EN

12.07.2021, 11:53 Wersja do druku

Kraków. Wkrótce premiera 'Monachomachii"

W najbliższy weekend na Scenie Berlin odbędzie się premiera spektaklu „Monachomachia” w reżyserii Justyny Łagowskiej. W obsadzie zobaczymy między innymi Juliusza Chrząstowskiego oraz Romana Gancarczyka.

Głównym tematem „Monachomachii, czyli wojny mnichów” jest walka pomiędzy dwoma zakonami: karmelitami i dominikanami. Groteskowa forma sporu pomiędzy klechami naznaczona jest ostrą satyrą i krytyką kościoła. Bawią sceny batalistyczne, kiedy to w ruch idą naczynia i trepy, oraz sceny biesiadne gdzie zwaśnionych godzi mocny trunek i wspólna namiętność do kielicha.

Monachomachia wywołała skandal – występowała przeciw zakonom, zasobnemu życiu duchownych, próżniactwu i zacofaniu. Stanowi utrzymaną w duchu oświecenia krytykę wad społecznych, obecnych również w Kościele, czego Krasicki nigdy nie ukrywał.

Gdy coraz częściej mówi się o modzie na „teatr bez arcydzieł” my postanowiliśmy zaprosić widzów na „Monachomachię” Ignacego Krasickiego. W opublikowanym anonimowo poemacie heroikomicznym (o nacechowaniu wysoce dydaktycznym) piętnował kler za pijaństwo i rozpustę. Nami kieruje jednak głębokie przekonanie, że biskup Ignacy był Sarah Kane ówczesnej literatury… Dlatego odbijając się od opowiadanej przez niego historii sporu między dwoma zakonami postanowiliśmy zagłębić się w dramaty jego bohaterów i wydobyć je na „światło dzienne” sceny Berlin. Będzie więc o miłości, odrzuceniu, zazdrości i ambicji.

Reżyseria: Justyna Łagowska

Dramaturgia: Olga Śmiechowicz 

Muzyka: Dawid Rudnicki

Obsada: Karolina Gorzkowska, Roman Gancarczyk, Juliusz Chrząstowski, Tomasz Schimscheiner

Premiera: 16 lipca, spektakle: 17-18 lipca, godz. 20:00. Bilety: https://bilety.teatrnowy.com.pl/

Źródło:

Materiał nadesłany