EN

8.06.2021, 10:44 Wersja do druku

Tarnów. Wędrówką jedną życie jest człowieka

W ubiegłym tygodniu, 25 maja, przypadła dziesiąta rocznica tragicznej śmierci Edwarda Żentary, znakomitego aktora, reżysera, a także byłego dyrektora Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Z tej okazji na deskach tarnowskiego teatru odbył się koncert poświęcony pamięci tego artysty - pisze Krystian Janik w Temi.

fot. mat. teatru

Wydarzenie rozpoczęło się od wykonanego przez Tomasza Wiśniewskiego utworu „Wędrówką jedną życie jest człowieka" Edwarda Stachury. Wybór nie był przypadkowy, albowiem rola Janka Pradery w filmowej adaptacji „Siekierezady" wspominanego autora należała do najważniejszych w dorobku aktorskim byłego dyrektora tarnowskiego teatru. Najważniejszych nie tylko w kontekście sztuki filmowej, ale również w wymiarze osobistym. Żentara na poziomie emocjonalnym - do czego nawiązywał podczas jednej z przemów Rafał Balawejder, obecny dyrektor Solskiego - przypominał Praderę, alter ego Stachury. Był człowiekiem, którego wędrówka ścieżkami życia przypominała spokojny dzień zakończony gwałtowną burzą. Szedł przed siebie dopóty, dopóki starczyło mu sił. O końcu wędrówki zdecydował sam. Dlatego też nie bez przyczyny przed finałową piosenką koncertu został odczytany przez Tomasza Piaseckiego „List do pozostałych" - wiersz napisany przez Stachurę na moment przed samobójstwem.

Podczas koncertu upamiętniającego byłego dyrektora tarnowskiej sceny publiczność miała okazję usłyszeć największe polskie przeboje w wykonaniu praktycznie całego miejscowego zespołu teatralnego. W repertuarze, oprócz utworów napisanych przez Edwarda Stachurę, znalazły się piosenki Anny Jantar, Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Wodeckiego, a także te skomponowane przez Romualda Lipkę. Wśród nich znalazły się m.in.: „Jeden krótki dzień", „Biała flaga", „Moja krew", „Nic nie może przecież wiecznie trwać", „Dmuchawce, latawce, wiatr", „Wielka dama tańczy sama", „Pod papugami", „Wspomnienie" czy „Dziwny jest ten świat". Ostatnia z nich została wykonana przez wszystkich obecnych tamtego wieczoru na scenie artystów. Oczywiście nie zabrakło bisu. Specjalnie na tę okazję powstała grupa muzyczna, również składająca się z teatralnych aktorów. Pomysłodawcą i aranżerem koncertu był Piotr Niedojadło.

Rok Edwarda Żentary przy ulicy Mickiewicza wciąż trwa. W najbliższy weekend, 5 czerwca, będzie mieć miejsce premiera spektaklu „Zbrodnia i kara" w reżyserii Macieja Podstawnego. Adaptacja najgłośniejszej książki Fiodora Dostojewskiego była również pierwszą premierą zrealizowaną przez Żentarę po jego przybyciu do Tarnowa w 2008 roku.

Tytuł oryginalny

Wędrówką jedną życie jest człowieka

Źródło:

„Temi” nr 22/02.06

Autor:

Krystian Janik

Data publikacji oryginału:

08.06.2021