EN

7.08.2021, 14:49 Wersja do druku

Łódź. Taneczna "Odyseja" na dworcu Fabrycznym

Inne aktualności

Miłośnicy tańca i przypadkowi przechodnie zobaczą w niedzielę w Łodzi spektakle "Odyseja" przygotowane przez artystów tancerzy z Teatru Nowszego. Sceną przedstawień realizowanych w ramach cyklu "Choreografia Miasta" będzie przestrzeń dworca Łódź Fabryczna.

Artystyczne wydarzenia realizowane w ramach "Choreografii Miasta" to cykl czterech przedstawień tanecznych, autorstwa uznanych polskich choreografów, które mają przybliżyć mieszkańcom Łodzi specyfikę sztuki tańca i rozszerzyć grupę jego pasjonatów. Sceną spektakli jest przestrzeń miejska, a każde z przygotowanych widowisk prezentuje inną formułę uczestniczenia w nim i odmienny język choreograficzny.

Miejscem niedzielnej inscenizacji "Odysei" będzie jedna z hal dworca Łódź Fabryczna, dzięki czemu przygotowaną przez artystów Teatru Nowszego w Koszalinie sztukę obejrzą nie tylko miłośnicy tańca, ale także przypadkowi przechodnie, podróżni, czy turyści.

"Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach. Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator – człowieka w drodze jest aktualny" – zachęcają twórcy widowiska.

Reżyserem i współtwórcą choreografii "Odysei" jest doktorant Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Ciesielski, muzykę stworzyli Sean Palmer i Kuba Pałys, a w spektaklu tańczą: Natalia "Sarna" Kladziwa, Oscar Mafa i Paweł Urbanowicz.

Premiera projektu odbyła się rok temu w ramach części programu Międzynarodowego Sympozjum "Laboratory of Dance/Dance as a Vantage point". Spektakl jest jednocześnie propozycją artystyczną, jak i prezentacją wyników badań dot. zagadnienia obecności i uczestnictwa w spektaklu tańca.

Prezentację "Odysei" zaplanowano w niedzielę o godz. 12 i 18. Po spektaklach odbędzie się krótka rozmowa z twórcami i artystami. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny. W sobotę zaś odbędą się otwarte warsztaty tańca współczesnego prowadzone przez tancerzy.

Kolejnym spektaklem w cyklu "Choreografia Miasta" będzie "Krótkotrwałość" autorstwa Macieja Kuźmińskiego i Seiko Dance Company, które odbędzie się 18 września na ulicach łódzkiego Śródmieścia. To przedstawienie, w którym tancerze towarzyszyć będą łodzianom w codziennej rutynie, przemieszczając się po mieście. Ich interwencja we współczesną rzeczywistość ma zapraszać publiczność do zaangażowania się w sytuację, w której to, co znane, staje się nagle dziwne i otwarte na reinterpretację.

Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i realizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne

Realizacje repertuarowe