EN

25.08.2021, 17:21 Wersja do druku

Lublin. Otwarcie Projektu Norweskiego w Gardzienicach

„Praktykowanie historii. Norwegia i Polska – odnajdywanie w czasie i przestrzeni" - interdyscyplinarne przedsięwzięcie Teatrów Stella Polaris i Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice z udziałem Partnerów, w sferze: teatru i filmu; muzyki i tańca; sztuk wizualnych i refleksji akademickiej odbędzie się 26 – 29 sierpnia 2021.

"The Dream of Shaman" / fot. mat. teatru

Inne aktualności

26 sierpnia (czwartek) Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Część I:
godz. 14:00 | Duża Kieszeń Sceny CSK
Oficjalna ceremonia otwarcia połączona z konferencją prasową
– Katarzyna Sienkiewicz – Dyrektor Centrum Spotkania Kultur i Wojciech Goleman – Z-ca Dyrektora d/s administracyjnych Teatru Gardzienice
– słowo od przedstawicieli władz
– Włodzimierz Staniewski – Dyrektor Teatru Gardzienice (inicjator projektu) i Per Spildra Borg – Dyrektor Teatru Stella Polaris
– pytania dziennikarzy

Część II:
godz. 15:00 | Duża Kieszeń Sceny CSK
Konferencja dotycząca inspiracji projektu; „Początki – fakty, historie, mity – Polska, Norwegia i Wikingowie"
– prof. Przemysław Urbańczyk: Między Bagdadem a Reykjavikiem. Ziemie polskie we wczesnym średniowieczu / Between Bagdad and Reykjavik. Polish territories in the early Middle Ages
– Frans-Arne Hedlund Stylegar – Ways of Christianization: Eastern influences in the Scandinavian Viking Age / Metody chrystianizacji. Wpływy ze Wschodu w Wieku Wikingów w Skandynawii
– Ragnar Orten Lie – Spearheads in the change of religions in Norway (800-1100 AD) / Liderzy zmian religijnych w Norwegii (w latach 800-1100).
– Dyskusja

Część III:
godz. 18:00 | City Projekt – 1 CSK
Wernisaż – otwarcie wystawy „Stella Polaris: „Podróż" // „the Journey"

25-29 sierpnia (środa – niedziela) | Kompleks Pałacowo-Parkowy w Gardzienicach
warsztaty Stella Polaris w Gardzienicach (uczestnicy biorą udział w pokazie „Snu Szamana" 29.08)

27 sierpnia (piątek) | Kompleks Pałacowo-Parkowy w Gardzienicach: Spichlerz
godz. 19.00 przedstawienie pt. „Legenda o Wielkich Narodzinach" // „The Legend of the Grand Birtht"

28 sierpnia (sobota) | Kompleks Pałacowo-Parkowy w Gardzienicach godz. 18.00 – przedstawienie pt. „Ślad" // „Footprint" (Merete Klingen) | Park w Gardzienicach, następnie pokaz specjalny w wykonaniu grupy Stella Polaris | Spichlerz

29 sierpnia (niedziela) | Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
godz. 19.00 – spektakl plenerowy pt. „Sen Szamana"// „Dream of the Shaman"

Szczegóły oraz wejściówki:

✲ Koszt: bezpłatne.
Uwaga: Obowiązują wejściówki na spektakle 27.08 i 28.08. Na spektakl plenerowy 29.08 – wstęp wolny.

Rezerwacje / Zapisy:
☏ +48 81 532 98 40 • pn.-pt. 10.00-18.00
☏ +48 81 582 13 98 • tylko w dniu wydarzeń odbywających się w Gardzienicach.
e-mail: [email protected]

LEGENDA O WIELKICH NARODZINACH

Sceniczna prezentacja jak pięć różnych kultur europejskich postrzega swoje mity o tym jak powstał świat. Eksplorowanie legend przez teksty poetyckie, taniec, film i ruch. Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu z programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa". Scenariusz został opracowany we współpracy z reżyserem Nikolasem Kamtsisem z greckiego teatru Aeroplio-Topos Allou.

ŚLAD – POWRÓT DO DOMU

Projekt performatywny stworzony i wykonywany przez Merete Klingen ze Stella Polaris. Klingen zanurzyła się w historie i opowieści jej przodkiń sięgające 1675 roku, szukając powiązań z własnym życiem i sobą. Co kryje się w naszym DNA? Jak możemy zmienić nasze DNA, aby przekazać siłę, mądrość i bezwarunkową miłość naszych przodkiń następnym pokoleniom?

Koncepcja i wykonanie: Merete Klingen
Muzyka: Andreas Strand Renberg
Reżyseria: Per Spildra Borg

SEN SZAMANA

W starożytnych czasach nordyckich osoby posiadające niezwykłe zdolności uważane były za szamanów i kapłanki. Przewodzili oni ceremoniom, podczas których odgrywano sceny mitologiczne, ukazujące głębię nordyckiej kultury ludowej. Spektakl jest inspirowany takimi opowieściami, a odprawiane w nim obrzędy sławią życie, przyrodę i dziedzictwo kulturowe.

Borg prowadzi warsztaty, których kulminacją jest ten spektakl. Pracuje z własnym zespołem i z nowymi uczestnikami warsztatów aby na nowo odtwarzać swój spektakl w różnych miejscach i z nowymi obsadami każdego z przedstawień.

Spektakl jest tworzony, reżyserowany i realizowany przez Pera Spildrę Borga.

WERNISAŻ WYSTAWY „THE JOURNEY" // ''PODRÓŻ» | STELLA POLARIS (NORWEGIA)

Wystawa będzie prezentowana po raz pierwszy w Lublinie. Składają się na nią fotografie, materiały filmowe, kostiumy i rekwizyty, które stały się znakiem rozpoznawczym norweskiego teatru Stella Polaris.

___
𝐓𝐞𝐚𝐭𝐫 𝐒𝐭𝐞𝐥𝐥𝐚 𝐏𝐨𝐥𝐚𝐫𝐢𝐬 założył w 1985 roku założył Per Pildra Borg wraz z żoną Merete Klingen. To uznany teatr działający w domenie teatru ulicznego, cyrku i akrobatyki. Jego celem jest praca nad międzykulturowym zrozumieniem i integracją kultur. Zespół składający się z profesjonalnych aktorów, muzyków i freelanserów z Norwegii i zagranicy realizuje projekty o zasięgu lokalnym i międzynarodowym.

𝐏𝐞𝐫 𝐒𝐩𝐢𝐥𝐝𝐫𝐚 𝐁𝐨𝐫𝐠 jest aktorem, instruktorem, muzykiem, od 1985 roku reżyserem w Teatrze Stella Polaris. Swoją karierę teatralną rozpoczął w 1979 roku jako współzałożyciel Saltkompaniet, jednej z pierwszych norweskich niezależnych grup teatralnych. W latach 1981–1985 współpracował z Teater Beljash.

Per Spildra Borg pracuje z rytmem, improwizacją, spirytualnym podejściem do pracy na scenie. Większość spektakli tworzy, odwołując się do mitologii nordyckiej i szamańskich tradycji.

W 1997 roku został nagrodzony prestiżową nagrodą Norwegian State Artist Allowance, Otrzymał rozliczne nagrody od norweskich instytucji za jego wkład osobisty w budowanie norweskiego świata teatralnego. W 2014 roku został laureatem nagrody Norwegian Stage Instructors.
___

Wernisaż: 26 sierpnia, godz. 18.00.
Termin wystawy: 26 sierpnia – 17 października 2021 (codziennie od 12:00 do 18:00 oprócz poniedziałków).
Miejsce: Centrum Spotkania Kultur, City Project -1. Wstęp wolny

Źródło:

Materiał nadesłany