Inne aktualności
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z WOŚP 21.01.2025 15:07
- Radom. Wkrótce premiera spektaklu „Café Luna” w Teatrze Powszechnym 21.01.2025 15:03
- Rzeszów. Promocja książki Andrzeja Piątka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” 21.01.2025 14:56
- Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – w maju 21.01.2025 14:46
- Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta 21.01.2025 14:43
- Bydgoszcz. „Zemsta” na Dzikim Zachodzie. Teatr Polski zaprezentował plakat z kaktusem i rewolwerem 21.01.2025 14:09
- Katowice. Za tydzień premiera spektaklu „Mianujom mie Hanka” w Teatrze Telewizji 21.01.2025 13:56
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 21.01.2025 13:28
- Gdańsk. Najbliższe wydarzenia w Teatrze Wybrzeże 21.01.2025 12:26
- Bydgoszcz. Opera ku pokrzepieniu serc. Weekend z „Napojem miłosnym” w Operze Nova 21.01.2025 12:20
- Płock. Zmarł aktor Zbigniew Płoszaj 21.01.2025 12:09
Najbardziej wyczekiwane przez nowohucian i mieszkańców całego Krakowa wakacyjne wydarzenie plenerowe rozpocznie się 16 lipca w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa, nieopodal Zalewu Nowohuckiego. Rozpoczyna się największy w Krakowie letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2020. Łaźnia zaprasza głodnych wrażeń kulturalnych na ponad 50 wydarzeń w ciągu 30 dni lata.
W tym roku na Bulwar[t]cie szczególnie ważne jest spotkanie – z zachowaniem przepisowego dystansu, ale twarzą w twarz. Po czasie izolacji jesteśmy spragnieni żywej obecności drugiego człowieka i bycia razem. Spotkaniom sprzyja kameralna atmosfera łaźniowego ogrodu. Każdy cykl i każde bulwar[t]owe wydarzenie poprowadzi uczestników w nowe światy, poprzez rozmowę o literaturze, sztukę teatralną, poprzez taniec, muzykę, wspólne czytanie, oglądanie filmów, kulturalne aktywności.
W tym roku nie uruchomimy licznika, który pokazuje, ile tysięcy uczestników odwiedza Bulwar[t] Sztuki w każdym tygodniu jego trwania. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby spotkania na żywo były przede wszystkim bezpieczne i komfortowe dla odbiorców. Zaaranżowaliśmy piękny przyteatralny ogród Łaźni Nowej, w którym nasi widzowie, Bulwar[t]owicze, będą mogli odpocząć, zrelaksować się i zażyć kultury. Program jest tak szeroki i bogaty, że każdy znajdzie w nim to, czego potrzebuje w tym dziwnym czasie. A wszyscy potrzebujemy teraz przede wszystkim uwagi, radości i wzajemnej troski. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi teatr i kultura — mówi Małgorzata Szydłowska, główna kuratorka Bulwar[t]u Sztuki.
To bardzo ważne, że możemy spotkać się z widzami w plenerze, również w tym roku. Zwykle od października już odbieramy telefony i wiadomości z pytaniami o wakacyjną działalność. Mieszkańcy wpisują Bulwar[t] Sztuki w swoje plany urlopowe. Spotkania nad Zalewem Nowohuckim zawsze były ważnym elementem wakacji w mieście. Ten rok i ostatnie wydarzenia przyniosły wiele strachu i niepewności. Wciąż jednak otrzymujemy sygnały, że widzowie potrzebują Bulwar[t]u Sztuki. Jeszcze bardziej. Słyszymy, że chcą wyjść z internetu i uwolnić się od stresu i izolacji. Na chwilę zapomnieć o tym, co tu i teraz. Dlatego w tym roku zabierzemy widzów w kosmos, daleko stąd. Będziemy odrywać się od pandemicznej, ale może przede wszystkim politycznej rzeczywistości — mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.
SCENA NOCY LETNIEJ
W programie mocne propozycje teatralne. Od 6 czerwca Łaźnia znów żyje graniem spektakli! Scena nocy letniejotworzy się 17 lipca pokazami „Plutona p-brane” – o niezwykłym życiu odkrywcy planety Pluton i równie niezwykłym losie samego Plutona (reż. M. Pakuła, pokazy 17.07 o 17:00 i 20:00). Na Bulwar[t]cie nie mogłoby zabraknąć wieczoru IMPRO KRK, spektakle grupy improwizujących aktorów są uwielbianym punktem programu (spektakl 18 lipca o 20:30). Będzie można zobaczyć również oczekiwane przez widzów przedstawienia „Wałęsa w Kolonos” (reż. B. Szydłowski), „Nowohucka telenowela” (reż. J. Roszkowski) oraz ostatnią premierę Łaźni „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” (reż. A. Gryszkówna) z kreacją Agnieszki Przepiórskiej w roli Zuzanny Ginczanki.
KINOWE ŚWIATY
W ramach Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego, czyli bulwar[t]owych spotkań z gwiazdami polskiego kina, jako goście pojawią się między innymi Łukasz Simlat i Bożena Stachura, a także reżyserka obsady „Zimnej wojny” Magdalena Szwarcbart, nowa członkini Amerykańskiej Akademii Filmowej. Nie zabraknie także kina międzynarodowego – cykl Kino Bulwar[t]: Świat zaplanowany jest na niedziele.
NOWOŚCI W PROGRAMIE
Nowością będzie cykl wyjątkowych rozmów Małgorzaty Wach – Literacki ogień – z wybitnymi reporterami i pisarzami. Przy ognisku będzie można spotkać się z Jackiem Hugo-Baderem, Iloną Wiśniewską, Filipem Springerem i Zośką Papużanką. Goście zabiorą nas w podróż do mroźnej Grenlandii, surowej Syberii, gór Pamiru, pustyni Gobi, niedalekiej Pragi i Miedzianki, której już nie ma. Opowiedzą o ludziach, których warto poznać, książkach, które trzeba przeczytać i miejscach, które warto zobaczyć. W ramach obchodzonego w tym roku 25-lecia Teatru Łaźnia Nowa, kuratorka wystawy „Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej” poprowadzi również Podróże w czasie – spotkania z aktorami związanymi z Łaźnią: Janem Peszkiem, Jerzym Stuhrem, Radkiem Krzyżowskim i Agnieszką Przepiórską. Będą opowieści o teatrze, ale również podróże ścieżkami, które doprowadziły rozmówców do punktu w czasie, w którym są teraz.
BULWAR[T] DLA MŁODYCH
W ogrodzie nie zabraknie miejsca dla młodych umysłów. Tegoroczny program dla dzieci i młodzieży to przede wszystkim niedzielne spotkania artystyczno-literackie dla rodzin. Razem z zaproszonymi do cyklu aktorkami młodzi uczestnicy poznają fragmenty znanych i lubianych książek z tematyką kosmosu w tle. Lektura „Bajek robotów” S. Lema, „Małego Księcia” A. De Saint-Exupery’ego, „Wielkiej Małej Niedźwiedzicy” Pauliny Chmurskiej będą punktem wyjścia do każdorazowo innych warsztatów: filozoficznych, muzycznych, plastycznych, kuglarskich. Duże wyzwanie stawiamy także przed młodymi konstruktorami. W ramach tygodniowych warsztatów scenograficzno-plastycznych #rakietaczelendż będzie można zbudować kilkumetrową instalację artystyczną pod okiem scenografki. Równolegle Teatr Łaźnia Nowa rozpoczyna tworzenie platformy współpracy z młodzieżą. Projekt „Granice otwarte” adresowany do młodzieży w wieku 15–17 lat rozpocznie się w lipcu. Punktem wyjścia do pracy będą tematy podróżowania, przekraczania granic i multikulturowa Polska. Przewodnikiem po tym świecie będzie Łukasz Zaleski – reżyser i dramaturg.
WARSZTATY
Dorośli również, jak zwykle, dzięki bulwar[t]owym warsztatom będą mogli rozwinąć swoje umiejętności lub spróbować czegoś nowego, odkryć nieznane wcześniej talenty i perspektywy. W tym roku wyjątkowe okazje: w poniedziałki warsztaty „Wizualność w teatrze”, czyli cykl spotkań z artystami, realizatorami i rzemieślnikami odpowiedzialnymi za wizualną stronę tego, co dzieje się na scenie i wokół niej. W soboty warsztaty genealogiczne z członkiniami Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, które potrafią odkopać z przeszłości każdą tajemnicę i podzielą się z uczestnikami wiedzą, jak to się 5 strona robi. Tegoroczny Bulwar[t] to także bogata oferta taneczna. Co środę w ogrodzie warsztaty tanga argentyńskiego z najlepszymi z najlepszych – Anną i Marcinem Sieprawskimi, właścicielami szkoły Bravo Tango. Do tańczenia zapalą każdego, kto tylko będzie chciał spróbować. W programie również trwające tydzień warsztaty choreograficzne dla kobiet, które poprowadzi reżyserka i tancerka Renata Piotrowska-Auffret, oraz ruchowe spotkanie nie do przegapienia z Joanną Hussakowską (Hussanie w 5Rytmach).
MUZYCZNY FINAŁ
Na zakończenie Bulwar[t]u 2020 (16 sierpnia) widzów czeka mocny akcent muzyczny. „Trzecioligowy życia król” to spektakl-koncert w reżyserii Łukasza Czuja. W 21 piosenkach, ułożonych w historię o mężczyźnie na zakręcie, o szalonej karierze rockandrolowca i jej upadku, Tomasz Mars i Mirosława Żak zaprezentują sceniczne show, które balansuje na krawędzi pomiędzy chałturą a ambitną sztuką. Energetyczny rock and roll, disco, punk, nieco psychodelicznych brzmień, a wszystko w rytm pełnych ironii, humoru i poezji.
MIEJSCE UTOPII I EMPATII
Ogród nie jest jedyną przestrzenią w najbliższym sąsiedztwie Łaźni, która zamienia się w dobre miejsce do spotkań mieszkańców i artystów. W 2021 roku przy teatrze zostanie otwarty Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii. To nowa i nowoczesna przestrzeń Łaźni, która powstaje w sercu osiedla Szkolnego, „za płotem” teatru, niedaleko terenów MOS „Wschód”. Dziś budynek, który kiedyś wchodził w skład pobliskiej szkoły, jest w zaawansowanym stadium przebudowy. Roboty potrwają całe lato, ale – jak zapewniają organizatorzy - nie będą przeszkadzać uczestnikom Bulwar[t]u. Jeszcze w wakacje teatr zaprosi wszystkich zainteresowanych, a przede wszystkim sąsiadów z osiedla Szkolnego, na spotkanie, podczas którego organizatorzy Domu Utopii opowiedzą o wizji nowego miejsca i jego planowanym programie. Będzie to też okazja dla mieszkańców, żeby przyjrzeć się z bliska budowie Domu Utopii i przedstawić własne pomysły dotyczące jego przyszłej działalności.
W ubiegłych latach w wydarzeniach Bulwar[t]u uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób. W tym roku, ze względu na bardziej kameralną przestrzeń i nowe zasady bezpieczeństwa, jednorazowo uczestników wydarzeń będzie mniej, ale na pewno wszyscy chętni zmieszczą się w łaźniowym ogrodzie. Program Bulwar[t]u Sztuki 2020 jest równie bogaty i różnorodny, jak w latach ubiegłych, każdy znajdzie w nim coś dla siebie.
Sprzedaż wejściówek w cenach 5–15 zł odbywa się przez stronę bilety.laznianowa.pl lub w kasie Teatru. Rekomendujemy zakup biletów przez internet.