Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
Już w tym tygodniu odbędzie się wydarzenie dla wszystkich miłośników sztuki cyrkowej. Warsztaty Kultury w Lublinie wraz z ACKiM UMCS Chatka Żaka zapraszają w najbliższy weekend (22-24 kwietnia) na Incydent polski. Podczas wydarzenia zaprezentują się artyści, którzy mają szansę wyprodukować własne przedstawienie. Incydent Polski powstał z myślą o wszystkich miłośnikach sztuki cyrkowej, którzy nie mogą doczekać się Carnavalu Sztukmistrzów. Przyjdź i poczuj energię cyrkowej wiosny.
Incydent Polski to konkurs na najciekawsze pomysły spektakli cyrkowych, który został ogłoszony jesienią ubiegłego roku przez Warsztaty Kultury. Jednym z etapów konkursu jest prezentacja krótkich, 20 minutowych pokazów pracy w toku przed żywą publicznością. Wydarzeniu będzie towarzyszyć spotkanie i dyskusja, podczas której publiczność i zaproszeni goście będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami i uwagami na temat przedstawionych prac. Zobaczymy 8 prezentacji artystów z całej Polski. Będą to występy zarówno solowe, jak i grupowe. Zróżnicowana tematyka spektakli traktuje o sprawach lekkich, poruszających problemy dnia codziennego, ale nie zabraknie również tych o tematyce poważnej i głębokiej. Stylistyka balansuje pomiędzy komedią i żartem, a poezją i eksperymentalną formą wyrazu.
- Jeżeli nie możecie Państwo doczekać się Carnavalu Sztukmistrzów to bardzo serdecznie zapraszamy na Incydent Polski. Zobaczymy niesamowite cyrkowe popisy w wykonaniu zdolnych, polskich artystów. Dodatkowo odbędą się 2 spektakle zagraniczne, które zyskały uznanie europejskich ekspertów cyrkowych konkursu Circus Next. Z pewnością będzie na co popatrzeć! – Podkreśla Iwona Kornet, koordynatorka.
Pokazy zawierają szereg widowiskowych dyscyplin cyrkowych, takich jak klaunada, akrobatyka, żonglerka, aerial czy iluzja. Podczas prezentacji artyści będą mieli szansę po raz pierwszy skonfrontować swoje prace z żywą publicznością, opiniami krytyków czy innych artystów.
-I dee nowego cyrku rozwijane są w naszym mieście od wielu lat, a zainteresowanie tą pełną emocji formułą sztuki dotyka coraz więcej młodych ludzi. Zależy nam, aby Chatka Żaka była miejscem twórczych eksperymentów, a studenci mogli w naszych progach otrzymywać wciąż nowe inspiracje. Incydent Polski 2022 zdecydowanie je przyniesie. Niezmiennie zapraszam do naszego Akademickiego Centrum Kultury i Mediów – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.
PROGRAM
22.04. PIĄTEK
Miejsce: ACKiM UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16, Sala Widowiskowa (duża i mała)
17.00 „Dr Acrylicstein" Kamil Dziliński (20 min.) – Mała Sala
Jakie tajemnice kryje laboratorium? Dr Acrylicstein to nowocyrkowy spektakl o perypetiach szalonego naukowca hobbysty, który w swoich eksperymentach próbuje odkryć nowe formy żonglerki. Niestety, nie wszystkie doświadczenia idą po jego myśli. Niekonwencjonalne pomysły Acrylicsteina tworzą kabaretowy obraz zmagań z samym sobą i nieugiętymi prawami fizyki.
17.30 „Ex-libris" Marta Mądry (20 min.) – Duża Sala
Coppelia dorosła i spełniła swoje marzenie. Ma własną księgarnię i mnóstwo pracy, więc często zostaje sama po godzinach - również i dziś. Przeglądając książki na zapleczu, zaczyna "przypadkiem" przeglądać jedną z nich. A potem kolejną. I kolejną. Zagłębiając się w różne dzieła, próbuje znaleźć odpowiedzi na niektóre z nurtujących ją pytań. Czy w pracy można się dobrze bawić? Czy jeśli dobrze się bawisz w pracy, to wciąż pracujesz? Czy obowiązki muszą być nieprzyjemne? Czy kiedy Twoja pasja staje się Twoją pracą, możesz postawić gdzieś wyraźną granicę?
18.00 „The Trick" Roman Słomka & Wojtek Rotowski (20 min.) – Mała Sala
"The Trick” to niespotykana wcześniej forma będąca połączeniem spektaklu, pokazu iluzji, stand-upu, tańca, ruchu, sztuk cyrkowych i muzyki. Dwóch artystów wyjawia podstawowe zasady iluzji, stosowane przez iluzjonistów od wieków. Na ile trik powstaje w dłoniach iluzjonisty a na ile w głowach widzów? Umiejętność demaskowania sztuczek może przydać się znacznie częściej niż podczas oglądania pokazu iluzjonisty. Wiedza o ich działaniu i zasadach, otwiera oczy na manipulacyjne pułapki jakie czekają na nas każdego dnia. Co zrobić aby nie wpadać w
te pułapki? Odpowiedzią jest ,,The Trick”.
18.30 „Wesele grało do 3:33" Kolektyw INC (20 min.) – Duża Sala
"Przez drzwi otwarte z boku, ku sieni, słychać huczne weselisko, buczące basy, piskanie skrzypiec, niesforny klarnet, hukania chłopów i bab i przygłuszający wszystką nutę jeden melodyjny szum i rumot tupotających tancerzy, co się tam kręcą w zbitej masie w takt jakiejś ginącej we wrzawie piosenki...." To jednocześnie cytat z "Wesela" Wyspiańskiego i opis sceny w spektaklu "Wesele trwało do 3:30" .A gdyby wesele odbywało się w roku 2044? Kontrasty na których pracował Stanisław Wyspiański tworząc "teatr ogromny", jego postrzeganie świata w kontekście walki o wolność, wyjście z cienia, natchnęły Kolektyw INC do stworzenia cyrkowej wersji tego dramatu. W spektaklu "Wesele trwało do 3:30" artyści łączą tradycyjne elementy cyrkowe, czyli żonglerkę, czy akrobatykę, z nowoczesnymi formami wyrazu, jak taniec współczesny, akrobacje ikaryjskie czy manipulacje rekwizytami ledowymi."
19.30 „Mechanicy" Ale Circus Dance Company (20 min). – Duża Sala
Proza życia: zapala się tajemnicza kontrolka, silnik zaczyna się krztusić, maszyna staje w miejscu. Pozostaje oddać samochód do naprawy i liczyć na łagodny wyrok zapisany na rachunku przy odbiorze. Tylko co dokładnie dzieje się za zamkniętymi drzwiami zakładu mechanicznego? 'Mechanicy' są projektem, który powstał w jednym celu: aby dostarczyć rozrywki i uśmiechu każdemu z widzów, niezależnie od wieku. Forma przesycona cyrkiem, komedią oraz elementami kaskaderskimi i pirotechnicznymi utwierdzi każdego w przekonaniu, że "check engine" może być wstępem do wspaniałej przygody.
20.00 spotkanie artystów i publiczności - Foyer przed Dużą Salą
23.04. SOBOTA
Miejsce: ACKiM UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16, Sala Widowiskowa (duża i mała)
16.30 „Ciiii..." Tomasz Piotrowski (20 min.) – Mała Sala
Ciiiii... ścisz muzykę. Ciiiii... nie jedz tak głośno. Ciiiii... zapomnij o śnie. Swoim śnie.
„ Ciiiii...” to żonglerska próba zwizualizowania trudów z jakimi spotyka się nowo upieczony ojciec."
17.00 „Halo Sąsiad” Fantasmagorie (30min.) – Korytarz /Patio przy Parku Akademickim
Dziura w dachu, brak prądu, ogień mający na celu odstraszenie burzy. Co chwilę dochodzi do kolejnych niespodzianych zwrotów akcji, a z pozoru zwykły deszczowy wieczór zmienia się w intrygującą przygodę, a czy sąsiadom uda się na dobre odgonić parszywą burzę? To okaże się podczas finału przedstawienia. Spektakl przepełniony jest komicznymi gagami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Nasi bohaterowie rozbawiają i wciągają publiczność do gry gdy potrzebna jest dodatkowa “sąsiedzka pomoc”. Podczas spektaklu będzie można zobaczyć niebanalne sztuczki zdiabolo, kijem ogniowym, maczugami oraz pochodniami.
18.00 „Boy: looking for a friend" Piotr Sikora (45 min.) PREMIERA INCYDENTU – Mała Sala
Unikalny, teatralny clown show wywodzący się z tradycji masek. Pełen prostej, wzruszającej poezji o wielkiej głębi. Zbudowany na najmniejszej masce na świecie – masce czerwonego noska! Familijna opowieść o przyjaźni, odwadze i lodach czekoladowych. Na jaką odwagę należy się zdobyć by uratować tych, których się kocha? Czym właściwie jest samotność?
Czy na pełnym morzu da się używać telefonu stacjonarnego? Na te pytania odpowie sam "Boy". Zaprasza Cię w niesamowitą podróż do jego walizki – podróż w głąb serca i wyobraźni!
19.00 spotkanie artystów i publiczności - Foyer przed Dużą Salą
20.00 „Cruda” Collectif À Sens Unique – (30 min.) Duża Sala- wstęp płatny
(bilety 10 zł, dostępne na goingapp.pl)
Ten spektakl to pełne humoru zanurzenie się w przeszłość byłej gimnastyczki. Była uzdolniona, bardzo uzdolniona… ale nie na tyle perfekcyjna, by została zapamiętana. Jej wizja ciała i kobiecości została ukształtowana przez lata intensywnych treningów. Okrutna i pełna autoironii kobieta opowiada nam o swoim wewnętrznym chaosie. Akrobacjami i skrętami ciała we wszystkich kierunkach wyznaje nam wszystko: swoją haniebną pasję do jedzenia, obsesję na punkcie dopasowania ciała do kodów, swój sposób męczeństwa, aby być piękniejszą, zabawniejszą, delikatniejszą, więcej wszystkiego! I to ją uwalnia ją tak samo, jak uwalnia nas!
24.04 2022 NIEDZIELA
Miejsce: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Plac Teatralny 1, Sala Baletowa
17:00 „OPTICON czas między 3D a 2D” Eliska Brtnicka - pokaz specjalny Circus Next
Jest to akrobatyczno-fizyczne widowisko o utrzymaniu ruchu na nieruchomym zdjęciu. Spektakl łączy w sobie elementy performance, instalacji i wystawy fotograficznej. Pokaz widziany niejako okiem kamery oferuje wiele punktów widzenia do oglądania poruszającego się ciała. Ciało, przesiąknięte zapachem wywoływacza i utrwalacza fotograficznego, stara się zrozumieć własne dwuwymiarowe istnienie przez obiektywy fotograficzne i choreograficzne. Spektakl odbędzie się w formie tzw. site-specific. (pokaz dopasowany i dedykowany przestrzeni, w której jest prezentowany) .Wersja site-specific grana w nieużywanym basenie miała swoją premierę 15 i 16 grudnia 2018 roku w Pradze.
Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Miasta Lublin, Miasto Lublin
Partnerzy: Cincus Next, ACKiM UMCS Chatka Żaka, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Centrum Spotkania Kultur, Fundacja Sztukmistrze, Centrum Nowego Cyrku
Patronat medialny: Radio Eska