EN

18.01.2022, 09:10 Wersja do druku

Kraków. Ruszy narodowa zbiórka na represjonowany za "Dziady" Teatr im. Słowackiego

Inne aktualności

 Teatr im. Juliusza Słowackiego potrzebuje pilnie 3 mln zł. Bez tych pieniędzy nie ma co marzyć o kolejnych premierach. Placówka jest w trudnej sytuacji finansowej, bo Ministerstwo Kultury wycofało się z deklaracji finansowania sceny. Najprawdopodobniej w piątek ruszy zbiórka narodowa, która ma pomóc uratować teatr.

Teatr Słowackiego, jako samorządowa instytucja kultury, jest finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Od tego roku placówka miała też dostać wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako scena narodowa (na podobnych zasadach jak Stary Teatr). Resort wycofał się jednak ze złożonej obietnicy, pozostawiając krakowską scenę z dziurą w budżecie.

Edyta Sotowska-Śmiłek, zastępca dyrektora ds. komunikacji marketingowej Teatru im. Słowackiego: - Układaliśmy budżet pod założenia i obietnicę, że będziemy sceną narodową. Gdy Ministerstwo Kultury wycofało się, zostaliśmy postawieni w trudnej sytuacji finansowej. Nie występowaliśmy o granty, bo nie możemy dublować finansowania z tych samych źródeł. W efekcie brakuje nam w budżecie 3 mln zł. To miały być pieniądze na premiery, pracę artystyczną i nowe projekty.

- Potwierdziły się najgorsze koszmary: w teatrze publicznym nadal - w tym przypadku poprzez ekonomię - usiłuje się wpływać na to, co dzieje się na scenie, co chcą powiedzieć artyści i twórcy - mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego. I dodaje, że politycy i urzędnicy, bez względu na ich przynależność polityczną, nie powinni tego robić, bo nie mają odpowiednich kompetencji, by rozmawiać o sztuce. Teatr im. Słowackiego prowadzi także rozmowy z Urzędem Marszałkowskim, który jest jego organem założycielskim. - Wspólnie liczymy pieniądze. I mamy nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie. Co do Krakowa, zdajemy sobie sprawę, że miasto nie może bezpośrednio nas wesprzeć, ale trwają właśnie spotkania i z miejskimi urzędnikami i z radnymi, które - mam nadzieję - będą owocne - podsumowuje Sotowska-Śmiłek.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Represjonowany za "Dziady" Teatr im. Słowackiego może uratować zbiórka narodowa. W budżecie brakuje 3 mln zł

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne