EN

4.09.2024, 16:28 Wersja do druku

Lubelskie. Ponad 140 wydarzeń w ramach dwuletniego programu „Przestrzenie Sztuki – Taniec”

Ponad 140 spektakli, warsztatów i innych wydarzeń z udziałem blisko 480 artystów zaplanowali organizatorzy dwuletniego programu „Przestrzenie Sztuki – Taniec” w województwie lubelskim.

Inne aktualności

Kierownik Lubelskiego Teatru Tańca Ryszard Kalinowski powiedział w środę podczas konferencji prasowej, że głównym celem programu jest popularyzacja tańca na płaszczyźnie artystycznej, społecznej, zdrowotnej i edukacyjnej. Jego zdaniem większość widzów traktuje taniec jako rozrywkę, a nie temat do refleksji.

"Mamy mnóstwo lepiej lub gorzej podanej wiedzy o kulturze, np. malarstwie, teatrze, literaturze. Tańca się w tym nie uwzględnia. Rzadko się mówi o wybitnych choreografach, dziełach tanecznych współczesnych i klasycznych" – zauważył. Zwrócił uwagę na potrzebę powszechnej edukacji o tańcu.

Poinformował, że w ramach programu "Przestrzenie Sztuki – Taniec" w latach 2024-2025 w województwie lubelskim zaplanowano ok. 140 wydarzeń z udziałem blisko 480 artystów. Organizatorzy przewidzieli m.in. premiery, spektakle, konkursy taneczne, projekty edukacyjne, społeczne, prozdrowotne, konferencję naukową, pogadanki o balecie w małych domach kultury i bibliotekach w regionie oraz warsztaty ruchowe dla seniorów i dzieci.

"Często mamy skodyfikowane takie relacje w społeczeństwie, że trzymamy się na dystans, nie dotykamy się, martwimy się, że wyglądamy w niewłaściwy sposób. Tutaj możemy się przełamać i poprzez ciało swoje i partnera porozumieć się, zbliżyć, zmienić coś w sobie" – stwierdził Kalinowski. Według niego taniec jest także sposobem na integrację.

Do tej pory w ramach programu w Lublinie zorganizowano ogólnopolskie spotkania z tańcem dla dzieci i młodzieży "Balans", konkurs street dance "Poka Styl" i kilka spektakli. W kolejnych tygodniach zaplanowano m.in. przegląd etiud tanecznych młodych artystów "Lubelska Scena Tańca" (20 września), spektakl "Hotel H. ****" w reżyserii Dominiki Knapik z choreografią zespołu Hertz Haus (21 września) i premierę spektaklu "Fashion Beach" z choreografią i reżyserią Stefano Silvino (22 września). Pokazy odbędą się w Centrum Kultury w Lublinie, w którym działa Lubelski Teatr Tańca.

Tancerka i performerka Agnieszka Sikorska stwierdziła, że udział w projekcie może być cennym doświadczeniem dla artystów niezależnych, bo "daje miejsce do działania, zaistnienia, motywuje i podnosi na duchu". Ważne jest także prezentowanie tańca współczesnego w mniejszych miejscowościach. "Okazuje się, że ludzie chcą go oglądać i nie jest aż tak straszny i dziwny, jak może się czasami wydawać" – dodała.

"Jeśli chcemy pozyskać trochę radości, zdrowotności i lepszych jakości w życiu społecznym, to taniec wszystko to daje za darmo" – stwierdziła zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca prof. Aleksandra Dziurosz. Zwróciła uwagę na wymiar fizyczny, integracyjny, artystyczny i rozrywkowy tańca. "W taniec warto inwestować" – zaznaczyła.

Program "Przestrzenie Sztuki – Taniec” jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2024-2025 lokalnymi operatorami programu są: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Centrum Kultury w Lublinie, Kielecki Teatr Tańca, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu "Rozbark", a także wspólnie - Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca, Białostocki Teatr Lalek oraz Białostocki Ośrodek Kultury. Każdy z operatorów otrzyma dofinansowanie w łącznej kwocie 950 tys. zł - 475 tys. zł na każdy rok jego realizacji.

W latach 2020-2023 w ramach programu "Przestrzenie Sztuki – Taniec" w całej Polsce zrealizowano niemal 4 tys. wydarzeń i działań, w których udział wzięło łącznie ok. 300 tys. osób.

Źródło:

PAP