EN
23.06.2022, 08:47 Wersja do druku

Kraków. Piosenka francuska w Piwnicy pod Baranami. Zaśpiewa Agnieszka Grochowicz

Inne aktualności

Piosenki z repertuaru m.in. Edith Piaf, Yves'a Montanda, Jacquesa Brela, Juliette Greco, George'a Brassensa i Dalidy w jazzujących aranżacjach Agnieszki Grochowicz i jej zespołu będzie można usłyszeć 30 czerwca w Piwnicy pod Baranami.

Artyści zapraszają do Francji lat 40., 50., 60. i 70. ubiegłego stulecia w muzyczną podróż przez klasykę piosenki francuskiej. Chanson française to regionalna odmiana poezji śpiewanej i piosenki autorskiej charakteryzująca się literackim, poetyckim i emocjonalnym tekstem oraz melodyjną warstwą muzyczną o nierozbuchanej instrumentacji. Za matkę współczesnego gatunku tej piosenki uznaje się dziś Edith Piaf. Choć nie była ona kompozytorką śpiewanych przez siebie utworów, a teksty napisała tylko do kilku z nich, odegrała ogromną rolę inspirującą dla nadchodzącego pokolenia młodych artystów, których dopiero można uznać za właściwych reprezentantów gatunku. Kilku z nich zresztą pomogła, ułatwiając start artystyczny, a wśród nich był np. Yves Montand.

Te i inne ciekawostki o samych piosenkach i życiu artystów będzie można usłyszeć między utworami, które na scenie wykona Agnieszka Grochowicz. Będą to takie utwory, jak np. "Milord", "La vie en rose", "Pod niebem Paryża" czy "Amsterdam". Koncert rozpocznie się w Piwnicy pod Baranami o godz. 20.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kraków. Piosenka francuska w Piwnicy pod Baranami. Zaśpiewa Agnieszka Grochowicz

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Julia Kalęba

Data publikacji oryginału:

22.06.2022