Logo
Aktualności

Poznań. Wokół książki Wojciecha Śmiei „Po męstwie” – dziś w Teatrze Polskim

11.04.2025, 11:50 Wersja do druku

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza 11 kwietnia o godz. 18 na spotkanie „Nasze obce. O chwiejnych podstawach teraźniejszości. Spotkanie wokół książki Wojciecha Śmiei Po męstwie”.

fot. mat. teatru

Wojciech Śmieja – w książce „Po męstwie” – prowadzi nas przez kolejne dekady XX wieku, krok po kroku nakreślając historię polskiej męskości, jej archetypów i atrybutów: od honorowych ułanów przez awansujących robotników aż po transformacyjnych biznesmenów. Zapuszcza się również na peryferia, pisząc o tych, którzy nie mieścili się w dominującej narracji. Łącząc narzędzia antropologiczne z rozległą wiedzą literacką i kulturową, błyskotliwie obala mity i rozbraja stereotypy narosłe wokół polskich ikon męskości ubiegłego stulecia. Jednocześnie zachęca nas do refleksji nad tym, jak na nowo opowiedzieć historię Polski przez pryzmat przemian modeli bycia mężczyzną.

Wojciech Śmieja

Profesor Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawca i polonista. Zajmuje się głównie literaturą i kulturą polską XX i XXI wieku. Prowadzi, między innymi, badania z zakresu studiów gender i queer oraz krytyczne studia nad mężczyznami i męskościami.

Zadebiutował w 2010 roku monografią autorską „Literatura, której nie ma. Szkice o polskiej literaturze homoseksualnej”. Jest również autorem książek „Homoseksualność i polska nowoczesność. Szkice o teorii, historii i literaturze” (2015), „Hegemonia i trauma. Literatura wobec dominujących fikcji męskości” (2017) oraz „Po męstwie” (2024, nominacja do Nagrody im. Marcina Króla).

Opublikował również kilkadziesiąt artykułów, szkiców, esejów w czasopismach naukowych i pracach zbiorowych. Odbywał międzynarodowe staże naukowe na uczelniach Niemiec, Włoch, Francji i Stanów Zjednoczonych. Studiował w Center for the Study of Men and Masculinities pod opieką profesora Michaela Kimmela. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych.

Przemysław Czapliński

Profesor zwyczajny; historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk; współtwórca Centrum Humanistyki Otwartej (UAM) zajmującego się związkami między prawem i literaturoznawstwem; członek redakcji czasopisma „Teksty Drugie”.

Ostatnie jego publikacje to: „Poruszona mapa. Wyobraźnia geograficzno-kulturowa polskiej literatury przełomu XX i XXI wieku” (2016, przetłumaczona na j. francuski), „Literatura i jej natury” (współautorzy: Joanna B. Bednarek, Dawid Gostyński, 2017), „O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce” (współredakcja: J. B. Bednarek, D. Gostyński; 2019), „Tożsamość po pogromie. Świadectwa i interpretacje Marca ’68” (współred.: Alina Molisak, 2019); „To wróci. Przeszłość i przyszłość pandemii” (współred. J.B. Bednarek, Warszawa 2022) i najnowsza książka „Rozbieżne emancypacje. Przewodnik po prozie 1976–2020” (2024). Laureat nagród: im. Ludwika Frydego (1997), Fundacji im. Kościelskich (1998), im. Kazimierza Wyki (2004), im. Jana Długosza (2017), Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2019). Przedmiotem jego badań jest literatura (polska) i problemy późnej nowoczesności.

Sprzedaż książek podczas spotkania – księgarnia Bookowski

Koordynacja cyklu „Nasze obce” – Anna Maśląkowska

Wejściówki w cenie 20 zł dostępne na stronie www.bilety.teatr-polski.pl oraz w kasie biletowej.

W sprawie rezerwacji prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów:
[email protected]
• +48 61 8520541
• +48 61 8525628

Źródło:

Materiał nadesłany

Sprawdź także