EN

22.11.2024, 16:05 Wersja do druku

Kraków. Festiwal Otwarcia 2. Międzynarodowa Edycja na półmetku

Za nami sentymentalna podróż do lat 90-tych i spektakl Analog Collective „Mleko w tubce” reżyserii Agaty Biziuk, doskonale przyjęty pokaz VR „Nottetempo” w reżyserii Giuditty Mingucci z Elsinor – Centro di Produzione Teatrale z Mediolanu oraz pełen wrażeń wieczór otwarcia, któremu towarzyszył wernisaż wystawy „Sztuka do lat 18.”, prezentujący prace wychowanków krakowskich MDK-ów. Za nami również czytanie performatywne tekstu Mariusza Gołosza „POV: Masz 12 lat i prze***ne” oraz pokaz Impro KRK.

„Mleko w tubce” / fot. Jeremi Astaszow / mat. teatru

Inne aktualności

W drugim dniu festiwalu zaprezentowaliśmy nagrodzone podczas Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Wspóczesnej „Dropie” Natalki Suszczyńskiej w reżyserii Marcina Libera (Teatr im. W. Horzycy w Toruniu) oraz zjawiskowe „Inside a banana” w reżyserii Jana Mikulaška z Teatru Na Zabradli.

Wszystkie spektakle ogląda młodzieżowe jury, które w niedzielę przyzna swoje nagrody w pięciu kategoriach.

Przed nami premiera gry w konwencji larp „Spod lady. Opowieści o Nowej Hucie”, realizowanej w ramach międzynarodowego projektu PlayON! New Storytelling and Immersive Technolgies, a także spektakl w reżyserii Pauliny Staniaszek – „Dziewczyna z aloesem”.

W weekend widzowie wezmą udział w niecodziennym, interaktywnym spektaklu „Traitor” w reżyserii György Vidovszky, z Kolibri Theatre z Budapesztu, opartym na nowych technologiach eksperymencie teatralnym, w którym widzowie sterują losami bohaterów. Natomiast ostatniego dnia zobaczą festiwalowy spektakl Teatru Ludowego „Mały książę” w reżyserii Evy Rysovej oraz „Merry Crisis. Polską opowieść wigilijną” w reżyserii Weroniki Kowalskiej (AST Kraków).

Druga edycja festiwalu, jedynego w Polsce wydarzenia, którego repertuar skierowany jest do młodzieży i młodych dorosłych, pokazuje jak ogromna jest potrzeba w młodych ludziach uczestniczenia w kulturze i wspólnoty. A Teatralny Instytut Młodych Teatru Ludowego z roku na rok staje się miejscem, w którym odnajdują oni wzruszenie, przyjaźń, zaangażowanie oraz dialog.

Źródło:

Materiał nadesłany