EN

1.07.2021, 19:23 Wersja do druku

Kielce. Wystawa prac Rafała Olbińskiego w Muzeum Narodowym

Obrazy, ilustracje, projekty okładek czasopism i książek, a także plakaty, wykonane przez Rafała Olbińskiego, można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym w Kielcach. Prezentowane dzieła zostały wypożyczone od kilkudziesięciu prywatnych kolekcjonerów i instytucji.

Inne aktualności

Na wystawie, otwartej w czwartek w kieleckim Muzeum Narodowym prezentowanych jest blisko 300 prac urodzonego w Kielcach artysty. Pokazane zostały m.in. jego pierwsze dzieła, projekty okładek czasopism oraz ilustracje do artykułów różnych periodyków z lat 70. i 80. XX wieku. Wśród nich są m.in. okładki polskiego pisma muzycznego „Jazz Forum”, w którym przez około dekadę Olbiński odpowiedzialny był za szatę graficzną. Doświadczenie zdobyte w Polsce wykorzystał w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrował na początku lat 80. XX wieku. Swój „amerykański sen” rozpoczął okładką dla czasopisma „Psychology Today”, którą wykonał w marcu 1982 roku.

„Oglądając wystawę przypomniały mi się pierwsze moje kroki w +New York Times+. Na zadany temat robiłem ilustrację i musiałem to zrobić w ciągu jednego dnia, łącznie ze szkicem i całym wykonaniem. Pamiętam swoje zdenerwowanie: czy się sprawdzę i czy dostanę następne zlecenie. Nerwy towarzyszyły mi także podczas robienia okładki do +Time Magazine+, to była pierwsza liga amerykańskiej ilustracji. To była nie tylko nobilitacja, bo ten periodyk miał nakład kilku milionów egzemplarzy. To także pieniądze. Dla biednego emigranta z Polski 4,5 tys. dolarów to były ogromne pieniądze” – wspominał podczas spotkania z dziennikarzami Olbiński.

Artysta dodał, że kielecka wystawa jego prac nie ma żadnej myśli przewodniej. „Każdy może sobie tę myśl przewodnią wymyślić. To pokrywa się z tym, czym naprawdę jest sztuka. Ona nie powstaje na stelażu czy szkicowniku artysty. Powstaje dopiero w oczach tego, który ogląda. Bez publiczności, fanów, kolekcjonerów, sztuka właściwie nie istnieje” – podkreślił artysta.

Rafał Olbiński urodził się 21 lutego 1943 r. w Kielcach. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od lat studenckich zajmował się grafiką i plakatem, uczestnicząc w wielu polskich i międzynarodowych wystawach. Był autorem oprawy graficznej magazynu „Jazz Forum”. Projektował okładki płyt m.in. Krzysztofa Klenczona i Breakautów. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i osiadł w Nowym Jorku, gdzie debiutował okładką do pisma „Psychology Today”.

Olbiński współpracuje ze znanymi czasopismami, takimi jak „The New York Times”, „Newsweek”, „Business Week” i „Der Spiegel”. Jego obrazy znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej (Biblioteka Kongresu USA, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation), a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Australii.

Jest autorem ponad 100 plakatów dla oper i teatrów w USA (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera) i w Polsce (Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Polski i Teatr Współczesny w Szczecinie).

Jego prace odznaczają się specyficznym typem obrazowania, który zaskarbił mu opinię surrealisty cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością.

Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angelesa, a także tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie Prix Savignia (Paryż, 1994).

W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art na cześć obchodów Dnia Ziemi.

W 2006 r. został odznaczony złotym medalem Gloria Artis. Od 1987 roku do 2001 roku wykładał w nowojorskiej School of Visual Arts.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Kielcach czynna będzie do końca października.

Źródło:

PAP