EN

20.04.2021, 15:30 Wersja do druku

Kraków. 87 osób dostanie stypendium „Kultura odporna”

Inne aktualności

87 osób zajmujących się twórczością artystyczną, działaniem na rzecz kultury i zabytków otrzyma stypendia „Kultura odporna” w wysokości po 4 tys. zł. Dzięki tym środkom powstaną m.in. nowe utwory muzyczne, filmy, spektakle.

Miasto przeznaczyło na drugą edycję stypendiów 348 tys. zł.

„Nie było łatwo wybrać z 248 wniosków beneficjentów stypendiów +Kultura odporna+, ponieważ otrzymaliśmy wiele projektów niezwykle ciekawych, interdyscyplinarnych czy będących odpowiedzią twórców na ten niełatwy czas” – powiedział Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, przewodniczący komisji.

Jak dodał, komisja starała się wybrać projekty oddolne, niszowe, a jednocześnie powiązane z partnerami urzędu miasta. „Szczególnie interesujące wydawały się nam: mikrokoncerty w dzielnicach, działania z obszaru edukacji kulturowej, działania w społecznościach sąsiedzkich, współpraca z instytucjami, klubami muzycznymi czy organizacjami pozarządowymi” – wymieniał Piaskowski.

Jak zaznaczył, artyści, społecznicy, edukatorzy kulturalni i animatorzy kultury są w szczególnie trudnej sytuacji i potrzebują wsparcia finansowego, umożliwiającego im realizację projektów. Beneficjenci reprezentują różne pokolenia i różne dziedziny sztuki.

Dzięki stypendium powstaną nowe utwory muzyczne, filmy, spektakle. Zrealizowane zostaną też inicjatywy związane z 100. rocznicą urodzin pisarza Stanisława Lema i 100. rocznicą śmierci kompozytora Władysława Żeleńskiego.

Program stypendialny „Kultura odporna” miasto zorganizowało w związku z sytuacją środowiska artystycznego w czasie epidemii.

W tym roku to druga edycja. W pierwszej, w 2020 r., stypendia wynosiły po 2,5 tys. zł i po 5 tys. zł. Pieniądze są wypłacane jednorazowo. Dwie edycje programu stypendialnego kosztowały miasto łącznie 825, 5 tys. zł.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne