EN
26.04.2023, 09:10 Wersja do druku

Lublin. Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” - od 12 maja

Osiem polskich spektakli teatralnych będzie rywalizować w konkursie o „Złotą kieszeń” podczas VII Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, który rozpocznie się 12 maja br. W programie zaplanowano także wystawy, spotkania z twórcami, pokazy filmowe.

„Imagine” / fot. Natalia Kabanow / mat. teatru

Inne aktualności

Podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor CSK Katarzyna Sienkiewicz podkreśliła, że festiwal „Scena w Budowie” wydobywa to, co najbardziej wartościowe w polskiej scenografii.

„To jedyne takie wydarzenie teatralne, które cieszy się coraz większym uznaniem fanów i ekspertów teatru. Jego założeniem było wydobycie z cienia i docenienie, uhonorowanie tych wszystkich artystów, którzy na scenie są niby widziani, a jednak niewidzialni. Chodzi przede wszystkim o scenografów” – wyjaśniła dyrektor.

Główną częścią festiwalu jest konkurs o „Złotą kieszeń” z łączną pulą nagród w wysokości 25 tys. zł dla najlepszego spektaklu, za najlepszą scenografię i za najlepsze kostiumy. O nagrody w tym roku rywalizować będą twórcy ośmiu przedstawień powstałych w różnych teatrach, gdzie szczególną rolę pełni scenografia i kostium.

Wśród finalistów znalazły się następujące przedstawienia: „Alicja w Krainie Czarów” (Opera Nova w Bydgoszczy), „Alte hajm/Stary dom” w reż. Marcina Wierzchowskiego (Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu), „Imagine” w reż. Krystiana Lupy (koprodukcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatr Powszechny w Łodzi), „Orlando. Biografie” w reż. Agnieszki Błońskiej (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie), „Lalka” w reż. Radosława Rychcika (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie), „Lalki Kafki” w reż. Marka Zákostelecký (Wrocławski Teatr Lalek), „Rewizor” w reż. Jurija Murawickiego (Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy) oraz „Rohtko” reż. Łukasza Twarkowskiego (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu).

W programie festiwalu zaplanowano także wystawy, spotkania z twórcami, pokazy filmowe. Przygotowano m.in. wystawę prac studentów polskich uczelni plastycznych, której co roku motywem przewodnim jest mitologia starożytna. Odnosząc się do tego wydarzenia dyrektor artystyczny festiwalu prof. Leszek Mądzik zwrócił uwagę, że festiwal co roku przyciąga młodych ludzi, którzy w przyszłości będą decydować o polskiej scenografii. „Oni mają tutaj swój cichy festiwal, a w tym roku – co mnie cieszy – udział bierze osiem uczelni wyższych artystycznych. Hasłem wywoławczym będzie Afrodyta – będziemy dalej zanurzać się w naturę i psychikę kobiet, które zaistnieją w tych pracach” – wyraził nadzieję prof. Mądzik.

„Alte Hajm/Stary dom” / fot. Monika Stolarska / mat. teatru

Widzowie festiwalu „Scena w budowie” zobaczą również specjalny pokaz spektaklu „Kryptonim 27” w wykonaniu Art Color Ballet, który inspirowany jest twórczością Zdzisława Beksińskiego. „To co wyróżnia ten spektakl, to przede wszystkim bogactwo form kostiumów we współczesnym teatrze, gdzie kostium został wzbogacony nową technikę realizacyjną, jaką jest bodypaintitng” – dodała koordynator festiwalu Magda Parzyszek.

Zapowiedziała również, że podczas cyklu filmowego pn. „Ona w teatrze” zostaną pokazane spektakle Teatru Telewizji, które skupiają się wokół postaci kobiety: aktorki, reżyserki, scenografki, kostiumografki, pisarki. „W każdym z przedstawień w głównych rolach zobaczymy na ekranie artystki wybitne i nietuzinkowe, między innymi Magdalenę Cielecką, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Agatę Kuleszę czy Aleksandrę Konieczną” – wymieniła koordynatorka.

Gala wręczenia nagród „Złota Kieszeń” odbędzie się 27 maja w Foyer Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Wśród laureatów „Złotej Kieszeni” znalazły się dotychczas m.in. „Księgi Jakubowe” w reż. Eweliny Marciniak, „Robert Robur” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego, „Makbet” w reż. Agaty Dudy-Gracz.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” otrzymał dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

PAP