EN

1.07.2021, 13:55 Wersja do druku

Kraków. Własnym Głosem. Pisanie dla teatru w Polsce

WŁASNYM GŁOSEM. Pisanie dla teatru w Polsce to cykl spotkań, czytań performatywnych, wydarzeń towarzyszących i publikacji, które powstały pod szyldem Starego Teatru we współpracy z dramatopisarzami/kami i dramaturgami/żkami. Do końca września zapraszamy do poznania dramaturgii polskiej „od środka” – z perspektywy osób bezpośrednio zaangażowanych w proces twórczy. Przedstawiamy więc kreatywne opowieści, historie pisane „przez siebie” i medialne narracje „o sobie”, które łączy idea mówienia we własnym imieniu.

Inne aktualności

W ramach cyklu prezentujemy:

cyfrową antologię sztuk Młod(sz)a Polska pod redakcją Agaty Dąbek z tekstami 11 finalistek i finalistów konkursu na napisanie tekstu o tematyce społeczno-obyczajowej połączonego z warsztatami, który był adresowany do młodych Polek i Polaków urodzonych po ‘89 roku.

Plik do pobrania: https://stary.pl/files/Antologia_Mlodsza_Polska.pdf

Na kanalevod.stary.pl udostępniamy:

- rozmowę z finalistami i finalistkami konkursu „Młod(sz)a Polska” towarzyszącą wydaniu antologii.Uczestnicyopowiadają, dlaczego zdecydowali/ły się startować w konkursie, dzielą się wrażeniami z przebiegu towarzyszących mu warsztatów pisania z Pawłem Demirskim, Agnieszką Jakimiak i Agatą Dąbek oraz przybliżają tematykę swoich tekstów zamieszczonych w antologii. 

W spotkaniu udział biorą: 

Zuzanna Bojda

Ewa Galica

Klaudia Gębska

Mariusz Gołosz

Lidia Karbowska

Kuba Kiraga

Dawid Kot

Daria Kubisiak

Daria Sobik 

Robert Traczyk

Karolina Zdunek

- spotkanie 3 dekada: co dalej? Rozmowa o pisaniu dla teatru w Polsce promujące wydaną w Starym Teatrze antologię Teksty dla (Starego) Teatru Pawła Demirskiego. Autorzy i autorki tekstów dla teatru związani z NST opowiadają o tym, jak postrzegają obecną kondycję polskiej dramaturgii, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi możliwych perspektyw jej rozwoju. 

W spotkaniu udział biorą:

Jan Czapliński

Paweł Demirski

Agnieszka Jakimiak 

Daria Kubisiak

Mateusz Pakuła

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Ishbel Szatrawska

fragmenty koncertu Gęste bity Krzewińska/Mart/Peszat/Kiwer/Skoczek, feat. Linowski/Przestrzelski (od września).

Luźną inspiracją utworu Katarzyny Krzewińskiej z pierwszej części koncertu jest sztuka Niemęski. Dramat na (nie)jednego aktora Darii Kubisiak, jednej z finalistek konkursu „Młod(sz)a Polska”

W Starym Teatrze pokażemy:

- 24 i 25 września cykl czytań performatywnych 3 sztuk, które powstały w ramach projektu „Młod(sz)a Polska”:

Niemęski. Dramat na (nie)jednego aktora w reż. autorki tekstu, Darii Kubisiak

Pustostan Karoliny Zdunek w reż. Ewy Mikuły 

drzwi otwierają się Ewy Galicy w reż. Darii Kopiec

Po czytaniach odbędą się rozmowy z autorkami, reżyserkami oraz aktorami i aktorkami NST.

Przypominamy również wcześniejsze wydawnictwo cyfrowe Starego Teatru: Nasz głos, zawierające 18 tekstów powstałych na warsztatach pisania dla kobiet zainicjowanych w NSTz okazji obchodów 100-lecia przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce w 2018 roku. 

Plik do pobrania: https://stary.pl/files/Antologia_Nasz_Glos.pdf

Źródło:

Materiał nadesłany