EN

10.04.2024, 16:36 Wersja do druku

Łódź. Zbliża się Polska Platforma Tańca 2024

Polska Platforma Tańca 2024 to najważniejsze wydarzenie networkingowe polskiego tańca promujące polskich artystów w skali międzynarodowej. W Łodzi, w dniach 18-21 kwietnia 2024 r., będzie można zobaczyć 15 spektakli programu głównego, uczestniczyć w gali otwarcia, wziąć udział w panelach dyskusyjnych czy odwiedzić stoiska branżowe.

mat. organizatora

Inne aktualności

Wczoraj w łódzkim Teatrze Pinokio odbyła się Konferencja Prasowa dotycząca VIII Polskiej Platformy Tańca, która już wkrótce rozpocznie się w Łodzi. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięły: Paula Lis-Sołoducha - Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – organizatora wydarzenia. Marta Cienkowska - Podsekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzata Moskwa - Wodnicka - Wiceprezydent Łodzi, współorganizatora wydarzenia, Barbara Schabowska – Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza – Partnera wydarzenia, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek – prezes Fundacji Materia – współorganizatora wydarzenia oraz Maria Opałka – Kierownik Działu Impresariatu Tańca NIMiT.

Przed nami bardzo istotne dla środowiska tańca wydarzenie networkingowe. Jest to przestrzeń do budowania potencjału naszych artystów na arenie międzynarodowej. Zaprosiliśmy na nie menagerów, producentów, dyrektorów festiwali, innych platform oraz instytucji kultury, aby oglądali naszych polskich artystów. Mamy nadzieję, że w efekcie Platformy zaproszą ich do prezentacji w swoich krajach. Już za chwilę Łódź stanie się nie tylko centrum polskiego tańca, ale miejscem spotkania środowiska tańca z całego świata. (…) - mówiła na konferencji dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – Paula Lis-Sołoducha.

Polska Platforma Tańca to wydarzenie cykliczne. Jego ostatnia edycja odbyła się przed pandemią w 2019 roku, ale mamy nadzieję, że już teraz wrócimy do cykliczności tego wydarzenia. Podczas tegorocznej Polskiej Platformy Tańca będą prezentowane spektakle wybrane przez niezależną komisję ekspertów spośród 80 zgłoszeń. 15 najlepszych przedstawień spośród nich oraz wiele towarzyszących wydarzeń, będzie można oglądać podczas 4 dni Polskiej Platformy Tańca 2024 – dodała dyrektor NIMiT.

Marta Cienkowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowała:

Mam nadzieję, że Polska Platforma Tańca da możliwość współpracy polskich artystów z międzynarodowymi twórcami. Jest to bardzo ważne, że nasi artyści będą mogli skonfrontować się z międzynarodowym środowiskiem tańca. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło tę inicjatywę kwotą prawie miliona złotych. (…) Polska Platforma Tańca jest w tym momencie najważniejszą dotycząca tańca inicjatywą w Polsce.

Szczegółowy program Polskiej Platformy Tańca:
https://polskaplatformatanca.pl/program/
oraz wydarzeń towarzyszących:
https://polskaplatformatanca.pl/polska-platforma-tanca-2024-wydarzenia-towarzyszace/ 

Uroczysta Gala Otwarcia odbędzie się 18 kwietnia o godz.19.30 w Teatrze Wielkim w Łodzi, a zaprezentowane zostaną na niej 6 pokazów artystycznych 5 instytucji kultury: Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Opery Śląskiej, Opery Wrocławskiej, Teatru Wielkiego im Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Polska Platforma Tańca 2024 to przede wszystkim międzynarodowa promocja polskich artystów, spektakle społecznie zaangażowane oraz taniec współczesny w ujęciu cielesności, intuicyjności i eksperymentalności, ale także wydarzenia towarzyszące takie jak: warsztaty dla producentów i menadżerów, uroczysta gala otwarcia, prezentacja choreografii w przestrzeni publicznej, sesje pitchingowe, spotkania i rozmowy sieciujące, przestrzeń targów branżowych, panele dyskusyjne i prezentacje oraz wiele innych. Udział w Platformie potwierdziło ponad 50 zagranicznych managerów, promotorów tańca, dyrektorów międzynarodowych festiwali i innych platform tańca z całego świata.

Podczas 4 kolejnych dni wydarzenia na 7 scenach w Łodzi pokazanych zostanie 15 spektakli:
1) III Symfonia | Janusz Orlik
2) Connected/Disconnected | Patryk Gorzkiewicz
3) Mój ogon i ja | Holobiont
4) Frajda, Granda, Bzik! | Kolekttacz
5) LUXA| Agata Życzkowska & Karina Szutko – kolektyw HOTELOKO movement makers.
6) VALESKA, VALESKA, VALESKA, VALESKA | Fundacja Performa, Dominika Knapik, STICKY FINGERS CLUB
7) LAGMA| Chmielewska, Czyczel, Gryka, Szypulska
8) MISSPIECE | Dominika Wiak
9) W moim początku jest mój kres | Lubelski Teatr Tańca
10) Every Minute Motherland | Maciej Kuźmiński Company
11) Café Müller | Dominik Więcek
12) Części ciała | Ramona Nagabczyńska
13) Złe ziele | Magda Jędra
14) AGON | Dominika Knapik, Teatr Łaźnia Nowa
15) Sticky Fingers Club | STICKY FINGERS CLUB

Polska Platforma Tańca 2024 finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz dofinansowana przez Urząd Miasta Łodzi.

Współorganizacja:
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, Fundacja Materia, Fundacja QKultura.

Partnerzy:
Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, Teatr Wielki w Łodzi, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Fabryka Sztuki w Łodzi, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatr Pinokio w Łodzi Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Scena Monopolis w Łodzi.

Patroni medialni:
Dziennik ŁódzkiNasze Miasto.pl – Łódź, Radio ŁódźCulture.pl, e-teatr.pltaniecPolska.pl, Presto.pl

Szczegóły na naszej stronie.

Open Platform/Let’s pitch & listen
W ramach wydarzenia Organizator zapewnia czas i przestrzeń do zaprezentowania przed uczestnikami Polskiej Platformy Tańca 2024 własnej działalności artystycznej bądź producenckiej w formie sześciominutowej prezentacji. Liczba miejsc jest ograniczona dla 10 Uczestników.

Open Platform/Let’s network
Let’s network to możliwość rezerwacji indywidualnego stoiska podczas spotkań networkingowych i sieciujących. Liczba stoisk jest ograniczona do 20 stanowisk dziennie.

Źródło:

Materiał własny