EN

16.09.2022, 09:03 Wersja do druku

Kraków-Tarnów. Agnieszka Judycka ambasadorką kampanii „Terapia to nie wstyd"

Inne aktualności

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie rusza z kampanią „Terapia to nie wstyd", która ma zachęcić do leczenia i sięgania po pomoc specjalistów, gdy dopada nas depresja.

10 września obchodzony był Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Działający przy szpitalu św. Łukasza Ośrodek Zdrowia Psychicznego ruszył z nową kampanią, w ramach której każdy kto ukończył 18. rok życia, zmaga się z depresją czy nie radzi sobie w sytuacji kryzowej - może uzyskać pomoc i wsparcie.

- Chcemy przełamać stereotyp myślenia, że sięganie po pomoc psychiatry, psychologa to wstyd, i wcale nie oznacza, że ktoś jest słaby - podkreśla Ines Szczepańska, kierownik Oddziału Dziennego Psychiatrycznego w Centrum Zdrowia Psychicznego.

W Ośrodku Zdrowia Psychicznego od poniedziałku do piątku od godz. 8 do godz.18 działa Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, gdzie dyżurują psychologowie lub psychoterapeuci, którzy pomogą rozwiązać problem. Można też uzyskać poradę telefonicznie pod numerem telefonu (14) 63-15-135.

Ambasadorką kampanii została Agnieszka Judycka, aktorka znana z takich seriali jak m.in. „Na dobre i na złe" czy „M jak miłość".

Aktorka teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie sama przez wiele lat zmagała się z depresją. Dzięki determinacji i wsparciu wielu osób udało się jej zwalczyć kryzys. Teraz swoim przykładem zachęca innych, by nie bali się korzystać z pomocy specjalistów.

- Nie dopuszczałam do siebie przez wiele lat, że być może to jest depresja, łatwiej mi było stwierdzić, że ja nie umiem żyć... Z perspektywy dzisiejszej zdarza mi się czasem myśleć, ile życia straciłam, ile szans. Jak by wyglądało moje życie, gdyby na mojej drodze w odpowiednim momencie pojawiło się leczenie, lekarze i terapeuci. Musiałam jednak nauczyć się swoją historię zaakceptować i z tą swoją „urodą" żyć. Chcę, żeby mój głos dotarł do osób, które jeszcze nie wyciągnęły ręki po pomoc - podkreślała Agnieszka Judycka na konferencji prasowej w Tarnowie.

Ambasadorką kampanii jest też Małgorzata Janczak, autorka książki o depresji „Rozmowy bez wstydu", która dwukrotnie zmagała się z kryzysem w swoim życiu. 


Tytuł oryginalny

Aktorka Agnieszka Judycka opowiadała o swojej depresji

Źródło:

"Gazeta Krakowska"

Nr 216
Autor:

Paulina Marcinek-Kozioł

Data publikacji oryginału:

16.09.2022