Teatr Muzyczny w Poznaniu poinformował o rozstrzygnięciu przetargu na budowę nowej siedziby; najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Dekpol Budownictwo. Nowa siedziba ma powstać w około 3,5 roku.
Teatr Muzyczny w Poznaniu ogłosił drugi przetarg na generalnego wykonawcę nowej siedziby w październiku 2024 r. Wówczas placówka informowała, że jeśli budowa będzie przebiegała zgodnie z planem, zakończy się do końca 2028 r. Pierwszy przetarg został unieważniony w lipcu 2024 r. po wyroku Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).
„Mamy ogromną nadzieję, że drugie postępowanie zakończy się podpisaniem umowy z generalnym wykonawcą i rozpoczęciem budowy. Czekamy na ten moment od wielu lat” – powiedział dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski.
W przetargu wystartowały dwa podmioty: Konsorcjum Adamietz i firma Dekpol Budownictwo. Jeśli w ciągu najbliższych 10 dni nie wpłyną odwołania do KIO, teatr będzie mógł przystąpić do podpisania umowy i rozpocząć budowę.
„Mamy zapewnione to, co najważniejsze przy tak spektakularnej inwestycji: finansowanie oraz wsparcie ze wszystkich stron - od miasta, powiatu poznańskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale też od mecenasów teatru i naszych widzów” - powiedział Kieliszewski.
W ramach zamówienia podstawowego przewidziano zaprojektowanie i zrealizowanie budynku nowej siedziby teatru wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem przyległego terenu oraz uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku. Na tę część inwestycji teatr ma zapewnione środki.
W ramach opcji ujęto wyposażenie obiektu m.in. w mechanikę sceny, oświetlenie sceniczne czy umeblowanie oraz zaprojektowanie i wykonanie parku wody i muzyki. Teatr poinformował, że prowadzi zaawansowane rozmowy, których efektem ma być zapewnienie finansowania także tej części inwestycji.
Teatr podał też, że zgodnie z projektem umowy z generalnym wykonawcą, decyzja o pozwoleniu na użytkowanie wraz z odbiorem końcowym nowej siedziby powinna nastąpić w ciągu 1300 dni kalendarzowych od momentu podpisania umowy.
Nowa siedziba teatru ma być pierwszym w powojennej historii stolicy Wielkopolski teatrem wybudowanym od podstaw. Władze miasta szacują, że będzie przyciągać do centrum ok. 300 tysięcy widzów rocznie. Dzięki swemu położeniu niedaleko dworca autobusowego i kolejowego oraz przy dużym parkingu pod rondem Kaponiera będzie łatwo dostępny dla mieszkańców podpoznańskich miejscowości. Już teraz 40 proc. widowni Teatru Muzycznego stanowią osoby spoza Poznania.
Obecnie Teatr Muzyczny funkcjonuje w dawnym gmachu Domu Żołnierza, w którym w czasie wojny pracowało gestapo. Znajduje się tam mała sala na ponad 370 miejsc; warunki lokalowe utrudniają pracę artystom, uniemożliwiają też realizację wielu przedsięwzięć.