EN

29.10.2020, 12:00 Wersja do druku

Kraków. MOCAK otwiera pięć nowych wystaw, w tym Mariana Eilego

Inne aktualności

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie otwiera w czwartek pięć nowych wystaw. Zwiedzający zobaczą pierwszą dużą prezentację prac Mariana Eilego, ale i liczne dzieła artystów związanych z Krakowem, a urodzonych w latach 50. i 60. XX w.

"Artysta i redaktor" - to tytuł ekspozycji przybliżającej dorobek Mariana Eilego, założyciela tygodnika "Przekrój", dziennikarza, satyryka, ale i malarza, scenografa.

"To pierwsza tak duża wystawa poświęcona twórczości Mariana Eilego. Warto na nią przyjść ze względu na jej wartość merytoryczną. Wystawa może być zaskakująca nawet dla osób, które znają prace Eilego. Znaczna część prezentowanych obrazów nie jest znana szerszej publiczności, Eile namalował je dla siebie lub swoich znajomych" - powiedziała PAP Agnieszka Sachar, która - wraz z Marią Anną Potocką - jest kuratorką ekspozycji.

Ekspozycja dzieli się na kilka tematów - zwiedzający obejrzą prace malarskie Eilego, których nie promował w prasie; redaktorskie projekty publikowane w "Przekroju" i "Szpilkach"; serie fotograficzne "Rewizyta - Salvador Dali u państwa Pendereckich", "Dali w Krakowie", "Napad na bal" i "Sceny historyczne" - wybrane ujęcia mają postać wielkoformatowych wydruków.

Wystawie towarzyszą prace twórców związanych z "Przekrojem" - fotografie Wojciecha Plewińskiego, w tym sławne przekrojowe "kociaki" i rysunki Adama Macedońskiego.

Ekspozycja czynna ma być do 21 marca. Większość prezentowanych na niej prac pochodzi z kolekcji MOCAK-u, pojedyncze obrazy są ze zbiorów prywatnych.

Największa z nowo otwieranych wystaw w MOCAK-u zatytułowana została "Artyści z Krakowa. Generacja 1950-1969". Jak powiedziała PAP Monika Kozioł, która wraz z Martyną Sobczyk jest kuratorką ekspozycji, na wystawie są prace 31 artystów związanych z Krakowem. Część odniosła międzynarodowy sukces. Zwiedzający obejrzą różnorodne obiekty, obrazy, rysunki, fotografie, instalacje.

"Celem wystawy jest ukazanie różnorodnych tendencji i źródeł inspiracji tego pokolenia. Analiza dorobku poszczególnych twórców pozwoliła na wyłonienie prac mających największy potencjał zobrazowania ich filozofii sztuki" - czytamy w tekście kuratorskim.

To trzecia wystawa MOCAK-u z zapoczątkowanego pięć lat temu cyklu, który ma pokazywać sztukę powstającą w Krakowie. Poprzednie cykle były poświęcone artystom urodzonym w latach 80. i 70. Wystawa czynna będzie do 21 marca, prace prezentowane na niej pochodzą ze zbiorów artystów.   

Źródło:

PAP