EN

16.07.2024, 11:32 Wersja do druku

Warszawa. Podróż przez świat polskiej sztuki z IAM

Tegoroczne lato upływa pod znakiem sukcesów polskich artystów, którzy reprezentują Polskę na prestiżowych festiwalach i scenach całego świata. Pod auspicjami IAM odbywają się ciekawe inicjatywy w wielu krajach, które są niezwykłą prezentacją polskiej kultury.

fot. mat. Instytutu Adama Mickiewicza

„IAM jest ambasadorem polskiej kultury za granicą i promotorem artystów na arenie międzynarodowej. Chcemy, aby widzowie z całego świata mieli okazję doświadczyć wyjątkowych emocji, jakie niosą ze sobą prezentacje polskich twórców” - podkreśla Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.

W imieniu artystów i zespołu IAM zapraszamy do wspólnej podróży przez świat polskiej sztuki!

Rumunia

Podróż artystyczną rozpoczniemy od Europy, a dokładnie Rumuni. Pierwszy raz w historii Polskę i Rumunię łączy wspólny sezon kulturalny. Bukareszt, Sybin, Kluż-Napoka, Garana i Jassy - to w tych miastach będzie można doświadczyć polskiej kultury w różnych jej obliczach. Do 31 sierpnia trwa wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Narodowym Muzeum Brukenthala w Sybinie, która prezentuje ich prace o tematyce górskiej. 30 sierpnia odbędzie się koncert promujący płytę "Real life" Kingi Głyk podczas Koncert RO Art Museum Garden w Cluj Napoca.

Austria, Słowacja, Węgry

Od 12 do 18 lipca zapraszamy na trasę koncertową Janusza Prusinowskiego Kompania. Będzie to czas potańcówek, muzykowania, warsztatów i spotkań z lokalnymi muzykami. Kompania Prusinowskiego zaprezentuje fascynujące pokrewieństwa tradycji dawnej historycznej Galicji. Muzyczna podróż, która będzie wiodła przez Węgry, Słowację i Austrię, odbędzie się Szlakiem Domów Tańca - Festiwalu Mazurków.

Na ImPulsTanz w Wiedniu, 3 i 4 sierpnia, odbędzie się premiera wyjątkowego spektaklu tanecznego. Jest on w całości oparty na kompozycjach polsko-amerykańskiej twórczyni Lucii Dlugoszewski, wykonywanych podczas wydarzenia na żywo przez zespół Klangforum Wien.

Z kolei 16 i 17 sierpnia na Salzburger Kunstverein w Austrii odbędą się 4 pokazy perfromasu Anny Nowak. Temat wystąpienia polskiej artystki poruszy zagadnienia związane z wyzwaniami dotyczącymi kryzysu zdrowotnego oraz potrzebami uzdrawiania i powrotu do zdrowia. Kuratorką programu artystycznego Salzburg Kunstverein jest także Polka - Mirela Baciak.

Szwajcaria

Zostając na szlaku Alp zapraszamy na koncert promujący projekt KRAS 52 - Ensemble Peregrina, który odbędzie się w 4 sierpnia w Binningen w Szwajcarii. Promuje on utwory z rękopisu z Biblioteki Krasińskich datowanego na lata 1426-1450 - najważniejszego źródła muzyki wielogłosowej piętnastowiecznej Polski XV wieku. Na scenie pojawią się szwajcarskie zespoły Ensemble Dragma i Ensemble Peregrina, specjalizujące się w muzycznych repertuarach rodem z XIV i XV wieku.

Włochy

Upalne Włochy rozgrzeją dodatkowo polscy artyści. I tak, z okazji 30-lecia zespołu, 22 lipca odbędzie się Koncert Marcin Wasilewski Trio podczas Ancona Jazz Festival. Z kolei do końca września będzie można oglądać wystawę Wystawa „P E R S O [A] N O M A L I A” Roberta Kuśmirowskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej MAMbo w Bolonii. Ekspozycja przywołuje tematykę straty i zagubienia, i nawiązuje do największej katastrofy lotniczej w historii Włoch, która wydarzyła się 44 lata temu.

Estonia

Powracając z gór nad Bałtyk, warto zajrzeć do Tallinn Botanic Garden. 1 sierpnia otwarta zostanie wystawa ilustracji Joanny Concejo „Trzeba znaleźć jakieś swoje miejsce, usiąść i poczekać. Joanna Concejo w poszukiwaniu duszy w ilustracji”. Ekspozycja w Estonii związana jest z promocją pierwszego wydania książki Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo „Zgubiona dusza” w języku estońskim.

Litwa

W innym kraju bałtyckim, w Kiejdanach na Litwie, Adam Strug zaśpiewa Czesława Miłosza. Ten wyjątkowy koncert z okazji dwudziestej rocznicy śmierci noblisty odbędzie się 14 sierpnia w Centrum Wielokulturowym Muzeum Regionalnego w Kiejdanach – jednego z najstarszych muzeów na Litwie. Na koncercie obecny będzie oraz wygłosi przemówienie Tomas Venclova, wybitny poeta litewski i wieloletni przyjaciel Czesława Miłosza.

Niemcy

Na koniec wakacji od 28 do 31 sierpnia odbędą się Międzynarodowe Targi Tańca Tanzmesse 2024 - najważniejsze tego typu wydarzenie networkingowe na świecie. Instytut Adama Mickiewicza i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca będą wspólnie promować polską sztukę tańca w niemieckim Düsseldorfie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie kreatywne budowanie relacji i współpracy w obszarze tańca. Polski kolektyw Holobiont zaprezentuje „Silenzio!” w choreografii Ramony Nagabczyńskiej, a „III Symfonia” wybrzmi w choreografii i wykonaniu Janusza Orlika.

Republika Korei

Muzyka wykonywana przez polskich artystów również zabrzmi w Republice Korei. Od 14 do 16 sierpnia na Jeonju International Sori Festival wystąpią zespół Małe Instrumenty i zespół Piotr Damasiewicz - Into The Roots z polską muzyka tradycyjną. Przed koreańską publicznością zaprezentuje się zespół Vołosi. Ich koncert plenerowy zaplanowano 14 sierpnia, a dzień później wykonają koncert specjalny w historycznym budynku katedry w Iksan w prowincji Jeonbuk.

Instytut Adama Mickiewicza

To nie wszystko, co zaplanowaliśmy dla międzynarodowej publiczności. Z najważniejszych wydarzeń przygotowywanych pod kuratelą IAM wymienić należy: Sezon Kulturalny Rumunia - Polska 2024/25, London Design Biennale 2025, Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai oraz Polską Prezydencję w Radzie UE.

Instytut Adama Mickiewicza to doświadczona i nowoczesna instytucja kultury, której zadaniem jest prezentacja polskiej kultury na międzynarodowych scenach i w strefach wystawienniczych. W ramach swojej działalności otwiera płaszczyzny współpracy, dzięki którym możliwa jest wymiana kulturalna i inicjowanie nowatorskich przedsięwzięć. Podczas organizowanych wydarzeń przedstawiciele różnych dziedzin sztuki z wrażliwością artystyczną ukazują polską perspektywę kulturalną i inspirują ponad granicami - dodaje Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.

Bieżące informacje o wydarzeniach Instytutu Adama Mickiewicza dostępne są na stronach culture.pl oraz iam.pl. Zachęcamy także do śledzenia kanałów IAM w mediach społecznościowych!

Odkryj tego lata polską sztukę w świecie!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne