EN
20.12.2021, 08:26 Wersja do druku

Łódź. W NCKF powstaje największa w kraju wystawa o historii kina

Inne aktualności

Kończą się prace budowalne, a wkrótce ma rozpocząć się aranżacja największej w kraju wystawy stałej o historii kina na ziemiach polskich "Kino Polonia". Ekspozycja zlokalizowana będzie w budynku Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF) znajdującego się w zabytkowej elektrowni EC1 w Łodzi.

Wystawa powstaje na blisko 1,5 tys. metrach kwadratowych powierzchni, rozłożonej na trzech poziomach, które przeprowadzą widza przez ponad 120 lat historii filmu. Obecnie dobiegają końca prace budowlane niezbędne do powstania przestrzeni wystawienniczych, co wieńczy jeden z najważniejszych etapów inwestycji.

"Wchodzimy w całkiem nową fazę. Jej efektem będzie nasza ekspozycja w docelowym kształcie i aranżacji oraz pracownie postprodukcji i digitalizacji NCKF. To bardzo motywujące, że efekty pracy wielu zaangażowanych osób przybiorą wkrótce realne kształty" – poinformował dyrektor NCKF Rafał Syska.

Wkrótce ma rozpocząć się aranżacja ekspozycji oraz przestrzeni dla obsługi odwiedzających. Za ponad 13 mln zł w różnego rodzaju nowoczesne rozwiązania multimedialne i ekspozycyjne wyposaży je wybrana w przetargu firma TDC Polska.

Na największą w kraju ekspozycję złoża się m.in.: ponad 50 projekcji filmowych, w tym wideosejów opowiadających o historii polskiego kina – jego najwybitniejszych twórcach, najważniejszych zjawiskach i filmach, 50 stanowisk interaktywnych umożliwiających zwiedzającym pogłębienie wiedzy o polskiej kinematografii, pięć instalacji multimedialnych, ok. 500 m kw. wydruków wielkoformatowych, prawie tysiąc eksponatów obejmujących kamery, projektory, rekwizyty filmowe, plakaty, scenariusze i pamiątki związane z kulturą filmową, kasety wideo i książki, a także 30 najcenniejszych strojów z największych produkcji kostiumowych i makiety wytwórni filmowych.

Prawdziwą perełką "Kino Polonia" ma być jedyny istniejący egzemplarz zrekonstruowanego Biopleografu Kazimierza Prószyńskiego – jednej z pierwszych kamer filmowych na świecie.

Według twórców ekspozycji, jej narracja pozwoli poznać dawne dzieje kina polskiego i zjawiska filmu najnowszego, wplatając w opowieść społeczne i polityczne zawirowania XX wieku. Zwiedzający "spotkają się" z gwiazdami filmowymi, obejrzą największe arcydzieła kinematografii, wybiorą się do Hollywood wraz z urodzonymi na ziemiach polskich braćmi Warner, zanurzą się w atmosferze "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego, poznają kino jidysz, a także zajrzą do pracowni twórców filmu amatorskiego.

Pierwsi goście mają zwiedzić "Kino Polonia" w czerwcu 2023 roku.

Współprowadzone przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego NCKF to powstający ośrodek edukacyjny, służący upowszechnianiu kultury audiowizualnej, technologii filmowych i historii kina. Oprócz wystawy "Kino Polonia" powstają jeszcze ekspozycje stałe - "Materia kina" zapraszająca do gry w realizację filmu i "Mechaniczne oko", które w steampunkowej scenografii opowie o przemianach w technologiach audiowizualnych.

W NCKF znajdą się również sale edukacyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt filmowy, centrum digitalizacji treści audiowizualnych, kino, mediateka i sale wystaw zmiennych. W trzysalowym kinie, poza pokazami filmów z bieżącego repertuaru, mają się odbywać´ projekcje specjalne, akademie filmowe, przeglądy, festiwale i spotkania z ludźmi filmu, dyskusje panelowe i otwarte konferencje.

Projekt NCKF realizowany jest dzięki środkom Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Centrum powstaje w kompleksie zrewitalizowanej, zabytkowej elektrowni EC1, gdzie stworzono jedną z największych w kraju instytucji kultury - "EC1 Łódź-Miasto Kultury".

Źródło:

PAP