11.01.2021, 17:47 Wersja do druku

Łódź. Ponad 80 mln zł na inwestycje w miejskich instytucjach kultury

Inne aktualności

Łódź przeznaczy w tym roku ponad 80 mln zł na inwestycje w miejskich instytucjach kultury - poinformowały w poniedziałek władze miasta. Zakończą się m.in. remonty w Poleskim Ośrodku Kultury, Mediatece, Muzeum Kinematografii - w planach jest rewitalizacja Wigencji.

"Rok 2021 to rok inwestycji w kulturze. Ich łączna wartość to ponad 80 mln złotych. Łodzianie zyskają nowe, przyjazne przestrzenie w instytucjach kultury, a z nimi nowe możliwości, z których po pandemii zaczniemy korzystać. Poprawi się też dostępność wielu miejsc dla osób z niepełnosprawnościami" - przekazał PAP Grzegorz Gawlik z Biura Rzecznika Prasowego łódzkiego magistratu.

Wiosną zakończony zostanie projekt odnowy łódzkich domów kultury. Generalny remont przeszła już zabytkowa willa w stylu alpejskim należąca do Ośrodka Kultury Górna przy ul. Siedleckiej, a także widzewski Dom Kultury "502", teraz czas na modernistyczną willę Poleskiego Ośrodka Sztuki. Wartość wszystkich tych inwestycji to ponad 8 mln zł.

W tym roku przewidziany jest koniec remontu Pałacu Scheiblera czyli siedziby Muzeum Kinematografii. W ramach projektu za ponad 7,4 mln zł placówka wzbogaci się o nowe przestrzenie wystawiennicze i wystawy stałe.

W pałacu powstała nowa klatka schodowa z windą, wzmocniono stropy oraz zaizolowano fundamenty i wymieniono instalacje. Część strychu, gdzie do tej pory mieścił się magazyn, zyska nowa funkcję - prezentowane tam będą ekspozycje czasowe. Na parterze stanie jeden z najcenniejszych eksponatów Muzeum - zabytkowy fotoplastikon. Zakupiony zostanie także nowoczesny sprzęt do nagłośnienia i projekcji filmowych.

Miasto zapowiedziało kontynuację rozbudowy sieci bibliotek - w ubiegłym roku oddano czytelnikom nowoczesne, wielofunkcyjne biblioteki przy ul. Gdańskiej 8, Wschodniej 42 czy Tuwima 46, a w tym rozpocznie się inwestycja w secesyjnej kamienicy przy ul. Zachodniej 76, gdzie powstanie specjalna książnica, w której gromadzone będzie wszystko, co dotyczy historii Łodzi.

W 2021 roku ma zakończyć się również kompleksowa inwestycja związana z powstaniem Mediateki, obejmująca rewitalizację dwóch willi Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki za ponad 36 mln zł łącznie. Przechodzący ul. Moniuszki mogą już oglądać odnowione elewacje obu willi Ludwika Meyera; na podstawie dokumentów na fasadach budynków zrekonstruowano detale architektoniczne, m.in. dwie głowy lwów i głowy kobiet, motywy roślinne i wiele innych zdobień.

Mediateka ma być najnowocześniejszą biblioteką w Łodzi - będą tu nowoczesne sale warsztatowe, seminaryjne i profesjonalna przestrzeń wystawiennicza. Na zbiory nowej instytucji złożą się książki oraz nagrania zarejestrowane na różnych nośnikach. Będą też gadżety technologiczne przybliżające odbiorcom dzieła kultury i sztuki za pomocą urządzeń mobilnych, dotykowych ekranów oraz internetu.

Długo oczekiwaną inwestycją jest zapowiadana od kilku lat rewitalizacja dawnej przędzalni Wigencja przy ul. Sienkiewicza 75/77. Wygląda na to, że projekt szacowany na ok. 39 mln zł w końcu ruszy, bo magistrat ma w najbliższych dniach ogłosić jego wykonawcę.

Duża kubatura obiektu pozwoli nie tylko na ulokowanie w nim dwóch scen teatru Teatru Pinokio, ale również na stworzenie centrum aktywności artystycznej dla najmłodszych łodzian z warsztatami i pracowniami artystycznymi oraz biblioteką i księgarnią.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne