EN

6.10.2021, 15:52 Wersja do druku

Kraków. W niedzielę pogrzeb Adama Zagajewskiego w Panteonie Narodowym

Inne aktualności

W niedzielę w Krakowie odbędzie się pogrzeb Adama Zagajewskiego. Jeden z liderów literackiego pokolenia '68, poeta i eseista spocznie w Panteonie Narodowym, w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

Jak poinformował w środę Urząd Miasta Krakowa niedzielne uroczystości poprzedzi wieczór poetycki w kościele św. Katarzyny, w którym uczestniczyć będą: Olga Tokarczuk, Maja Komorowska, Jerzy Trela, Ryszard Krynicki, Dorota Segda, Klara Bielawka, Jakub Kornhauser i Tomasz Różycki. Poeci czytać będą wiersze Adama Zagajewskiego.

Wieczór poetycki rozpocznie się w sobotę o godz. 20 i będzie można oglądać jego transmisję na miejskiej platformie Play Kraków.

W niedzielę nastąpi uroczyste przeniesienie prochów śp. Adama Zagajewskiego z bazyliki św. Floriana do Panteonu Narodowego w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.

Urna zostanie wystawiona o godz. 13.30, a o godz. 14.30 z bazyliki św. Floriana wyruszy kondukt żałobny, w którym pójdą rodzina i najbliżsi poety.

O godz. 15 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się uroczysta msza żałobna koncelebrowana przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, a po niej nastąpi złożenie urny z prochami do sarkofagu. Ze względu na obostrzenia pandemiczne do kościoła może wejść ograniczona liczba osób. "W uroczystości ma uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina i osoby zaproszone. Mieszkańcy będą mogli ją śledzić na telebimie ustawionym przed kościołem, będzie ona także transmitowana na platformie Play Kraków" – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewni chór Capella Cracoviensis.

Adam Zagajewski kochał koty, dlatego osoby, które chcą pożegnać poetę są proszone o złożenie zamiast kwiatów datków na rzecz Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom "Stawiamy na łapy" (KRS: 0000491968).

W trakcie niedzielnych uroczystości wolontariusze z puszkami oznaczonymi logo Fundacji będą kwestować przed kościołami św. Floriana oraz św. Apostołów Piotra i Pawła.

Adam Zagajewski urodził się we Lwowie 21 czerwca 1945 r. Zmarł 21 marca 2021 r. w Krakowie.

Zadebiutował w 1967 r. na łamach "Życia Literackiego". Publikował także w "Odrze" i "Twórczości". W 1968 r. współtworzył krakowską grupę poetycką "Teraz", postulującą powrót do klarowności języka poetyckiego. Młodzi poeci domagali się zakorzenienia języka w codzienności, wzmocnienia jego wpływu na rzeczywistość. Zagajewski wraz z Julianem Kornhauserem stworzyli program ideowo-artystyczny formacji poetyckiej Nowa Fala, którego autorzy apelowali o pokazanie w sztuce "świata nie przedstawionego". Pierwsze książki poetyckie Zagajewskiego - "Komunikat" (1972) i "Sklepy mięsne" (1975) - stanowiły właśnie realizację nowofalowego postulatu mówienia prawdy o otaczającej rzeczywistości i obnażania fałszu oficjalnego języka.

Zagajewski, związany z opozycją demokratyczną, po proteście wobec projektowanych zmian w Konstytucji PRL został w 1975 r. objęty zakazem druku. W 1976 r. współtworzył i redagował niezależne pismo "Zapis". W 1982 r. wyjechał do Paryża, gdzie współpracował z miesięcznikiem "Kultura" i "Zeszytami Literackimi". Powrócił w 2002 r. i zamieszkał w Krakowie.

Jest autorem takich zbiorów wierszy m.in. "List. Oda do wielości" (1983), "Jechać do Lwowa" (1985) oraz "Płótno. Paryż" (1990) "Ziemia ognista" (1994), "Trzej aniołowie" (1997), "Pragnienie" (1999), "Asymetria" (2014), "Lotnisko w Amsterdamie" (2016), "Prawdziwe życie" (2019). Cenione były także jego tomy eseistyczne, jak "Dwa miasta" (1991) "W cudzym pięknie" (1998), "Obrona żarliwości" (2002), "Poeta rozmawia z filozofem" (2007), "Substancja nieuporządkowana" (2019).(

Źródło:

PAP