EN

22.09.2021, 16:51 Wersja do druku

Kraków. Filharmonia im. Szymanowskiego zaprezentowała plany na najbliższy sezon

Występy gwiazd, program dla dzieci, koncerty i spotkania z publicznością - te i inne punkty znalazły się w programie zaprezentowanego w środę 77. sezonu artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Inne aktualności

Plany na nadchodzący czas, czyli sezon 2021/2022, zaprezentował podczas konferencji prasowej dyrektor instytucji Mateusz Prendota.

Sezon pod koniec września rozpocznie się od występu orkiestry i chóru filharmonii pod batutą Alexandra Humali, dyrektora artystycznego krakowskiej instytucji. W ramach trwającego II Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat goście będą mieli okazję do spotkania z Teresą Chylińską - muzykologiem i redaktorem naukowym pierwszego źródłowo-krytycznego wydania wszystkich dzieł patrona krakowskiej filharmonii, pt. "Uchodźca z Tymoszówki. Rzecz o Karolu Szymanowskim".

W październiku instytucja obchodziła będzie Międzynarodowy Dzień Muzyki; w tym miesiącu odbędą się też koncerty dyrygenta honorowego Antoniego Wita połączone z promocją książki pt. "Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci".

Listopad upłynie z kolei pod znakiem koncertu specjalnego zespołu artystycznego filharmonii pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego, który zagrany zostanie najpierw w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, a później w krakowskiej filharmonii. W stolicy Małopolski zaplanowano też tradycyjny koncert niepodległościowy.

Instytucja planuje kontynuację projektu "Muzyczne mosty" we współpracy z tutejszą akademią muzyczną i Capellą Cracoviensis. Ponadto planowane są też obchody 75. rocznicy powstania chóru chłopięcego filharmonii krakowskiej.

"Myślę, że przyszły sezon, a zwłaszcza jego część od stycznia do grudnia, ewidentnie stawia naszą filharmonię w pierwszej lidze, nie tylko w Polsce" - ocenił dyrektor Prendota. Kierowana przez niego instytucja oferuje blisko 200 wydarzeń artystycznych.

Na początku następnego roku wystąpią dyrygenci: Łukasz Borowicz i Rafał Janiak. "4 i 5 marca to wydarzenie na skalę polską, czyli Paul Goodwin z plejadą angielskich solistów, z kompozycją +Królestwo+" - mówił Prendota.

Nowy sezon to też ponowna możliwość zakupu abonamentów na koncerty i dedykowane dzieciom "Smykowe granie". "To jest fundament, podstawa tego, co pozwala nam patrzeć w przyszłość optymistycznie i daje nam nadzieję, że jesteśmy potrzebni, a nasz poziom jest akceptowalny, a wręcz oczekiwany przez publiczność, która nas odwiedza" - podkreślił Prendota.

Podczas konferencji ogłoszono też, że w nadchodzącym sezonie Łukasz Borowicz pełnił będzie funkcję I dyrektora gościnnego. "Jest to wielki zaszczyt i radość, że będziemy mogli współpracować, i że mamy wiele planów" - podkreślił artysta w przeprowadzonej podczas spotkania wideo rozmowie.

"Połączone siły zespołu, chóru i orkiestry filharmonii krakowskiej są mi niezwykle bliskie, skąd nasze pomysły, głównie skoncentrowane na muzyce oratoryjnej" - zapowiedział twórca. Jak dodał, jednym z najciekawszych przedsięwzięć, które pokazane zostaną w ramach tej współpracy, będzie oratorium "Odyseusz" Maxa Brucha.(PAP)

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne