EN

23.09.2020, 08:58 Wersja do druku

Kraków. Teatr KTO w drodze do nowej siedziby i z sylwestrowymi planami

Inne aktualności

Po wakacyjnych spektaklach w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych Teatr KTO nie zwalnia tempa. Jerzy Zoń snuje plany na przyszły rok, a póki co zaprasza widzów do nowej, wciąż jeszcze przejściowej siedziby, zapowiada także niespodziankę w repertuarze: „sekwens teatralny”, dwa różne tytuły z repertuaru Teatru KTO na jednej scenie oraz promocje ceny biletów.

Teatr KTO wciąż w drodze, ale wizja „dojścia do naszego domu”, jak nazywa nową siedzibę dyrektor teatru, coraz bliższa. Zanim jednak teatr osiądzie na ul. Zamoyskiego 50, artystyczną ekipę Jerzego Zonia czeka jeszcze jeden przystanek, tym razem na ul. Miodowej, na scenie Krakowskiej Opery Kameralnej.

Do nowej, docelowej, siedziby Teatru KTO, która powstaje na miejscu dawnego kina Wrzos w Podgórzu, Jerzy Zoń ma plan przeprowadzić się wiosną przyszłego roku. W nowoczesnym centrum kultury oprócz sceny zaplanowane zostały przestrzenie wystawiennicze, kawiarnia i plenerowe kino. Budynek po kinie Wrzos ma stanowić nie tylko nową siedzibę teatru, ma być także ważnym miejscem kulturalno-społecznym na mapie dzielnicy.

Na nowej scenie, oprócz spektakli KTO, prezentować się będą na również goszczące w Krakowie grupy z całego regionu, kraju, a także Europy i świata. Na inaugurację dyrektor KTO zapowiada wielkie multimedialne widowisko pokazujące, m.in. proces budowy nowej siedziby teatru.

Zanim jednak Teatr KTO znajdzie się w nowej siedzibie, w najbliższych miesiącach zaprasza na Miodową. Nowością tego sezonu będzie prezentacja spektakli, w trzy kolejne soboty: 10, 17 i 24 października o godz. 17.00 i 20.00 teatr wystawi dwa różne tytuły na jednej scenie. Widzowie, którzy będą chcieli zobaczyć oba spektakle, będą mieli możliwość zakupu biletów w promocyjnych cenach.

- Będą to tylko przedstawienia z tekstem, małoobsadowe. W repertuarze znalazły się cztery sztuki Krzysztofa Niedźwieckiego: „Stroiciel grzebieni”, „teatr Telewizji. Komedia sensacyjna", „Atrament dla leworęcznych. Komedia absurdalna” i „Święci tego tygodnia. Komedia obyczajowa”, dwa przedstawienia Izy Kały „Kredyt zaufania” i „Początek końca” i odkrycie polskiej publiczności, Arti Grabowski ze sztuką „Raport Panika”– zapowiada Jerzy Zoń. – Wszystkie przedstawienia są krótkie, trwają około godziny. Zachowujemy odległości między krzesłami, prosimy o pozostanie w maseczkach.

Poza stałym repertuarem w gościnnych progach Krakowskiej Opery Kameralnej, Teatr KTO przygotowuje się już do sylwestra. Wzorem ubiegłorocznego Podgórskiego Balu Sylwestrowego, Jerzy Zoń planuje zabawę taneczną w dobrym stylu na Rynku Podgórskim. Podobnie jak rok temu ma ją poprowadzić dziennikarz Łukasz Wojtusik.

- Chcemy ten bal potraktować jako rodzaj pewnej terapii na te czasy. Bycie w sztuce może nam tylko pomóc – zapewnia Jerzy Zoń. - Zaprosimy do udziału w programie artystów z całego świata, z tych krajów, które ucierpiały najbardziej.

A że sytuacja teatrów niepewna, bo obostrzenia sanitarne mogą storpedować każdy plan, Jerzy Zoń żartuje, że ma scenariusze na wszystkie wydarzenia Teatru KTO na każdą strefę, w której się znajdziemy.

- Jesteśmy przygotowani na sytuację podobną do obecnej, jeśli obostrzenia nie będą większe, będziemy mogli zastosować model fluktuacji po 150 osób, jedni będą wchodzić, inni wychodzić. Z ubiegłorocznego doświadczenia wiemy, że publiczność przychodzi na około 15 minut, żeby zatańczyć.

Tytuł oryginalny

Teatr KTO w drodze do nowej siedziby, z przystankiem na Miodowej i sylwestrowymi planami

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła