EN

30.06.2022, 16:25 Wersja do druku

Lublin. Ruszyła sprzedaż biletów na płatne spektakle Carnavalu Sztukmistrzów

mat. organizatora

Carnaval Sztukmistrzów – święto nowego cyrku i kultury ludycznej zbliża się wielkimi krokami! W dniach 28–31 lipca 2022 r. w Lublinie wystąpią artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej, aby zaprezentować zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy. Ulice opanuje strach, podniecenie i śmiech. Na większość wydarzeń jest wstęp wolny, ale mamy kilka programowych perełek, na które trzeba kupić bilety. Właśnie dziś ruszyła ich sprzedaż. Bilety na sceniczne spektakle tegorocznego Carnavalu Sztukmistrzów można nabyć przez aplikację Going.

To już 13. edycja festiwalu, podczas której artyści cyrkowi znów w pełnej krasie opanują ulice
i place Lublina. Nie zabraknie również spektakli w namiocie cyrkowym i licznych atrakcji przenoszących na chwilę widzów w niezwykły świat wspólnego świętowania. W ostatni weekend lipca Lublin eksploduje miłośnikami cyrkowych wrażeń i niepowtarzalnej, carnavalowej atmosfery.

Jak zwykle częścią Carnavalu są spektakle sceniczne odbywające się w namiocie cyrkowym
i na deskach scen widowiskowych. Na scenie będziemy mogli obejrzeć najciekawsze propozycje cyrkowej sceny europejskiej. Czwórkę zabójczo niepoważnych klaunów z Czech – załogi Squadra Sua w spektaklu „Across” oraz przewrotny spektakl „SoliloqueS” Compagnie Singulière
z Francji. W tym roku również wśród programu zamkniętego bogato reprezentowana będzie scena polska, głównie dzięki premierowym pokazom laureatów konkursu Incydent polski, który wspiera polskich artystów cyrkowych. Konkurs powstał pod skrzydłami Carnavalu Sztukmistrzów. Premiery sceniczne zaprezentują aerialistka Marta Mądry ze spektaklem „Ex–Libris”, a żongler Tomasz Piotrowski przedstawi pokaz pt. „Ciii...”. Premierę lubelską będzie miał też spektakl „Epitafium Błazna” w wykonaniu wrocławskiego kolektywu Kejos. Piotr Sikora w namiocie
na Błoniach zaprezentuje się z wesołą i zarazem wzruszającą propozycją familijną „Boy: Looking for a friend. W tym roku nie zabraknie także czegoś tylko dla dorosłych o mocnych nerwach – duet Circus Side Show w spektaklu pt. „Twisted Sisters” zabierze Was w brawurową wycieczkę do świata Freak Show.

Płatne spektakle to tylko część tegorocznej festiwalowej oferty. W programie znajduje się ponad dwadzieścia spektakli ulicznych, występy buskerów, koncerty, warsztaty, a także liczne atrakcje dla widzów w każdym wieku.

SPEKTAKLE PŁATNE

Kolektyw Kejos „Epitafium Błazna” (POLSKA)
Co musieli robić aktorzy czasów elżbietańskich, by zdobyć i utrzymać uwagę widza, który gotów był rzucić w odtwórcę roli kamieniem, gdy spektakl wydawał mu się zbyt nudny? Jakich, oprócz deklamacji tekstu, użyć strategii teatralnych, by przekazać żądnej rozrywki publice bardziej złożoną treść? Co by było, gdyby za wystawianie sztuk Szekspira zabrał się błazen? „Epitafium Błazna”
to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego, klaunady i cyrku współczesnego inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią Szekspirowskiego błazna.

Kolektyw Kejos to grupa artystów, która w swojej pracy skupia się na wykorzystaniu technik cyrkowych jako środka wyrazu równorzędnego z innymi formami performatywnymi.
W odróżnieniu od tradycyjnego cyrku pokazy Kolektywu Kejos stanowią nie tylko serię sztuczek, ale i spójną wypowiedź artystyczną.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 28 lipca, godz. 19.00 i 29 lipca godz.18.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem – Namiot Cyrkowy
Dla kogo:
dorośli i dzieci 8+
Czas: 60 minut
Cena: 20 zł

Squadra Sua „ACROSS” (CZECHY)
Pięciu klaunów wyrusza w podróż z punktu A do punktu B. A może z B do A, lub, jak kto woli,
z C przez nieskończoną liczbę punktów X? To wędrówka, którą często odbywamy po naszych wewnętrznych światach. Ale bez względu na to, jak często zbaczamy z trasy, zawsze czeka na nas jakaś nowa opowieść.

Pięciu klaunów, w starannie skrojonych garniturach, zadaje ważne pytanie: być albo nie być? Pytanie jest jednak tak ciężkie, że co najmniej jeden z nich powinien się odchudzić! Bohaterowie nadstawiają karku, ale nikt nie zastanawia się po co. Patrz, są tam, w wiszących wiadrach! Logika snu i absurdy codzienności mieszają się tu z dużą swobodą, a każde najmniejsze potknięcie
to zagrożenie dla życia.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 28 lipca, godz. 20.30 i 29 lipca, godz.19.30
Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie – Sala Widowiskowa
Dla kogo: dorośli i młodzież 15+
Czas: 45 minut
Cena: 30 zł

mat. organizatora

Inne aktualności

Circus Side Show „Twisted Sisters” (POLSKA/NIEMCY)
Zora van der Blast i holenderska księżniczka zniszczenia – Princess Tweedle Needle – to makabryczny duet utalentowanych i cudownie przerażających artystek cyrkowych, które w wykwalifikowany sposób łamią wszelkie zasady! Podczas tego show można spodziewać się wszystkiego – od zapierających dech w piersiach seansów akrobatycznych po absurdalne żarty. Oczekujcie połykania niepołykalnych z natury obiektów, łóżek nabitych gwoździami oraz wielu innych, przekraczających ludzkie możliwości wybryków! Te furiatki zabiorą nas w brawurową podróż i sprawią, że będziemy płakać ze śmiechu lub oniemiejemy z wrażenia! To spektakl, w którym nie ma rzeczy niemożliwych. Musisz zadać sobie tylko jedno pytanie – czy jesteś na to gotowy?

Informacje praktyczne:
Kiedy: 
29 lipca 2022, godz. 22.00
Dla kogo: osoby pełnoletnie
Gdzie: Namiot Cyrkowy, Błonia pod Zamkiem
Czas: 45 min
Cena: 20 zł

La Compagnie Singulière „SoliloqueS” (FRANCJA)
Projekt „SoliloqueS” jest cyrkiem, ale nie tylko. Zaskakuje ze zgoła innych powodów, niż moglibyśmy się spodziewać. To dość osobliwa kompania: mamy tu ekwilibrystę, akrobatykę powietrzną, linoskoczka, taniec i ludzi-gumy, a wszystko to z nadzwyczajną improwizacją na pianinie w tle. Kolektyw Singulière wprawi Was w osłupienie!

Kolektyw Singulière podejmuje, wraz z projektem „SoliloqueS”, inicjatywę bardzo osobistą i zaangażowaną w politykę w pełnym tego słowa znaczeniu. Porusza temat miejsca jednostki w grupie i nawiązuje w sposób wnikliwy i dosadny do życia w społeczeństwie i w szerszym kontekście życia na naszej planecie.

Przedstawienie poruszające, subtelne i bezkompromisowe…

Informacje praktyczne:
Kiedy: 30 lipca, godz. 20.00 i 31 lipca, godz. 17.00
Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie – Sala Widowiskowa
Dla kogo: dorośli i dzieci 10+
Czas: 70 minut
Cena: 30 zł

Piotr Sikora „Boy: Looking for a friend” (POLSKA)
Unikalny, teatralny clown show wywodzący się z tradycji masek. To spektakl pełen prostej, wzruszającej poezji o wielkiej głębi, zbudowany na najmniejszej masce na świecie – masce czerwonego noska!

Familijna opowieść o przyjaźni, odwadze i lodach czekoladowych. Na jaką odwagę należy się zdobyć, by uratować tych, których się kocha? Czym właściwie jest samotność? Czy na pełnym morzu da się używać telefonu stacjonarnego? Na te pytania odpowie sam „Boy”. Artysta zaprasza nas w niesamowitą podróż do jego walizki – do podróży w głąb serca i wyobraźni!

Informacje praktyczne:
Kiedy: 30 lipca, godz. 16.00 i 31lipca, godz. 18.00
Gdzie: Namiot Cyrkowy, Błonia pod Zamkiem
Dla kogo: bez ograniczeń wiekowych
Czas: 60 minut
Cena: 20 zł

Tomasz Piotrowski „Ciii…” (POLSKA) – laureat konkursu Incydent polski – premiera
Ciii... nie jedz tak głośno.
Ciii... zapomnij o śnie. Swoim śnie.

„Ciii...” to żonglerska próba zwizualizowania trudów, z jakimi spotyka się nowo upieczony rodzic. Doświadczenie balansu między poświęceniem a spełnieniem. To konfrontacja społecznych oczekiwań z własnymi celami.

To po prostu Ciii…
Już dobrze...
Cichutko…

Informacje praktyczne:
Kiedy: 30 lipca, godz. 18.00 i 31 lipca, godz. 20.00
Gdzie: Namiot Cyrkowy, Błonia pod Zamkiem
Dla kogo: dorośli i młodzież 16+
Czas: 40 minut
Cena: 20 zł

Marta Mądry „Ex–Libris” (POLSKA) – laureatka konkursu Incydent polski – premiera
Spektakl ten zrodził się z miłości do dwóch pozornie odległych dziedzin – cyrku i literatury. Jest to subtelnie abstrakcyjna opowieść o tym, co teksty i zawarte w nich słowa mogą nam przekazywać i jak wpływają na nasze historie. Przy pomocy języka, ruchu i obiektów przyjrzymy się historiom kilku kobiet, o których życiu świadczą jednak nie słowa, lecz ich czyny.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 30 lipca, godz. 20.00 i 31 lipca, godz. 16.00
Gdzie: Namiot Cyrkowy, Błonia pod Zamkiem
Dla kogo: dorośli i młodzież 12+
Czas: 25 minut
Cena: 20 zł

O Festiwalu

Carnaval Sztukmistrzów to wydarzenie związane z Lublinem od 2008 roku. To największy w Polsce festiwal łączący sztukę cyrkową. Impreza co roku przyciąga tłumy turystów oraz artystów ulicznych z całego świata.

Carnaval Sztukmistrzów jest imprezą-wizytówką Lublina, która oddaje duchowość, autentyzm, bogactwo kulturowe i klimat miasta. Podczas festiwalu prezentowana jest światowa sztuka alternatywna i eksperymentalna balansująca pomiędzy teatrem a cyrkiem, podczas gdy ponad głowami przechodniów spacerują Slacklinerzy.

Carnaval Sztukmistrzów odbędzie się w dniach 28–31 lipca 2022 r. na Starym Mieście w Lublinie. Program Carnavalu to przede wszystkim nowy cyrk, czyli forma inspirująca się cyrkiem tradycyjnym, balansująca między performancem a teatrem.

Na szczegóły tegorocznego programu musimy jeszcze chwilę poczekać. Wkrótce pojawią się kolejne ogłoszenia dotyczące festiwalu.

Carnaval Sztukmistrzów
28–31 lipca 2022
Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem w Lublinie
carnavallublin.eu

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin,
Lublin – Miasto Inspiracji

Partnerzy: Lublin 2023 –Europejska Stolica Młodzieży, Arche Hotel Lublin, Firmament,
Wallonie – Bruxelles International.be

Patroni medialni: TVP 2, TVP3, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, e–teatr, teatralny.pl,
Kultura Enter
Sponsorzy: PGE, VIVO! Lublin, Ten Browar Tenczynek, Concentrix

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne