EN

5.06.2021, 10:04 Wersja do druku

Kraków. "Iwona, księżniczka Burgunda". Premiera w Teatrze Ludowym

Inne aktualności

Cezary Tomaszewski bierze się za Gombrowicza. Jaka będzie "Iwona, księżniczka Burgunda", którą reżyseruje dla Teatru Ludowego? Premiera w ten weekend, w roli tytułowej Beata Schimscheiner. Pisze Marta Gruszecka w Gazecie Wyborczej - Kraków.

Historia Iwony jest jak z bajki. Oto młoda, lecz niezbyt urodziwa i łebska dziewczyna trafia na księcia, który chce wziąć z nią ślub. Rodzina przyszłej księżniczki jest zachwycona, bliscy następcy tronu zdecydowanie mniej. Losy Iwony opisane językiem Witolda Gombrowicza – ach, co to jest za tekst!

Odważne pomysły

Teatralna prapremiera dramatu Gombrowicza w reżyserii Haliny Mikołajskiej odbyła się 29 listopada 1957 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Iwonę zagrała Barbara Krafftówna, której uroczy i wzruszający portret filmowy można zobaczyć podczas dobiegającego końca 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. „Krafftównę w krainie czarów" Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa zobaczymy dziś (piątek) o godz. 18 w kinie Agrafka (Krowoderska 8).

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

"Iwona, księżniczka Burgunda". Premiera w Teatrze Ludowym

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Gruszecka

Data publikacji oryginału:

05.06.2021 08:05

Wątki tematyczne