EN
11.12.2021, 09:30 Wersja do druku

Kraków. Aktorka pyta kurator Nowak, czy widziała "Dziady" w Teatrze im. Słowackiego

Inne aktualności

 Alina Czyżewska, aktorka i społeczniczka, zapytała Barbarę Nowak, małopolską kurator oświaty, czy ta była na spektaklu "Dziady". Kuratorium odpowiedziało, że "nie posiada informacji, czy prywatnie p. Barbara Nowak brała udział w ww. spektaklu".

Alina Czyżewska chciała wiedzieć, czy kurator Nowak w ogóle widziała spektakl w Teatrze im. Słowackiego; jeżeli tak, to czy była tam prywatnie, a może służbowo. I czy kuratorium dostało bilety na spektakl (ile biletów, kto z nich skorzystał)?

Kurator Nowak nie chce uczniów na "Dziadach"

Przypomnijmy - po premierze "Dziadów" Barbara Nowak napisała tweeta: "W mojej ocenie haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu".

Na swojej stronie internetowej kuratorium napisało też: "W związku z uzyskaniem informacji o wystawianym obecnie w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie spektaklu »Dziady« Małopolski Kurator Oświaty informuje, że w jego ocenie spektakl ten zawiera interpretacje nieadekwatne i szkodliwe dla dzieci i uczniów, które nie wpisują się w cele systemu oświaty określone w art. 1 pkt 1-3 Prawa oświatowego. (...). Wskazana we wstępie interpretacja »Dziadów« Adama Mickiewicza jest swobodną emanacją poglądów środowiska, które pragnie kształtować spojrzenie społeczne na współczesną Polskę nie z troską, miłością należną Ojczyźnie, lecz z nienawiścią do jej rodowodu historycznego, do tożsamości narodu ugruntowanego na fundamencie tradycji cywilizacji łacińskiej. Ten spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa oświatowego. Biorąc pod uwagę powyższe, Małopolski Kurator Oświaty zdecydowanie odradza organizowanie przez szkoły wyjść dzieci i młodzieży na ten spektakl".

"Teatr Słowackiego powinien na listę zaproszeń wpisać Kuratorium Oświaty i Barbarę Nowak, bo to tak nieładnie, że Kuratorium musi dowiadywać się o nieadekwatnych treściach, mącących duszę Polską, od osób trzecich. Słowaku, ułatw pracę Kuratorium i… swojemu działowi marketingu. (...). Zapytam Kuratorium o treść tego e-maila od zatroskanego widza i notatkę z rozmowy telefonicznej. I dopytam o dane personalne - bo jeśli to były osoby pełniące funkcje publiczne, to RODO nie ma tu nic do rzeczy. A jeśli nie były to osoby pełniące funkcje publiczne - to wychodzi na to, że Barbara Nowak pełni swoje obowiązki, że tak powiem, na wiarę" - podsumowuje w swoim wpisie aktorka.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Aktorka pyta kurator Nowak, czy widziała "Dziady" w Teatrze im. Słowackiego. Kuratorium: "Nie posiadamy takiej wiedzy"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne