24.09.2021, 14:02 Wersja do druku

Litwa. Koncert z okazji Roku Norwida i Roku Baczyńskiego

Inne aktualności

„W hołdzie polskim poetom” – pod takim tytułem w piątek w Pałacu Balińskich w Jaszunach nieopodal Wilna odbył się koncert w ramach obchodów Roku Norwida i Roku Baczyńskiego przygotowany przez Instytut Polski w Wilnie oraz Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego.

„Ten rockowo-poetycki koncert w wirtuozerski sposób połączył energetyczność i nastrojowość” – czytamy w komunikacie Instytutu Polskiego w Wilnie.

Podczas występu zespołu „Morrison Tres” zabrzmiała „oryginalna muzyka charyzmatycznego pieśniarza, wirtuoza gitary (…) Witka Łukaszewskiego do słów poezji najwspanialszych polskich poetów i patriotów: Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.

„Koncert nieprzypadkowo odbył się w południe, gdyż był on skierowany głównie do młodzież szkolnej” – powiedział PAP Andrzej Kierulis, koordynator projektów Instytutu Polskiego w Wilnie. „Koncert miał charakter edukacyjny. Chcieliśmy poprzez muzykę zachęcić do czytania i poznawania tych autorów” – dodał Kierulis.

W ramach obchodów Roku Norwida i Roku Baczyńskiego z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie w sierpniu został zorganizowany też cykl „Sierpień polskiej poezji”. W każdą niedzielę tego miesiąca w mediach społecznościowych były prezentowane utwory wybitnych polskich poetów.

Polski Teatr „Studio” w Wilnie w maju zaprezentował poetycko-muzyczny spektakl przygotowany w oparciu o twórczość Norwida. Natomiast polski dziennik na Litwie „Kurier Wileński” wiosną tego roku zorganizował konkurs poświęcony życiu i twórczość Norwida.

Źródło:

PAP