EN

8.06.2021, 11:30 Wersja do druku

Kraków. Niebanalna opowieść o aktorach niepełnosprawnych intelektualnie w filmie "Amatorzy" z udziałem Anny Dymnej

Inne aktualności

W krakowskich kinach Mikro i Kika można oglądać film „Amatorzy”. To niekonwencjonalna opowieść o teatrze, w którym występują osoby niepełnosprawne intelektualnie. W jednej z głównych ról możemy zobaczyć Annę Dymną. Pisze Paweł Gzyl w Dzienniku Polskim.

Twórczynią film jest Iwona Siekierzyńska, która studiowała zarówno reżyserię, jak i psychologię. Ma w swoim dorobku głównie filmowe dokumenty, ale również telewizyjne seriale i spektakle. Jej rodzony brat Adam jest osobą niepełnosprawną intelektualnie. W ramach terapii zajęciowej uczestniczy w działalności teatru Biuro Rzeczy Osobistych w Gdyni, w którym występują właśnie tego rodzaju osoby.

- Wiele lat temu zrealizowałam film dokumentalny „Obcy”, opowiadający o pracy teatru. W 2014 roku powstał spektakl „Moja sprawa” autorstwa Radosław Paczochy, w którym zagrali aktorzy BRO i zawodowi aktorzy: Aleksandra Nieśpielak i Krzysztof Grabowski. Pomysł na film fabularny pojawił się w momencie pracy nad tą sztuką. Cała ta grupa jest swego rodzaju moją rodziną. Zbigniew Biegajło, twórca teatru, stanowił prototyp postaci głównego bohatera - Krzyśka. Jego pasja i zaangażowanie w tworzenie zespołu, zainspirowała mnie do napisania scenariusza – mówi Iwona Siekierzyńska.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Niebanalna opowieść o aktorach niepełnosprawnych intelektualnie w filmie "Amatorzy" z udziałem Anny Dymnej

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Paweł Gzyl

Data publikacji oryginału:

07.06.2021 13:06

Wątki tematyczne