EN

16.07.2024, 15:54 Wersja do druku

Lublin. Carnaval Sztukmistrzów 2024 – wraz z nim odbędzie się Urban Highline Festival

W ostatni weekend lipca (25–28 lipca 2024 r.) w Lublinie rozpocznie się Carnaval Sztukmistrzów. W tym roku również odbędzie się Urban Highline Festival, dzięki któremu przestrzeń wydarzeń carnavalowych wzbogaci się o podniebną scenę. Publiczność będzie mogła podziwiać slacklinerów balansujących na taśmach na Starym Mieście i Śródmieściu.

fot. mat. organizatora

Urban Highline Festival to najstarszy festiwal highlinerów w Europie i jeden z największych oficjalnych festiwali highline na świecie odbywający się w przestrzeni miejskiej. To międzynarodowe święto organizowane jest w Lublinie od 2009 roku i od tego czasu miasto odwiedziło tysiące highlinerów z ponad 70 krajów. Widzowie obserwują rozpięte nad głowami taśmy i chodzących po nich slacklinerów, jednak dla uczestników z całego świata Festiwal jest czymś dużo większym. To doroczne święto miłośników slackliningu, podczas którego dzielą się oni swoją pasją, wiedzą i zdobytym doświadczeniem.

– Urban Highline Festival to wydarzenie stworzone przez highlinerów i dla highlinerów, które już od 16 lat ściąga do Lublina miłośników chodzenia po cienkich taśmach z najdalszych regionów świata. Podczas UHF co roku rozwieszane są taśmy o nazwie Churchline. To drugie najbardziej znane taśmy na świecie, zaraz po Lost Arrow Sparrow w Yosemite National Park w USA, który był pierwszym highlinem w dziejach w latach 80. (13 lipca 1985)! Dla przypomnienia UHF był w 2009 roku pierwszym festiwalem, na którym zostały rozwieszone taśmy w przestrzeni miejskiej. Wcześniej nikt nie myślał nad tym, by taki sport przenieść nad ulice miast opowiada Wojciech Sieńko z Urban Highline Festival.

W tym roku Festiwal podzielony jest na kilka stref:

Strefa LCK | lokalizacja: Lubelskie Centrum Konferencyjne

Taśmy o długościach 50 i 70 m stanowią fun dla freestylerów, a w piątkowy wieczór (26 lipca), pomiędzy godziną 21.00 a 24.00, pierwszy raz w historii na jakimkolwiek festiwalu jedna z tych taśm zostanie podświetlona przy pomocy taśmy LED!

Strefa Lubelskie | lokalizacja: Lubelski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miasta

Taśmy o długościach 55100 m, czyli popularne „Urzędniki” to gratka dla najbardziej doświadczonych highlinerów, taśmy dłuższe oraz także freestylowe.

Strefa Miasta Inspiracji | lokalizacja: Ratusz oraz Brama Krakowska

Najpiękniejsza taśma festiwalu stanie się taśmą freestylową spodziewajmy się pięknych tricków wykonywanych przez uczestników wydarzenia!

Strefa InterBroker | lokalizacja: Trybunał Koronny

Oprócz taśm dla początkujących i średniozaawansowanych highlinerów zostanie ponownie rozwieszona siatka, a nad nią taśma trickline, gdzie ze swoimi saltami raczyć nas będzie jeden z najlepszych tricklinerów świata Filip Oleksik

Strefa Firmament | lokalizacja: Wieża Trynitarska

Dzięki uprzejmości Archikatedry Lubelskiej znajdziemy tam najpopularniejsze taśmy festiwalu, czyli Churchline – mowa o jeszcze dłuższej taśmie!

Strefa Re-Union | lokalizacja: Błonia pod Zamkiem

Miasteczko dla highlinerów oraz Strefa Slackline dla mieszkańców Lublina i turystów, która w zeszłym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem,-w tym roku zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje!

Urban Highline Festival przyzwyczaił nas już do tego, że jest chyba najbardziej międzynarodowym z lubelskich festiwali, ale w ubiegłym roku otrzymał także tytuł najbardziej odwiedzanego festiwalu na świecie, który został nam nadany przez International Slackline Association. Jesteśmy dumni, że tak dużo ludzi nas odwiedza. Dla nich także przygotowujemy cały blok warsztatowy od zajęć ruchowych poprzez technikę highline na edukacji z zakresu bezpieczeństwa kończąc. W tym roku wiemy, że odwiedzą nas highlinerzy z takich krajów jak: Austria, Kolumbia, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Izrael, Włochy, Litwa, Polska, Portugalia, Singapur, Słowacja, Szwecja, Ukraina, USA, Kanada, Irlandia, Luksemburg, Australia. Z myślą o nich przygotowaliśmy wycieczkę śladami Unii Lubelskiej, by lepiej poznali nasze miasto oraz jego historię. Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie praca ludzi zrzeszonych przy Fundacji Firmament oraz niezawodnych sponsorów: Gmina Lublin, firma InterBroker, Województwo Lubelskie czy Lubelskie Centrum Konferencyjne oraz wielu partnerów technicznych i technologicznych – dodaje Wojciech Sieńko.

Co każdy fan Urban Highline Festival powinien wiedzieć?

  • Slacklinerzy chodzą po taśmach (nie linach!), które są szerokie na około 2,55 cm i zazwyczaj wykonane z nylonu lub poliestru.
  • Slacklining ma swoje korzenie w kulturze koczowniczej. Praktyka chodzenia po napiętej taśmie jest znana wśród niektórych plemion w Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. Dla tych społeczności slacklining był nie tylko formą rozrywki, lecz także częścią tradycji i ceremonii.
  • Niektórzy slacklinerzy podejmują się wyzwań i próbują ustanawiać rekordy świata. Rekord dla najdłuższego przejścia na slackline wynosi ponad 2,7 km! Jest to imponujące osiągnięcie, biorąc pod uwagę konieczność utrzymywania równowagi i siłę przez tak długą odległość.
  • Trickline to jedna z dyscyplin slackliningu, w której slacklinerzy wykonują różnego rodzaju triki, akrobacje i skoki na napiętej taśmie. Tricklining koncentruje się na kreatywności, wyrazistości i spektakularności ruchów, dodając elementy akrobatyki i freestyle'u do podstawowego chodzenia po taśmie.
  • Freestyle highline to połączenie dwóch dyscyplin tricklingu i highline'u w ramach slackliningu. Jest to zaawansowana forma slackliningu, w której slacklinerzy wykonują różnorodne triki, akrobacje i sekwencje na wysoko napiętej taśmie rozwieszonej na dużej wysokości.
  • Highline to sport ekstremalny, który polega na chodzeniu po napiętej taśmie wysoko nad ziemią. W highliningu taśma jest ustawiona na dużo większej wysokości, np. między dwoma skałami lub – tak jak w Lublinie – budynkami.
  • W Lublinie powstał urbanhighline – odmiana highline uprawiana w miastach i terenach zurbanizowanych.

Urban Highline Festival już od 16 lat jest nieodłączną częścią Carnavalu Sztukmistrzów, czyli
największego festiwalu cyrkowego w Polsce. Do Lublina na cztery dni (2528 lipca) przyjadą artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata. Będą prezentować magiczne, zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy z pogranicza nowego cyrku i teatru. Nie zabraknie klaunady i akrobatyki oraz nowatorskich, często eksperymentalnych w formie performansów. To oczywiście tylko część atrakcji przygotowana przez organizatorów. W programie Festiwalu nie zabraknie występów buskerów, warsztatów i spektakli cyrkowych. Dla tych, którym ciągle mało carnavalowych atrakcji, przypominamy, że nadal trwa sprzedaż biletów na płatne pokazy. Wejściówki można nabyć przez stronę carnavallublin.eu i portal stage24.pl. Program wydarzenia dostępny jest na stronie carnavallublin.eu.

Carnaval Sztukmistrzów

25–28 lipca 2024

Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem w Lublinie

Wstęp wolny, wybrane spektakle biletowane

carnavallublin.eu

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin,

Lublin – Miasto Inspiracji

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Radio Centrum, e-teatr.pl, teatralny.pl, Kultura Enter, Onet

Sponsorzy: Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o.o., Browar Zakładowy

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne