EN

12.03.2021, 12:14 Wersja do druku

Lekcja Kieślowskiego: pokazywać rzeczywistość nie jak patologię, na którą patrzymy z satysfakcją

fot. mat. Filmu Polskiego

W sobotę 13 marca mija ćwierć wieku od śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. O pracy z nim opowiada Krzysztof Piesiewicz, współautor scenariuszy filmowych do 17 filmów Kieślowskiego, m.in. "Bez końca", "Dekalog", "Podwójne życie Weroniki", "Trzy kolory".

"Krótki film o zabijaniu" został nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową "Felix" dla najlepszego filmu. Scenariusz filmu "Trzy kolory. Czerwony" był nominowany do Oscara.

Piesiewicz jest adwokatem. Przez pięć kadencji był senatorem.
Tadeusz Sobolewski: Miałby teraz 80 lat. Aż dziwne, że tylko tyle.

Krzysztof Piesiewicz: Tak, bo z naszego obecnego punktu widzenia umarł bardzo młodo – miał 55 lat. Coś panu pokażę. To nie są żadne tajemnice, ale normalnie tego nie rozgłaszam. Teraz, kiedy rozmawiamy, mija 25 lat od jego śmierci. To SMS z Tokio. Właśnie wystawiają w Teatrze Narodowym „Dekalog”. Przedwczoraj mail z Południowej Afryki z podziękowaniem. Przedstawienia „Dekalogu” albo „Trzech kolorów” szykują się w teatrach w Göteborgu, Kopenhadze, Strasburgu. I tak na okrągło. W Meksyku przed pandemią wyszła księga casusów prawniczych w filmach Kieślowskiego. To żyje swoim życiem, nie tylko w obiegu filmowym. Ludzie z całego świata znajdują w tych filmach coś, czego im brak. Na przykład w Chinach interpretowano je poprzez złotą zasadę konfucjańską, jaką jest empatia: traktuj drugiego człowieka, jak sam chciałbyś być traktowany.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Lekcja Kieślowskiego: pokazywać rzeczywistość nie jak patologię, na którą patrzymy z satysfakcją

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Tadeusz Sobolewski

Data publikacji oryginału:

12.03.2021