12.03.2021, 16:46 Wersja do druku

Kraków. Mieszkańcy opowiedzieli się za budową Centrum Muzyki

Inne aktualności

Mieszkańcy Krakowa zdecydowanie opowiedzieli się za budową Centrum Muzyki - poinformował w piątek Urząd Miasta, publikując raport z konsultacji społecznych.

Konsultacje były prowadzone od 2 listopada do 29 stycznia przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Miejskim Centrum Dialogu.

Mieszkańcy mogli zgłaszać uwagi, wnioski i propozycje korzystając z formularza, podczas dwóch telefonicznych dyżurów ekspertów oraz w trakcie spotkania konsultacyjnego w formie online - uczestniczyły w nim 72 osoby.

"Serdecznie dziękujemy krakowianom za udział w konsultacjach. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania zakończą się sukcesem i na przełomie 2023/2024 roku będziemy gościć mieszkańców na pierwszym koncercie" - podkreśliła Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK wpłynęły 1103 wypełnione formularze. Część z nich budzi jednak wątpliwości, ponieważ ten sam mieszkaniec Krakowa dostarczył do wydziału ok. 500 formularzy, które zawierały podobne zapisy i takie same odpowiedzi na pytanie odnoszące się do lokalizacji i otoczenia – we wszystkich tych formularzach usytuowanie Centrum Muzyki w Cichym Kąciku uznano za nietrafioną lub bardzo niedobrą.

Jak podał Urząd Miasta analiza opinii zawartych w formularzach konsultacyjnych wyraźnie wskazuje, że mieszkańcy widzą potrzebę budowy Centrum Muzyki, które byłoby siedzibą miejskich orkiestr muzycznych Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovia oraz miejscem prowadzenia działalności artystycznej i kulturalnej – tak wskazało niemal 81 proc. (890) uczestników konsultacji.

Opierając się na zestawieniu wskazań we wszystkich 1103 ankietach, 40 proc. uczestników konsultacji uważa lokalizację w Cichym Kąciku za optymalną bądź znakomitą. Przeciwnicy tej lokalizacji oczekiwali pozostawienia tam skansenu Osada 2000. Natomiast bez uwzględnienia wspominanych ok. 500 formularzy, które budzą wątpliwości, ponad 70 proc. krakowian, którzy wypełnili ankiety, uważa Cichy Kącik za bardzo dobry wybór lokalizacji Centrum Muzyki.

58 proc. respondentów oczekuje, że Centrum Muzyki będzie znajdować się w otoczeniu terenów zielonych. Wśród najważniejszych funkcji, jakie obiekt ten miałby pełnić uczestnicy ankiet wskazali: miejsce odbywania się koncertów, przeglądów i festiwali muzycznych, dom pracy artystycznej dla miejskich zespołów i orkiestr. Krakowianie oczekują też, że zachowana zostanie zieleń otaczająca teren w Cichym Kąciku a Centrum Muzyki będzie wykonane z wysokiej jakości materiałów i będzie to przykład ekologicznej, zrównoważonej architektury.

Miasto chciałoby zakończyć inwestycję w Cichym Kąciku do końca 2023 r. Ma być ona prowadzona w kilku etapach: najpierw realizacja obiektów muzycznych, potem zagospodarowanie otoczenia i równolegle realizacja parkingu na 250 miejsc.

Zgodnie z planami na części blisko 3-hektarowej działki w Cichym Kąciku przejętej w kwietniu zeszłego roku przez miasto od Fundacji Capelli Cracoviensis powstanie nowoczesna i spełniająca współczesne standardy sala koncertowa z widownią na tysiąc miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór, a także elegancka aula na 300 osób oraz trzy wielofunkcyjne sale prób, każda o powierzchni ok. 300 m kw., garderoby i przestrzeń dla VIP-ów.

W grudniu rozstrzygnięty został konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję Krakowskiego Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Sąd konkursowy zdecydował, że najlepszą propozycję przedstawiło biuro BE DDJM Architekci sp. z o.o. z Krakowa. Firma projektowa będzie miała 18 miesięcy na sporządzenie kompletnej dokumentacji.

Źródło:

PAP