką, którą usłyszymy w Lublinie podczas Festiwalu, będzie Katarina Barruk (24.08) wykorzystująca w swoich utworach zarówno lokalny język Saamów, jak i charakterystyczne dla nich joikowanie. Na Błoniach pod Zamkiem wystąpi także francuski zespół Barrut (24.08) – siła głosów splatających się w energetycznej polifonii i nawiązujących do tradycji Oksytanii również poprzez język oksytański, w jakim śpiewają artyści. W niedzielę zobaczymy pochodzącą z Estonii grupę Duo Ruut (25.08) – zespół wykonuje autorskie melodie, ale w warstwie tekstowej swoich utworów korzysta z inspiracji tradycyjnych, przypominając o wątkach zawartych w dawnych estońskich pieśniach. Na tej samej scenie wystąpi Duality (25.08). Zespół wykonuje autorskie kompozycje inspirowane melodiami i pieśniami pogranicza polsko-białoruskiego oraz szeroko pojętego world music i muzyki elektronicznej.

W Bazylice oo. Dominikanów wystąpi natomiast zespół Drëszë (25.08) kontynuujący kaszubskie tradycje muzyczne i śpiewacze.

Po piątkowych i sobotnich (24–25.08) koncertach Organizatorzy zapraszają wszystkich na parkiet, który za sprawą nocnych potańcówek wypełni się dźwiękami tradycyjnymi dla bardzo różnych regionów. W tym roku zagrają dla nas: Orkiestra PodróżniacyKapela DobrzeliniacyKapela FedakówKapela Józefa WyrwińskiegoKapela BornegoChłopcy z Nowoszyszek i HrayBery/ГрайБери.

Na publiczność czeka także moduł rzemieślniczy, czyli Jarmark Jagielloński, na którym swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentuje 120 artystów – twórców ludowych i tradycyjnych rzemieślników. Dla osób chcących zgłębić swoją wiedzę i zyskać nowe umiejętności organizatorzy przygotowali warsztaty rzemieślnicze, taneczne i śpiewacze. Warsztaty będą skierowane zarówno do dzieci, jak i do osób dorosłych. Na warsztaty prowadzone będą zapisy, które rozpoczną się 12 sierpnia. W programie są także wystawy – fotograficzna, rzeźby czy związana z etnografią. Nie zabraknie uwielbianego przez mieszkańców Lublina pająka w Bramie Krakowskiej. Festiwal to także czas dla dzieci, które najchętniej przebywają na Podwórku Re:tradycji zlokalizowanym na Błoniach pod Zamkiem. Czekają tam na nie tradycyjne zabawki, gry i instalacje artystyczne. Każdego dnia w przestrzeni Podwórka będą odbywać się warsztaty dla dzieci oparte na muzyce, tańcu i śpiewie tradycyjnym. 

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
23–25 sierpnia 2024
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny


Więcej informacji na stronie
retradycja.eu

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk, Narodowy Instytut Dziedzictwa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sponsor: Herbapol – Lublin S.A.

Partnerzy: Muzeum Narodowe w Lublinie, Ivan Honchar Museum, Muzeum Wsi Opolskiej, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Dominikanie Lublin, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie
Patroni medialni: Polskie Radio Program II, Polskie Radio Dzieciom, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Gazeta Wyborcza, KulturaLudowa.pl, MuzykaTradycyjna.pl, Czas Dzieci, Kultura Enter, ONET

Źródło:

Materiał nadesłany