W tym roku Teatr Łaźnia Nowa obchodzi 20-ecie swojego istnienia. Z tej okazji wspólnie z Domem Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii przygotował Festiwal Odyseja Nowohucka. Pierwsza odsłona projektu rozpocznie się już w najbliższy piątek, 19 lipca, i potrwa do końca sierpnia.
W programie blisko 40 wydarzeń, wśród nich m.in. multimedialne spektakle i imprezy rave w dawnej restauracji Jubilatka, Koncerty Głębokiego Słuchania, letnie kino na dachu Domu Utopii, „Spotkania z widokiem na Nurt”, „Biblioteka oddechów” i cykl warsztatów Marka Styczyńskiego pt. „Uprawiamy współistnienie”.
– Zapraszamy do podróży po miejscach i nie-miejscach Nowej Huty. Wspólnie zanurzymy się w jej historii, a przede wszystkim energii, jaką daje dzisiaj. Będziemy eksplorować i inspirować, odkrywać i doświadczać, „uprawiać współistnienie” i przywracać pamięć. Naszymi przewodnikami będą artystki i artyści, aktywistki i aktywiści, realizujący autorskie projekty w przestrzeni miasta – mówi Małgorzata Szydłowska, kuratorka Odysei Nowohuckiej, dodając, że Odyseja Nowohucka jest projektem długofalowym i koniec lata nie będzie oznaczał jej zakończenia.
Drugie życie Jubilatki
Odyseja Nowohuckarozpocznie się w najbliższy piątek, 19 lipca, od projektu Milosha Luczynskiego pt. „Pamięć miasta”. Na sześć wakacyjnych tygodni artysta, który na co dzień mieszka i pracuje w Paryżu, zamieni przestrzeń dawnej restauracji Jubilatka na osiedlu Teatralnym 11 w studio-galerię, w której będzie się spotykał z mieszkańcami Nowej Huty i wspólnie z pisarzem Sławomirem Shutym rejestrował ich opowieści. Efekty pracy artysty i pisarza będzie można zobaczyć w piątkowe wieczory na murach dawnego Kina Świt, w formie wielkoformatowych multimedialnych projekcji, podczas których zobaczymy twarze nowohucian, którzy podzielili się z nimi swoimi wspomnieniami, m.in. na temat miejsc, których już w Hucie nie ma. Tuż po pokazach Jubilatka przemieni się w taneczną scenę rave (w formule silent disco). Didżejską plejadę zainauguruje w najbliższy piątek o godz. 21:00 ikona paryskiej sceny tanecznej: Patrick Vidal.
Piątki:
19 i 26 lipca / 21:00 / dawna restauracja Jubilatka (os. Teatralne 11)
9, 23 i 30 sierpnia / 20:30 / dawna restauracja Jubilatka (os. Teatralne 11)
„Spotkania z widokiem na Nurt” i performance w Dłubni
W 1952 r. Jan Kurczab – inżynier, pisarz i reżyser – założył w Nowej Hucie Teatr Nurt. Wśród jego aktorów znaleźli się robotnicy budujący przyszłą Hutę im. Lenina. Spektakle wystawiane były w wybudowanym przez nich baraku, który mógł pomieścić niespełna 200 osób (o wiele mniej, niż było chętnych!). Podczas „Spotkań z widokiem na Nurt” odbędzie się performatywne czytanie sztuki Elżbiety Łapczyńskiej, autorki wielokrotnie nagradzanego „Bestiariusza Nowohuckiego”, która przybliży historię tego pierwszego nowohuckiego teatru. W spotkaniu – podczas którego muzykę na żywo wykona Dominik Strycharski, multiinstrumentalista i kompozytor muzyki teatralnej – udział wezmą profesjonalni aktorzy i aktorzy-amatorzy. Wydarzenie odbędzie się 18 i 25 sierpnia w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa.
Niedziele:
18 sierpnia / 17:00 / ogród Teatru Łaźnia Nowa
25 sierpnia / 19:00 / ogród Teatru Łaźnia Nowa
mariia Lemperk, artystka interdyscyplinarna, performerka i jedna trzecia BREASTMILK trio, od kilku lat rozwija serię performansów, dla której oś symboliczną stanowi figura kamienia jako metafora politycznej natury powierzchni (ciał, obiektów, gestów). 25 lipca i 28 sierpnia zaprosi uczestników i uczestniczki Odysei na performace pt. „KISSING A ROCK”, który odbędzie się nad rzeką Dłubnią. Wydarzenie będzie nawiązywało do historii pięknej Zośki – młodopolskiej modelki, która pozowała wielu krakowskim malarzom. W 1927 roku jej ciało wyłowiono z rzeki Dłubni.
Czwartek, 25 lipca / 17:30 / Teatr Łaźnia Nowa
Środa, 28 sierpnia / 17:30 / Teatr Łaźnia Nowa
Biblioteka Oddechów i Współistnienie
„Biblioteka oddechów” to cykl spotkań i warsztatów z dr hab. Anną Nacher, w trakcie których praca z oddechem, głosem i słuchaniem będzie przewodnikiem w eksploracji świadomości ciała w przestrzeni i w relacji z innymi i Innymi (ludźmi, roślinami, bezpośrednim otoczeniem). Na projekt złoży się pięć spotkań, które odbędą się w różnych miejscach Nowej Huty. Pierwsze spotkanie już 20 lipca o godz. 10:00, między portem, a Ekospalarnią.
– Spotkamy się w miejscu „pomiędzy” żywiołami i pomiędzy historiami. Z jednej strony będzie opowieść o tym, co niesie ogień. Po drugiej stronie port i związany z nim żywioł wody. Przyjrzymy się własnym archiwom bezdechu: miejscom, w których „tracimy oddech”, metaforycznie i dosłownie – mówi dr hab. Anna Nacher. Uczestnicy spotkań wybiorą się również m.in. do schronów na osiedlu Centrum A i dawnego Portu Kujawy.
Soboty:
20 lipca / 10:00-15:00 / Warsztaty między żywiołami / między portem a Ekospalarnią
3 sierpnia / 10:00-15:00 / Warsztaty. Siła głosu / os. Centrum A1
17 sierpnia / 10:00-15:00 / Warsztaty. Napowietrzanie, nagłosowywanie / schrony – os. Centrum A1
31 sierpnia / 10:00-15:00 / Warsztaty. Oddychając z tymi, co przed nami / Stawy Osadowe – Kujawy
31 sierpnia / 17:00-18:30 / Pokaz instalacji dźwiękowej / schrony – os. Centrum A1
Do zielonych przestrzeni Nowej Huty, zaprosi uczestników Odysei Marek Styczyński, ekspert w dziedzinie ekologii terenów górskich, zajmujący się gatunkową ochroną roślin i zwierząt, rezerwatami przyrody i europejską siecią obszarów Natura 2000. Cykl prowadzonych przez niego spotkań i warsztatów terenowych będzie nosił tytuł „Uprawiamy współistnienie”. W ramach cyklu pojawi się „Zielony kręgosłup Nowej Huty”, „Żywe tkanki miasta” i „Miasto karmiące”. Pierwsze spotkanie odbędzie się 27 lipca o godz. 11:00.
Soboty:
27 lipca / 11:00-16:00 / Zielony kręgosłup Nowej Huty / Dom Utopii i Zalew Nowohucki
10 sierpnia / 11:00-16:00 / Żywe tkanki miasta / zapora na Dłubni, u. Kaczeńcowa
24 sierpnia / 12:00-17:00 / Miasto karmiące / Kopiec Wandy
„Długie uszy mędrca”. Koncerty Głębokiego Słuchania
Motywem przewodnim tegorocznych Koncertów Głębokiego Słuchania, których kuratorem jest muzyk i filozof – Rafał Mazur, będzie sposób doświadczania świata przez dalekowschodnich mędrców-filozofów, stąd podtytuł „Długie uszy mędrca”. Łącznie odbędą się cztery koncerty ambientowe i dwa warsztaty dźwiękowe, m.in. z field recordingu i edycji dźwięku, które poprowadzi sześciu muzyków w przestrzeni Nowej Huty i Domu Utopii. Najbliższy koncert odbędzie się 20 lipca, czyli już w najbliższą sobotę o godz. 16:00 w Parku Szwedzkim. Koncert poprowadzi Paweł Pruski, który od lat zgłębia pogranicza muzyki ambientowej i eksperymentalnej. Muzyk stworzy kompozycję dźwiękową wyobrażającą pejzaż dźwiękowy miasta przyszłości, nakładając autorską kompozycję na współczesny pejzaż dźwiękowy Nowej Huty, aby w ostatniej części koncertu całkowicie go zastąpić.
Koncerty – soboty:
20 lipca / 16:00 / Paweł Pruski / Park Szwedzki
27 lipca / 9:00 / Rafał Mazur / Plac przy Poczcie
24 sierpnia / 18:00 / Wojciech Kiwer / tunel dla pieszych przy ul. Kępskiej
31 sierpnia / 8:00 / Kiku Day / Las Krakowian – ul. Bardosa
Warsztaty:
Sobota, 10 sierpnia / 18:00-21:00 / Głębokie słuchanie jako praktyka siebie / Dom Utopii
Sobota-niedziela, 17-18 sierpnia / 16:00-19:00 / Dwudniowe warsztaty field recordingu i edycji dźwięku / Dom Utopii i okolice
Letnie kino na dachu Domu Utopii
Podczas pięciu sobotnich wieczorów: 20, 27 lipca, 3, 10 i 17 sierpnia (godz. 20:30), spotkamy się na dachu Domu Utopii, aby zobaczyć filmy wybrane przez Łukasza Maciejewskiego. Pierwszym z nich będzie Oskarowa „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. Przed seansem, który odbędzie się 20 lipca, gospodarz cyklu – Łukasz Maciejewski, porozmawia z producentem filmu, Bartkiem Raińskim.
Soboty:
20 lipca / 20:30 / „Strefa interesów” / dach Domu Utopii
27 lipca / 20:30 / „Opadające liście” / dach Domu Utopii
3 sierpnia / 20:30 / „The Old Oak” / dach Domu Utopii
10 sierpnia / 20:30 / „La Chimera” / dach Domu Utopii
17 sierpnia / 20:30 / „Matka siedzi z tyłu” / dach Domu Utopii
Herbaciana Jubilatka
Jednym z założeń, które przyświeca Odysei Nowohuckiej, jest włączanie mieszkańców Nowej Huty i działających na jej terenie artystów oraz aktywistów w realizowane w ramach festiwalu projekty. Tuż przed spektaklami multimedialnymi Milosha Luczynskiego realizowany będzie cykl spotkań kulinarno-performatywnych pt. „Herbaciana Jubilatka”. Organizatorzy zaprosili do niego siedmioro nowohuckich aktywistów i aktywistek, działających w różnych obszarach (od ogrodnictwa i ekologii, po architekturę i sztukę), którzy przygotują dla uczestników autorskie herbatki i napary. W tym m.in. „Beduińską herbatkę z pustyni Wadi Rum” i „Chabry z melisą cytrynową”. Spotkania przy wspólnym stole, staną się okazją do rozmów o dalekich i bliskich podróżach, nowohuckich odkryciach i inspiracjach, oraz miejscach, których nie można znaleźć na żadnej mapie.
Piątki:
19 lipca / 19:00 / Herbatka z lilaka i kiszony arbuz / dawna restauracja Jubilatka (os. Teatralne 11)
26 lipca / 19:00 / Pachnie čabor! (Pchnie tymiankiem!) / dawna restauracja Jubilatka (os. Teatralne 11)
2 sierpnia / 19:00 / Leśny spacer w Jubilatce / dawna restauracja Jubilatka (os. Teatralne 11)
9 sierpnia / 18:30 / Beduińska herbatka z pustyni Wadi Rum/ dawna restauracja Jubilatka (os. Teatralne 11)
16 sierpnia / 18:30 / Herbatka w szklance z koszyczkiem/ dawna restauracja Jubilatka (os. Teatralne 11)
23 sierpnia / 18:30 / Chabry z melisą cytrynową/ dawna restauracja Jubilatka (os. Teatralne 11)
30 sierpnia / 18:30 / „Brudna” herbata i ciacho „normalnego” kształtu/ dawna restauracja Jubilatka (os. Teatralne 11)
Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń, które Odbędą się w ramach Odysei Nowohuckiej: laznianowa.pl i domutopii.pl
Wejściówki: bilety.laznianowa.pl