Osiem polskich spektakli teatralnych będzie rywalizować w konkursie o „Złotą kieszeń” podczas VII Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, który rozpocznie się 12 maja br. W programie zaplanowano także wystawy, spotkania z twórcami, pokazy filmowe.
Inne aktualności
- Białystok. Premiera spektaklu o miłości – „Wieczoru Trzech Króli” Szekspira w Teatrze Dramatycznym 22.02.2025 14:18
-
Warszawa. Premiera spektaklu muzycznego „Na prochach” w Teatrze Syrena – w sobotę 22.02.2025 12:00
- Kraków. „Aida” – premiera w Operze Krakowskiej 21.02.2025 18:02
-
Kielce. Zdjęcia Pawła Edelmana do „Skóry po dziadku” Pakuły 21.02.2025 17:50
- Kraków. Artyści i pracownicy Teatru Scena STU uhonorowani Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 21.02.2025 16:26
- Zakopane. Spektakl kabaretowo-muzyczny „Międzyczas” wg utworów Jonasza Kofty i premiera płyty 21.02.2025 16:09
- Warszawa. Ukraińskie „Dziady” w Teatrze Dramatycznym 21.02.2025 16:08
- Szczecin. W marcu premiera „Pół na pół” w Teatrze Polskim 21.02.2025 16:05
- Warszawa. Niepokojące plany dotyczące czeskiego Instytutu Teatralnego 21.02.2025 16:00
-
Lublin. Nowy cykl czytań performatywnych w Teatrze Osterwy 21.02.2025 15:42
-
Katowice. Wkrótce finał 2. edycji projektu WyspianKiss w Teatrze Śląskim 21.02.2025 14:36
-
Wrocław. Opera zachęca do wsparcia Ukrainy podczas spektaklu „Carmen” 21.02.2025 14:34
-
Teatr TV. Premiera spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny” w reż. Marty Górnickiej – w poniedziałek 21.02.2025 14:34
- Katowice. W Teatrze Żelaznym próbują „Misia Kubusia i przyjaciół” 21.02.2025 14:07
Podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor CSK Katarzyna Sienkiewicz podkreśliła, że festiwal „Scena w Budowie” wydobywa to, co najbardziej wartościowe w polskiej scenografii.
„To jedyne takie wydarzenie teatralne, które cieszy się coraz większym uznaniem fanów i ekspertów teatru. Jego założeniem było wydobycie z cienia i docenienie, uhonorowanie tych wszystkich artystów, którzy na scenie są niby widziani, a jednak niewidzialni. Chodzi przede wszystkim o scenografów” – wyjaśniła dyrektor.
Główną częścią festiwalu jest konkurs o „Złotą kieszeń” z łączną pulą nagród w wysokości 25 tys. zł dla najlepszego spektaklu, za najlepszą scenografię i za najlepsze kostiumy. O nagrody w tym roku rywalizować będą twórcy ośmiu przedstawień powstałych w różnych teatrach, gdzie szczególną rolę pełni scenografia i kostium.
Wśród finalistów znalazły się następujące przedstawienia: „Alicja w Krainie Czarów” (Opera Nova w Bydgoszczy), „Alte hajm/Stary dom” w reż. Marcina Wierzchowskiego (Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu), „Imagine” w reż. Krystiana Lupy (koprodukcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatr Powszechny w Łodzi), „Orlando. Biografie” w reż. Agnieszki Błońskiej (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie), „Lalka” w reż. Radosława Rychcika (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie), „Lalki Kafki” w reż. Marka Zákostelecký (Wrocławski Teatr Lalek), „Rewizor” w reż. Jurija Murawickiego (Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy) oraz „Rohtko” reż. Łukasza Twarkowskiego (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu).
W programie festiwalu zaplanowano także wystawy, spotkania z twórcami, pokazy filmowe. Przygotowano m.in. wystawę prac studentów polskich uczelni plastycznych, której co roku motywem przewodnim jest mitologia starożytna. Odnosząc się do tego wydarzenia dyrektor artystyczny festiwalu prof. Leszek Mądzik zwrócił uwagę, że festiwal co roku przyciąga młodych ludzi, którzy w przyszłości będą decydować o polskiej scenografii. „Oni mają tutaj swój cichy festiwal, a w tym roku – co mnie cieszy – udział bierze osiem uczelni wyższych artystycznych. Hasłem wywoławczym będzie Afrodyta – będziemy dalej zanurzać się w naturę i psychikę kobiet, które zaistnieją w tych pracach” – wyraził nadzieję prof. Mądzik.
Widzowie festiwalu „Scena w budowie” zobaczą również specjalny pokaz spektaklu „Kryptonim 27” w wykonaniu Art Color Ballet, który inspirowany jest twórczością Zdzisława Beksińskiego. „To co wyróżnia ten spektakl, to przede wszystkim bogactwo form kostiumów we współczesnym teatrze, gdzie kostium został wzbogacony nową technikę realizacyjną, jaką jest bodypaintitng” – dodała koordynator festiwalu Magda Parzyszek.
Zapowiedziała również, że podczas cyklu filmowego pn. „Ona w teatrze” zostaną pokazane spektakle Teatru Telewizji, które skupiają się wokół postaci kobiety: aktorki, reżyserki, scenografki, kostiumografki, pisarki. „W każdym z przedstawień w głównych rolach zobaczymy na ekranie artystki wybitne i nietuzinkowe, między innymi Magdalenę Cielecką, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Agatę Kuleszę czy Aleksandrę Konieczną” – wymieniła koordynatorka.
Gala wręczenia nagród „Złota Kieszeń” odbędzie się 27 maja w Foyer Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Wśród laureatów „Złotej Kieszeni” znalazły się dotychczas m.in. „Księgi Jakubowe” w reż. Eweliny Marciniak, „Robert Robur” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego, „Makbet” w reż. Agaty Dudy-Gracz.
Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” otrzymał dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.