EN

31.08.2020, 15:18 Wersja do druku

Lublin. Narodowe czytanie "Balladyny" u Osterwy

W ramach dziewiątej odsłony Narodowego Czytania zespół Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprezentuje fragmenty "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Utwór przeczytają: Jolanta Deszcz-Pudzianowska, Magdalena Sztejman i Jerzy Kurczuk. Wydarzenie poprowadzi Barbara Fink.

mat. teatru

Wydarzenie odbędzie się 5 września o godz. 12.00 w foyer teatru, zgodnie z wymogami sanitarnymi. Prosimy o wcześniejszą rezerwację darmowych wejściówek w Biurze Organizacji i Reklamy i w Kasie oraz o zapoznanie z regulaminem naszego Teatru w czasie pandemii.

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Rezerwacja i sprzedaż biletów:

Kasa: wt.-sb. w godz. 12.00 - 19.00, nd. 16.00 - 19.00, tel. 81 532 42 46.

Biuro Organizacji i Reklamy: pn. - pt. w godz. 8.00 -16.00, tel. 81 532 42 46.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne