EN

27.05.2023, 16:05 Wersja do druku

Litwa. Polski Teatr Studio w Wilnie otrzymał status zawodowego teatru

Inne aktualności

Status polskiego teatru w Wilnie był jednym z tematów wielokrotnie podnoszonych przez wicepremiera Profesora Piotra Glińskiego, w rozmowach z ministrem kultury Litwy Simonasem Kairysem. Był również przedmiotem rozmowy obu ministrów w miniony wtorek podczas spotkania Trójkąta Lubelskiego w Krakowie.

Polskie Studio Teatralne w Wilnie zostało założone w listopadzie 1960 roku jako Polski Zespół Dramatyczny przy Klubie Pracowników Łączności. Była to pierwsza tego rodzaju placówka artystyczna utworzona po wojnie w Wilnie. Do dziś jest ośrodkiem spotkań inteligencji polskiej w Wilnie. Podstawowym celem działalności Teatru jest promocja oraz rozpowszechnianie teatralnej kultury polskiej na Litwie oraz promowanie spuścizny Teatru na Pohulance i teatru „REDUTA” Juliusza Osterwy.

Przez lata działalności Teatr wystawił ponad 90 spektakli i przedstawień na podstawie utworów dramatycznych, poetyckich, muzycznych. Organizuje również trzy międzynarodowe festiwale teatralne: od 1994 roku Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, od 2012 roku - Międzynarodowy Festiwal MonoWschód, a od roku 2020 - Międzynarodowy Festiwal Teatralny „TRANS/MISJE Balticum”.

Spektakle Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie grane były na wielu scenach Polski, Niemiec, Łotwy, Czech, Słowacji, Austrii, Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz Wielkiej Brytanii. Teatr współpracuje z wieloma instytucjami teatralnymi w Polsce i na Litwie, a od roku 2020 współpracuje również z Telewizją Polską Bądźmy Razem. TVP, czego efektem jest m.in. 8 spektakli dla Teatr Telewizji TVP zrealizowanych wspólnie z TVP Wilno, TVP3 Kraków  oraz TVP Kultura.

Źródło:

www.facebook.com

Wątki tematyczne