EN
7.04.2022, 08:41 Wersja do druku

Kraj. Widowiska pasyjne. W teatrze, w kościele i w plenerze

Inne aktualności

W kilku polskich miejscowościach odbywają się misteria męki Pańskiej.

W teatrze, w kościele i w plenerze

Nova Jeruzalem w Brazylii, Sewilla w Hiszpanii i Cutud na Filipinach - to w tych miejscach odbywają się najsłynniejsze misteria męki Pańskiej. W brazylijskim wydarzeniu biorą udział gwiazdy ekranu, w Sewilli funkcjonują 52 arcybractwa. z których każde przemierza miasto w oddzielnym pochodzie, a na Filipinach wierni dla okazania swojej wiary dają się krzyżować. Również w Polsce jest kilka miejscowości, w których można w wyjątkowy sposób doświadczyć wydarzeń sprzed 2000 lat.

W Polsce misteria męki Pańskiej były reprezentowane m.in. przez średniowieczną „Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" stworzoną prawdopodobnie przez Mikołaja z Wilkowiecka. Dzieło tego XVI--wiecznego autora to jeden z najstarszych dramatów polskich.

„Historyję..." w reżyserii Jarosława Gajewskiego będzie można obejrzeć w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. Premiera już dziś. Na scenie aktorom towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo. Autorzy spektaklu zwracają uwagę m.in. na staropolszczyznę, pokazując widzowi jej piękno i uniwersalizm oraz znaczenie języka w budowaniu naszej tożsamości narodowej.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Widowiska pasyjne.W teatrze, w kościele i w plenerze

Źródło:

Gazeta Polska codziennie nr 68

Wątki tematyczne