23.07.2020, 09:15 Wersja do druku

Katowice. Lalki żyworękie, muppety i sycylijki. Wakacyjna wystawa w Galerii Ateneum

scena ze spektaklu "Serce", fot. Tomasz Zakrzewski

Od wielu lat Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum przygotowuje wakacyjną wystawę scenograficzną. W tym roku w Galerii Ateneum można oglądać "Lalki".

Na ekspozycji można przyjrzeć się z bliska plastyce wybranych przedstawień katowickiej sceny, zarówno z bieżącego repertuaru, jak i tych archiwalnych.

Są tu lalki żyworękie zaprojektowane przez Evę Farkašovą do spektaklu „Przypowieść o szczęściu”, zaskakujące, odczłowieczające aktora kostiumy-robaki z „Kordiana” (scenografię Mirka Kaczmarka nagrodzono Złotą Maską), jak również lalki stolikowe i muppety Anny Chadaj zastosowane w baśni „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. 

Są i lalki z poetyckich inscenizacji Marcina Jarnuszkiewicza, zrealizowanych we współpracy plastycznej z Joanną Braun i Katarzyną Proniewską-Mazurek, czyli ze spektakli „Daleka podróż Andersena” i „Serce”, a także obiekty ze spektakli „Krawiec Niteczka” (scenografia: Eva Farkašova), „Śpiąca Królewna” (scenografia: Pavel Hubicka) oraz „Ballady” (scenografia: Janusz Pokrywka).

- Szczególną uwagę warto zwrócić na lalki Teresy Targońskiej – rzadko dziś spotykane, ciężkie, drewniane marionetki sycylijskie (na drutach) – ze sztuki „Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa”. Polecamy tę ciekawie zaaranżowaną ekspozycję zarówno dzieciom, jak i dorosłym, bo i sam teatr lalek jest przecież sztuką nie tylko dla najmłodszych - informuje Renata Chudecka, kierowniczka literacka Teatru Ateneum. 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Lalki żyworękie, muppety i sycylijki. Wakacyjna wystawa w Galerii Ateneum

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Katowice online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Tematy w toku