EN

3.10.2022, 12:57 Wersja do druku

Łódź. Legendarna grupa awangardowa wystawi spektakl inspirowany Makbetem

Inne aktualności

Inspirowanym twórczością Szekspira spektaklem "Makbet ŁK’a – szepty i podszepty", po sześcioletniej przerwie powraca legendarna grupa artystyczna Łódź Kaliska. Działająca od 1979 roku, polska formacja artystyczna wystawi go w łódzkim Monopolis.

"Makbet to jedno wielkie nieszczęście. Problem ambicji i chęć dążenia do władzy doprowadzają głównego bohatera do tragicznego końca. Patrząc na uniwersalny przekaz dramatu, bez problemu dostrzeżemy analogię we współczesnym świecie. Sama forma naszej najnowszej opery zrywa z dotychczasowymi standardami, z jakimi można utożsamiać ten rodzaj sztuki. Nasza opera będzie syntetyczna, synkretyczna i symultaniczna jednocześnie. Będzie też jednocześnie dramatyczna i satyryczna, klarowna i mętna, odkrywcza, ale banalna" – zapowiedział członek grupy Łódź Kaliska Marek Janiak, który jest autorem scenariusza do spektaklu "Makbet ŁK’a – szepty i podszepty".

W interpretacji awangardowych artystów szekspirowska tragedia ma stać się "precyzyjną syntezą przedstawiającą przypadkowy wybór bezsensownych aktywności ludzkich mających dać społeczną przewagę i dominację". Jednak - jak w przypadku wszystkich działań Łodzi Kaliskiej - to, co wydarzy się na scenie, może być zaskakujące dla widzów znających "Makbeta", a nawet dziać się inaczej niż w scenariuszu.

Premiera pierwszego od sześciu lat spektaklu Grupy odbędzie się 14 października w łódzkim teatrze Monopolis. Do współpracy Łódź Kaliska zaprosiła Michała Urbaniaka, który przygotował muzykę do przedstawienia. Na scenie pojawi się również sporanistka Karolina Szymańska-Maziarz, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, przez lata związana z Gliwickim Teatrem Muzycznym oraz Teatrem Logos w Łodzi.

Łódź Kaliska to awangardowa grupa artystyczna działająca w Łodzi od 1979 r. Impulsem do jej powstania było usunięcie z Fotograficznego Pleneru Młodych w Darłówku m.in. Marka Janiaka, Andrzeja Kwietniewskiego, Adama Rzepeckiego, Andrzeja Świetlika i Andrzeja Wielogórskiego (Makarego). Wyrzuceni "za złe zachowanie" postanowili działać wspólnie na polu sztuki, w kolejnych latach zbierając wokół siebie grono wiernych "wyznawców".

W latach 80. członkowie Łodzi Kaliskiej rozpoczęli tworzenie fotografii inscenizowanych, będących pastiszami najsłynniejszych dzieł sztuki. Jedną z najpopularniejszych jest artystyczna interpretacja "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki. Wśród najważniejszych prac Grupy można również wymienić te odwołujące się do sztuki konceptualnej "Zrób Zeza", do tak zwanej "Kultury Zrzuty", New Pop-u ("Gehenna dobrobytu"). Dużą rozpoznawalność przyniosły formacji również cykle "Parada wieszczów" i "Niech sczezną mężczyźni". Grupa chętnie realizowała happeningi; posiada też bogatą filmografię. O polskich artystach pisały międzynarodowe magazyny poświęcone sztuce, m.in. Eyemagzine.

Źródło:

PAP