EN
Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” VII edycja

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” VII edycja (od 12.05.2023 do 26.05.2023)

Organizator

Centrum Spotkania Kultur

al. Racławickie 8, 20-037 Lublin
+48 533 334 142
www.spotkaniakultur.com/pl/scenawbudowie

I. 12-14 maja 2023 | Kino CSK
Festiwalowy Cykl Filmowy „Ona w teatrze”
Kluczem do wyboru spektakli Teatru Telewizji, które prezentujemy w ramach cyklu filmowego, jest kobieta. Aktorka, reżyserka, scenografka, kostiumografka, pisarka. W każdym z przedstawień w głównych rolach zobaczymy na ekranie artystki wybitne i nietuzinkowe, między innymi Magdalenę Cielecką, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Agatę Kuleszę czy Aleksandrę Konieczną.
„Gdy tańczyła Izadora” (reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz, rok: 1998, scenografia: Katarzyna Sobańska-Strzałkowska, kostiumy: Dorota Roqueplo).
„Moralność pani Dulskiej” (reżyseria: Marcin Wrona, rok: 2013, scenografia: Anna Wunderlich, kostiumy: Aleksandra Staszko, Małgorzata Karpiuk).
„Posprzątane” (reżyseria: Agnieszka Wróblewska-Lipiec, rok: 2016, scenografia: Krzysztof Benedek, Agnieszka Zawadowska, kostiumy: Izabela Stronias).
- wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie CSK

II. 13 i 14 maja 2023 | plac Teatralny | 20:30
Spektakl plenerowy „Solarsi” | Fundacja Sztukmistrze / Synergy Art
Wydarzenie specjalne otwierające Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
W Lublinie na placu Teatralnym wylądowało UFO?! Jeśli szukasz kontaktu z pozaziemską cywilizacją i jesteś przekonany, że obcy od dawna są wśród nas, zapraszamy na premierowy spektakl w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze oraz Synergy Art, który otworzy VII edycję Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Wokół specjalnie stworzonej instalacji scenograficznej i przy wsparciu „nieziemskich” efektów pirotechniczno-ogniowych połączonych z dużą dawką humoru prześledzimy perypetie dwojga przybyszów ze Słońca, których lądownik uległ awarii w centrum miasta.
- wstęp wolny

III. 20 maja 2023 | Sala Operowa | 19:00
Pokaz specjalny „Kryptonim 27” Art Color Ballet
Magia i tajemniczość obrazów Mistrza Beksińskiego przeniesiona na scenę!
Muzyka, taniec, wizualizacje, wszystko, by spróbować odczytać ukryte znaczenie dzieł. Widz wniknie w przestrzeń stworzoną z ruchomych obrazów, niesamowitych figur tanecznych, wykonywanej na żywo muzyki. Między jawą i snem, w galerii i na deskach sceny – w niejasnym planie fantastycznych wizji, ukrytych lęków, nadwrażliwej wyobraźni… Poprzez pokaz specjalny organizatorzy festiwalu chcą zwrócić uwagę na bogactwo form kostiumów we współczesnym teatrze, gdzie kostium wzbogacony jest nową techniką realizacji jaką jest bodypainting. W połączeniu z inspiracją twórczością Zdzisława Beksińskiego wspomniana technika nadaje wyjątkowej plastyczności temu oryginalnemu widowisku. Choreografia: Agnieszka Glińska, muzyka Nikola Kołodziejczyk.
- bilety w kasie CSK / bilety.csklublin.pl

IV. 22 maja 2023 | Sala Operowa | 19:00
Spotkanie autorskie „Teatr zza kulis”
Spotkanie poświęcone wyzwaniom i dylematom współczesnego reżysera, scenografia i aktora. Porozmawiamy o relacjach reżyser-scenograf-aktor oraz artysta-widz. Poznamy kulisy ich pracy oraz elementy indywidualnego stylu przygotowania się do spektaklu. Nie zabraknie również dyskusji o kondycji współczesnego teatru, trendach i oczekiwaniach publiczności. Wśród zaproszonych gości: Grzegorz Damięcki – aktor; Katarzyna Borkowska – scenograf i kostiumograf. Prowadzenie – Łuksza Drewniak.
- wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie CSK

V. 23 maja 2023 | Galeria Wystaw Czasowych -1 | 18:00
Wernisaż wystawy „Wśród ludzi, lalek i masek” Joanna Braun
Czas trwania wystawy 24 maja – 9 lipca 2023
Wystawa wybitnej polskiej scenografki Joanny Braun Wśród ludzi, lalek i masek prezentuje najważniejsze prace z jej bogatego, wieloletniego dorobku artystycznego. Przestrzeń zaaranżowana przez Artystkę z elementów jej scenografii – dekoracji, kostiumów, lalek, masek a także projektów do wybranych przedstawień i obrazów inspirowanych teatrem, które są efektem osobistej refleksji i poszukiwań formalnych zarazem, wprowadzą widza w świat teatru Joanny Braun. Jej kosmos. Świat niezwykłej wyobraźni, surrealnych zderzeń, paradoksów, humoru i liryzmu - wyrafinowanej estetyki. Widz z bliska spojrzy lalce w oczy i poczuje jej magię. Joanna Braun to absolwentka wydziałów malarstwa i scenografii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki debiutowała 55 lat temu, w marcu 1968, scenografią do Skąpca Moliera w Teatrze Lalki, Maski i Aktora „Groteska”. Z teatrem tym, bliskim jej poetyce, związała się na długo, współpracując jednocześnie z wieloma teatrami dramatycznymi i muzycznymi w Polsce oraz za granicą.
- bilety w kasie CSK / bilety.csklublin.pl (wernisaż wstęp wolny)

VI. 26 maja 2023 | Sala Operowa | 19:00
Spektakl „Lalka” Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie
reż. Radosław Rychcik, scenografia, kostiumy, światła: Łukasz Błażejewski
„Lalka” Bolesława Prusa jest uważana za jedną z najważniejszych dzieł kultury polskiej. Miłość warszawskiego kupca do młodej arystokratki przeniesiona na deski teatru daje możliwość wglądu w XIX-wieczne nadwiślańskie społeczeństwo. Bogata scenografia, kostiumy i światła, zaprojektowane przez Łukasza Błażejowskiego, pozwalają poczuć klimat Europy sprzed ponad stu lat oraz pomagają zrozumieć charaktery i motywacje bohaterów. „Lalka” w reżyserii Radosława Rychcika potrafi być zaskakująco współczesna pod względem otaczającej nas samotności czy dążeniu do celów, na które osiągnięcie nie mamy w rzeczywistości szans. Spektakl był nominowany w plebiscycie „Teatr” za najlepszą scenografię sezonu. Pokaz spektaklu konkursowego, po spektaklu przewidziano spotkanie z twórcami.
- bilety w kasie CSK / bilety.csklublin.pl

VII. 27 maja 2023 | Galeria City Project -1 | 18:00
„Afrodyta” Wystawa prac studentów polskich uczelni artystycznych
Czas trwania wystawy 28 MAJ – 2 LIP 2023
Wystawa prac studenckich „Afrodyta” to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic i Łodzi oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim jest mitologia starożytna. Inspiracją edycji w 2023 roku jest Afrodyta, bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Tworzone eksponaty mogą przybrać formę kostiumów, elementów scenografii, makiet, instalacji multimedialnych lub innych form instalacji przestrzennych.
- wstęp wolny


VIII. Gala wręczenia nagród „Złota Kieszeń” | Foyer Sali Operowej | 19:00
Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” oparty jest o formułę konkursową. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych spektakli pod względem scenografii i kostiumów w sezonie artystycznym 2021/2022. Jego zamierzeniem jest prezentacja, promocja i popularyzacja prac autorów scenografii i kostiumów do polskich inscenizacji powstałych zarówno w obiegu instytucjonalny, jak i offowym. Kapituła konkursu w grudniu 2022 roku wybrała finalistów spośród 53 zgłoszonych spektakli z całej Polski. W dniu 27 maja 2023 roku, na przygotowanej w wyjątkowej oprawie gali, zostaną ogłoszone ostateczne wyniki, nad którymi pracować będzie specjalnie powołane Jury w składzie: Marek Waszkiel, Małgorzata Komorowska, Zofia de Ines oraz Jarosław Cymerman. Na gali wręczone zostaną nagrody: „Złota Kieszeń” za najlepszą scenografię, „Złota Kieszeń” za najlepsze kostiumy oraz nagroda Grand Prix „Złota Kieszeń”.
- wstęp wolny

Aktualności

Archiwum

Pokaż 12 kolejnych artykułów