EN

24.08.2022, 17:19 Wersja do druku

Kraków. Archipelag dźwiękowy Nowej Huty – konferencja na temat ekologii akustycznej

Inne aktualności

Zapraszamy na konferencję dotyczącą ekologii akustycznej, środowiska dźwiękowego Krakowa, potrzeby ciszy i idei stworzenia Ogrodu Ciszy. Wydarzenie odbędzie się 27 sierpnia, a więc już w najbliższą sobotę o godz. 18.00 w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii.

Jedną z nielicznych korzyści pandemii jest fakt, że miasta uspokoiły się i ucichły, co uświadomiło mieszkańcom, w jakim hałasie żyją na co dzień. Coraz częściej pojawiają się badania dotyczące miejskiego (i nie tylko) „zanieczyszczenia” hałasem, a odpowiedzią na ich niepokojące wyniki są inicjatywy mające na celu minimalizowanie uciążliwych dźwięków. Jedną z nich jest idea quiet urban parku, czyli miejskich parków ciszy. Zapraszamy Państwa na debatę dotyczącą ekologii akustycznej i audiosfery Nowej Huty. Czy dźwięki, które generuje dzielnica są uciążliwe dla mieszkańców? Czy musimy nauczyć się żyć z hałasem? Co zrobić, aby uczynić, nie tylko z Nowej Huty ale w ogóle z Krakowa miejsce przyjazne pod względem jakości sygnałów akustycznych? Czy odpowiedzią na natężenie dźwięków mógłby być park ciszy? Jeśli tak, to gdzie i w jaki sposób powinien powstać?

W spotkaniu wezmą udział:

Rafał Mazur – muzyki i filozof, kurator i prowadzący Koncerty Głębokiego Słuchania, które odbywały się w ramach Bulwar(t)u Sztuki.

Dr Justyna Anders – Morawska – adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, członkini Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich. W swoich badaniach zajmuje się obecnie audiosferą miasta jako przedmiotem zainteresowania różnorodnych polityk miejskich.

Dr Łukasz Sochacki z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Krzysztof Marciniak – muzykolog, krytyk muzyczny i ekolog akustyczny. Członek kolektywu redakcyjnego magazynu o muzyce współczesnej „Glissando”.

Spotkanie poprowadzi Marcin Barski – aktywista dźwiękowy, ekolog akustyczny, założyciel "Instytutu Pejzażu Dźwiękowego".

W zał. fotografie pochodzące z Koncertów Głębokiego Słuchania podczas których uczestnicy nasłuchiwali m.in. dźwięków Placu Centralnego, Zalewu Nowohuckiego, kopca Wandy i okolicznych łąk. Łącznie odbyło się osiem koncertów, które pozwoliły na bliższe poznanie audiosfery Nowej Huty.

Źródło:

Materiał nadesłany