Inne aktualności
- Kraków. Dwa bieguny teatru cieni w Teatrze Figur 24.02.2025 11:53
-
Warszawa. Instytut Teatralny wspiera czeskie IDU – list do Ministra Kultury Czech 24.02.2025 11:34
- Katowice. Wkrótce premiera spektaklu „Obłok Oorta” w Teatrze A Part 24.02.2025 11:31
- Warszawa. Beethoven i ukraińska „Oda do wolności” 24.02.2025 10:30
- Horyniec-Zdrój. Ogłoszono laureatów 46. Biesiady Teatralnej 24.02.2025 10:28
-
Niemcy. Europejska nagroda dla Krzysztofa Warlikowskiego 24.02.2025 10:21
- Opole. Teatr Kochanowskiego zapowiada premierę „Wodzireja” 24.02.2025 10:15
- Warszawa. Marcowe działania teatralne Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” 24.02.2025 09:38
-
Łódź. Bogaty w atrakcje program festiwalu Teatru Powszechnego 24.02.2025 09:35
- Gdańsk. „Ocalone” w Teatrze Szekspirowskim 24.02.2025 09:20
- Warszawa. Projekcja filmu i spotkanie z Małgorzatą Foremniak w BOK 24.02.2025 09:14
- Wrocław. Represjonowany na Białorusi poeta Andrej Chadanowicz na rocznej rezydencji 24.02.2025 09:14
-
Poznań. Co dalej z Teatrem Muzycznym? 24.02.2025 09:09
- Poznań. Noworoczny Korowód Dziadów przeszedł przez miasto 24.02.2025 09:03
Na ile programy wsparcia mające minimalizować skutki pandemii spełniają swoją rolę, odpowiadając na potrzeby świata kultury i czy niektóre z koniecznych w tym czasie zmian staną się trendem? Między innymi te pytania chcą zadać środowisku kreatywnemu magistrat i Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. - Staramy się zebrać jak najwięcej propozycji, które pozwolą nam razem przeciwdziałać skutkom przedłużającego się kryzysu, ale też przestawią dotychczasowe sposoby wsparcia na formy bardziej adekwatne i efektywne - tłumaczą inicjatorzy badania.
W zdiagnozowaniu zmian, jakie zaszły w kulturze w czasie pandemii, ocenieniu obecnej sytuacji i znalezieniu odpowiedzi na pytania ma pomóc ankieta. Jej zadaniem jest także zidentyfikowanie wyzwań, jakie stoją obecnie przed ludźmi kultury: artystami, twórcami, animatorami i menadżerami, pracownikami sektora kultury, organizatorami wydarzeń, ale też przed decydentami, politykami i przedstawicielami administracji publicznej.
Realizatorzy badania - miasto Kraków oraz Małopolski Instytut Kultury w Krakowie - pytają w ankiecie, jak sektor kultury i branże kreatywne oceniają zmiany, które zaszły w procesach komunikacji w kulturze. Badanie stawia też pytanie, czy konieczność szybkiego dostosowania się do nowej, niestandardowej formuły działania pozwoliła instytucjom i ludziom kultury stworzyć i wdrożyć innowacyjne rozwiązania, które warto rozwijać i pozostawić w programach samorządów lub rządu. Poznanie sytuacji i wsłuchanie się w konkretne propozycje działań, możliwe do realizacji przez samorząd, będą kluczowe w pracach nad projektowaniem strategii na kolejne lata - podkreśla magistrat.
W Krakowie kontynuujemy stworzony w ubiegłym roku program wsparcia „Kultura odporna 2.0”. Ankieta ma dać możliwość wskazania tego, co się udało i tego, co wymaga dopracowania. Staramy się zebrać jak najwięcej propozycji, które pozwolą nam razem przeciwdziałać skutkom przedłużającego się kryzysu, ale też przestawią dotychczasowe sposoby wsparcia na formy bardziej adekwatne i efektywne. Dlatego każdy głos wyrażony w ankiecie ma dla nas konkretną wartość. W tak istotnym obszarze potrzebujemy informacji zwrotnej i współdziałania - mówi Robert Piaskowski,
W ramach badania zostały przygotowane dwie anonimowe ankiety. Pierwsza jest skierowana do podmiotów prawnych - instytucji, organizacji, przedsiębiorstw, w tym osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Realizatorzy badania proszą o podawanie danych z perspektywy instytucji, którą reprezentuje odpowiadający. Natomiast osobna ankieta jest przygotowana dla pracowników etatowych instytucji i organizacji oraz freelancerów nieposiadających zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Liczymy, że wyniki ankiety dostarczą nam dodatkowych informacji weryfikujących efektywność stosowanych dotąd narzędzi, realizowanej polityki, programów, a także uchwycić dobre praktyki i rozwiązania. Chcemy elastycznie proponować takie narzędzia, które będą realną pomocą, ale też które przynoszą rozwój. To ważne, bo na naszych oczach zmieniają się praktyki uczestnictwa w kulturze, zmienia się perspektywa organizatorów i odbiorców, rośnie rola współpracy, ale też inwestycji w utrwalanie treści i ich rozpowszechnianie w sieci - podkreśla Robert Piaskowski.
Ankiety można pobrać ze strony internetowej miasta. Przekazane informacje pozwolą zdiagnozować obecną sytuację lokalnej kultury i porównać jej ocenę z wynikami badania zrealizowanego wiosną ubiegłego roku, czyli na początku obostrzeń pandemicznych.
W ubiegłym roku kwota wsparcia udzielonego przez miasto w ramach programu Kultura Odporna w 2020 roku wyniosła 27 mln zł. Prawie połowę tej sumy stanowiły dotacje dla miejskich instytucji kultury, na jej drugą część złożyły się także dofinansowania dla indywidualnych twórców, kin studyjnych i przemysłów kreatywnych czy organizacji pozarządowych. Najwięcej - dokładnie 13 mln 310 tys. - uzyskały miejskie instytucje kultury. Do 15 takich placówek trafiło wsparcie na pokrycie strat wynikających z kryzysu finansów, w tym m.in. na wynagrodzenia pracowników i pochodne oraz bieżące utrzymanie budynków.
Ponad 5 mln 813 tysięcy przeznaczono na współpracę miasta z z organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze kultury. Podpisano łącznie 126 umów, 33 dotyczyły współpracy wieloletniej, 11 z nich miało charakter cykliczny i festiwalowy. Częścią tego wsparcia był program Kultura w sieci, w ramach którego z puli 1 mln zł skorzystało 41 instytucji.