EN

24.05.2021, 08:08 Wersja do druku

Lublin. Nagrody "Złota Kieszeń" wręczone

Wczoraj w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się gala finałowa V edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2021. To uwieńczenie prezentowanych w CSK najciekawszych zjawisk polskiej scenografii oraz prac artystów, którzy za pomocą dzieł przestrzennych wydobywają to, co w danym utworze najważniejsze. 

fot. mat. organizatora

Podczas Gali wręczone zostały nagrody „Złota Kieszeń”.

Decyzją jury w składzie: Małgorzata Komorowska, Marek Waszkiel, Andrzej Fogtt oraz Jarosław Cymerman, w obecności Prof. Leszka Mądzika – dyrektora Festiwalu, nagroda Grand Prix V edycji Festiwalu „Scena w Budowie” nie została przyznana. Jury postanowiło o rozdysponowaniu nagrody w równych proporcjach dla laureatów w pozostałych dwóch kategoriach.

Nagrodę „Złota Kieszeń” za najlepszą scenografię do spektaklu „Capri – wyspa uciekinierów” otrzymał Krystian Lupa - za niezwykle sugestywne połączenie formy wizualnej z filozoficznym przesłaniem spektaklu (Teatr Powszechny w Warszawie, reżyseria i scenografia: Krystian Lupa, kostiumy: Piotr Skiba).

Nagroda „Złota Kieszeń” za najlepsze kostiumy została przyznana Andrzejowi Witkowskiemu za kostiumy do spektaklu „Woyzeck” (Teatr Narodowy w Warszawie, reż. Piotr Cieplak, scenografia i kostiumy: Andrzej Witkowski). Jury swój wybór uzasadniło zróżnicowanym potraktowaniem formy kostiumu i umiejętnym połączeniem pomysłowości z umiarem i prostotą.

Nagrody „Złota Kieszeń” ufundowane są przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Swoją nazwą nawiązują do architektury przestrzeni teatralnej - kieszeni scenicznej, a także do elementu ubioru. Zaprojektowany z pozłacanej stali swoją formą nawiązuje jednocześnie do „spinacza” - symbolu CSK.

Uroczysta Gala poprzedzona została wernisażem wystawy „Kasandra”, prezentującej wybrane prace studentów uczelni artystycznych z całej Polski.

A na deser o 20:30 – na Placu Teatralnym: „Fire Party” - wielkoformatowe widowisko ogniowo-pirotechniczne z udziałem najlepszych tancerzy ognia, żonglerów i akrobatów w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

25.05.2021