EN

28.11.2020, 09:38 Wersja do druku

Kraków. KFB przygotowało program na Rok Stanisława Lema

Inne aktualności

Rok Lema ogłoszony przez Sejm RP będzie stymulował przyszłoroczną scenę literacką w całej Polsce - podkreśla Krakowskie Biuro Literackie, które przygotowało na przyszły rok serię wydarzeń związanych z patronem roku.

Jeden z najwybitniejszych polskich prozaików, najszerzej tłumaczony polski autor, wybitny mieszkaniec Krakowa został w piątek uhonorowany ustawą Sejmu RP ustanawiającą rok 2021 Rokiem Lema. "Nie mogło być lepszego powodu, by to właśnie Lem został literackim patronem nadchodzącego roku – 12 września będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin autora +Solaris+" - podało Krakowskie Biuro Festiwalowe (KFB).

KBF – instytucja kultury miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – wspólnie z Wydawnictwem Literackim i Fundacją Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema w marcu tego roku wystosowali list do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek z poparciem inicjatywy uchwalenia Roku Lema. 27 listopada, wraz z przyjęciem przez Sejm RP uchwały ogłaszającej Rok Lema, te starania doczekały się swojego szczęśliwego finału.

"To najlepszy sposób, by uczcić jubileusz przypadający na przyszły rok – stulecie urodzin Stanisława Lema. Cieszymy się, że najczęściej tłumaczony polski autor, którego książki zostały opublikowane w 45 językach w milionach egzemplarzy, stanie się patronem nie tylko tych rocznicowych działań, które planujemy tutaj, w Krakowie – Rok Lema ogłoszony dziś przez Sejm RP będzie stymulował przyszłoroczną scenę literacką w całej Polsce" – skomentowała decyzję Sejmu Izabela Błaszczyk, Dyrektor KBF.

Kraków Miasto Literatury UNESCO przygotowuje się do Roku Stanisława Lema już od kilku lat. Dzieje się tak za sprawą działań podjętych na rzecz budowy Planety Lem oraz corocznie organizowanych obchodów urodzin pisarza. Centrum Literatury i Języka Planeta Lem będzie pierwszą tego typu inwestycją w Polsce – to połączenie wielofunkcjonalnego centrum literackiego z nowoczesną przestrzenią ekspozycyjną. Pracownia projektowa JEMS Architekci przygotowała już koncepcję wielobranżową przyszłego centrum, obecnie opracowywana jest pełna dokumentacja architektoniczno-budowlana. Na przyszły rok zaplanowano pozyskanie pozwolenia na budowę, co umożliwi rozpoczęcie procedury zamówienia na roboty budowlane. Do momentu powstania Planety Lem inkubatorem pomysłów na prowadzenie nowego centrum literackiego zostanie Pałac Potockich, w którym od przyszłego roku będzie realizowany program Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Program krakowskich obchodów Roku Lema zapowiada się bardzo różnorodnie - zapowiada KBF. Głównym wydarzeniem będą same urodziny pisarza, które w 2021 roku odbędą się w dniach 12-14 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Stanisław Lem będzie też bohaterem licznych krakowskich wydarzeń: od Festiwalu Literatury dla Dzieci po Festiwal Sacrum Profanum. Postać i twórczość Lema znajdą swoje miejsce a to na deskach teatrów, a to w utworach muzycznych, na sympozjach i konferencjach planowanych na ten rok, a kontekst programu uzupełnią książki, których premiery planuje Wydawnictwo Literackie.

Wszystkie wydarzenia poświęcone 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema będą opisywane w specjalnym serwisie roklema.pl. Będą w nim też zamieszczane zapowiedzi nowych wydań książek Lema i niepublikowane wcześniej materiały. Serwis będzie prowadzony przez portal lem.pl z udziałem partnerów realizujących lemowskie programy, w tym Wydawnictwa Literackiego, Instytutu Adama Mickiewicza, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema i KBF.

Źródło:

Materiał własny