EN

4.05.2021, 08:35 Wersja do druku

Łódź. Nowa wystawa stała "Łódź filmowa" w Muzeum Kinematografii

Inne aktualności

Pierwszą część nowej wystawy stałej "Łódź filmowa", poświęconej rozrywkom z przełomu XIX i XX wieku oraz kinu do 1939 r. będzie można oglądać od środy w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Druga część ekspozycji ma być gotowa we wrześniu.

Jak zapowiedzieli twórcy nowej ekspozycji, jej głównym założeniem jest umożliwienie widzom kontaktu z unikatowymi obiektami z bogatych zbiorów Muzeum Kinematografii oraz eksponatami pozyskanymi na potrzeby wystawy z instytucji filmowych i kulturalnych, a także kolekcjonerów i fanów kina. Wiele z nich będzie można uruchomić i poznać zasady działania.

Wśród najciekawszych atrakcji ekspozycji będzie m.in. możliwość obejrzenia projekcji fragmentów "Ziemi obiecanej" w reż. Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego. Przez lata uważano, że nakręcony w 1927 r. film, nie zachował się. Został jednak odnaleziony w 2002 r. w zbiorach Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie.

Zaprezentowana zostanie także oryginalna suknia wizytowa Jadwigi Smosarskiej – "królowej polskiego ekranu" w 20-leciu międzywojennym, odtwórczyni głównej roli w ostatnim w jej karierze, a nakręconym w łódzkich plenerach, melodramacie "Skłamałam". Przygotowano też pokaz trójwymiarowych przeźroczy w Cesarskiej Panoramie, czyli jednym z sześciu zachowanych na świecie oryginalnych fotoplastykonów skonstruowanych około 1900 r., znana kinomanom z Vabanku Juliusza Machulskiego.

Z kolei w części wystawy "Miasto atrakcji" przybliżone zostaną rozrywki ery prefilmowej, pozwalając odczuwać współczesnym widzom emocje, jakie towarzyszyły im na przełomie XIX i XX wieku. Przybliży także zasady działania niezwykłych urządzeń, które stanowiły kamień milowy w rozwoju techniki pokazywania ruchomych obrazów. Zwiedzający będą mogli samodzielnie uruchomić dokładne rekonstrukcje kinetoskopu czy mutoskopu.

Obok prezentowania zabytków techniki filmowej, jak kamera "Oko" skonstruowana przez Kazimierza Prószyńskiego jeszcze przed Tomaszem Edisonem, czy zabytkowe projektory, muzeum wykorzysta swoje usytuowanie w Pałacu Karola Scheiblera. Rezydencja jednego z najważniejszych łódzkich przemysłowców XIX wieku stanowiła bowiem lokację dla licznych filmów z "Ziemią obiecaną" Andrzeja Wajdy na czele. Z arcydzieła sprzed blisko pół wieku będzie można zobaczyć m.in. oryginalną suknię Mady (grała ją w filmie Bożena Dykiel), projekty kostiumów autorstwa Barbary Ptak, czy dziennik prowadzony przez reżysera w czasie przygotowań do zdjęć.

Pierwszą część wystawy "Łódź Filmowa" będzie można oglądać od środy. Druga część – obejmująca okres od 1945 roku do współczesności – zostanie udostępniona zwiedzającym 30 września.

Źródło:

PAP

Autor:

Bartłomiej Pawlak

Data publikacji oryginału:

04.05.2021