EN
11.01.2022, 11:16 Wersja do druku

Jelenia Góra. Srebrne Kluczyki, Złoty Kluczyk i Wytrych do Serc Publiczności 2021

Inne aktualności

Oto laureaci nagród kulturalnych Nowin Jeleniogórskich przyznanych w roku 2021.

Przedstawiamy ich Państwu w inny niż zazwyczaj sposób, ponieważ w ubiegłym roku nie mogła odbyć się tradycyjna Gala Srebrnych Kluczyków, podczas której zwyczajowo ogłaszaliśmy decyzje Kapituły Srebrnych Kluczyków, Fundacji Nowin Jeleniogórskich oraz wyniki głosowania publiczności w plebiscycie na najpopularniejszego artystę regionu.

Organizację Gali Srebrnych Kluczyków 2021, zgodnie z założonym wcześniej planem, uniemożliwiły pandemiczne okoliczności nieustannie paraliżujące życie społeczne. Bolesne konsekwencje zabójczej dla wielu kulturalnych działań infekcji wirusowej i trwającego stanu epidemii covid-19 nie pozwoliły nam na uroczyste ogłoszenie laureatów dorocznych nagród, w świątecznej, emocjonującej oprawie. Nie poddajemy się jednak i wbrew niesprzyjającym okolicznościom nie rezygnujemy z ważnych i potrzebnych działań. Ich finał postanowiliśmy jednak rozłożyć na etapy. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli zaprosić gości do Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze na uroczyste wręczenie Srebrnych Kluczyków oraz Złotego Kluczyka i Wytrycha do Serc Publiczności 2021. Tymczasem przedstawiamy wszystkich laureatów nagród, podsumowując w ten sposób miniony sezon artystyczny w regionalnym życiu kulturalnym.

Wbrew pozorom, mimo bardzo trudnego dla wszystkich czasu, ostatni sezon pełen był twórczej aktywności artystów i animatorów życia kulturalnego, interesujących, wartościowych wydarzeń i zjawisk wartych zauważenia oraz dorobku, jaki należy docenić.

Z mnóstwa najróżniejszych działań i przedsięwzięć niełatwo jest wybrać kilka najważniejszych, najcenniejszych, zasługujących na szczególne uznanie. Kolejny raz dowiodły tego listopadowe obrady Kapituły Srebrnych Kluczyków 2021, która przyznała nagrody za dokonania sezonu artystycznego 2020/2021 w kategoriach: najlepszy spektakl teatralny scen jeleniogórskich (pod uwagę brane były wszystkie premiery od września 2020 do końca sierpnia 2021 roku), najlepsza kreacja aktorska, sztuki wizualne, muzyka, literatura, zjawisko kulturotwórcze oraz wydarzenie sezonu.

Specjalną nagrodę - Złoty Kluczyk - przyznaje Fundacja Nowin Jeleniogórskich za wydarzenie, inicjatywę, działalność wkraczającą poza ramy jednego sezonu artystycznego i zasługującą na wyróżnienie szczególne. Istotny głos w tej sprawie ma też jednak Kapituła Srebrnych Kluczyków, której członkowie zgłaszają i opiniują kandydatury.

Kandydatów do wszystkich nagród zgłaszać mogą nie tylko członkowie Kapituły, ale też wszyscy inni uczestnicy lokalnego życia kulturalnego. Wystarczy w odpowiednim czasie i trybie przesłać odpowiednie zgłoszenie. Każde takie zgłoszenie przedstawiane jest Kapitule i poddawane głosowaniu. Srebrne Kluczyki 2021 przyznała Kapituła, w której skład weszli: Gabriela Zawiła, Janina Hobgarska, Urszula Liksztet, Alina Gierak, Andrzej Buda i Daniel Antosik.

Szczególnym trofeum wśród zestawu dorocznych nagród kulturalnych Nowin Jeleniogórskich jest Wytrych do Serc Publiczności. O tym, kto go otrzymuje, decydują bowiem wyłącznie wyniki głosowania w plebiscycie na najpopularniejszego artystę regionu. Doroczny plebiscyt podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym zgłaszać można ulubieńców publiczności oraz głosować na wszystkich, którzy znajdą się na liście kandydatów. W drugim etapie głosować można już tylko na piątkę finalistów, którzy zdobyli największą ilość punktów w pierwszym etapie głosowania i tym samy nominowani zostali do nagrody. W obu etapach plebiscytu głosować można było na dwa sposoby: za pomocą kuponów drukowanych w papierowych wydaniach Nowin Jeleniogórskich oraz za pomocą smsów. O przyznaniu nagrody decydowała łączna ilość punktów zdobytych w obu etapach głosowania. Do Wytrycha 2021 głosami publiczności nominowani byli: Małgorzata Osiej-Gadzina (aktorka), Grzegorz Nowicki (literat), Roman Samostrokov (muzyk), Honorata Magdeczko-Capote (aktorka) i Kazimierz Pichlak (poeta, fotograf).

Srebrny Kluczyk 2021: LITERATURA
„Sny   Sudeckie"    Miłosza Kamińskiego
Zbiór wierszy jeleniogórskiego poety, osadzonych w krajobrazie i historii Sudetów.

Srebrny Kluczyk 2021: MUZYKA
Roman Samostrokov - wiolonczelista, kompozytor, aranżer, twórca Orkiestry Kameralnej Klassik Modern - za cykl koncertów w autorskim opracowaniu, prezentujących wartościowe dzieła muzyczne w małych miejscowościach Dolnego Śląska

Srebrny Kluczyk 2021: SZTUKI WIZUALNE
Wystawa izersko-karkonoskiego środowiska artystycznego „Sztuka w czasach zarazy" zorganizowana przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, kurator - Bożena Danielska

Srebrny Kluczyk 2021: NAJLEPSZY SPEKTAKL TEATRALNY
„Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Karoliny Szczypek, zrealizowany on-line przez Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

Srebrny Kluczyk 2021: NAJLEPSZA KREACJA AKTORSKA
Krzysztof Rogacewicz - za rolę w monodramie „Paradox" w reżyserii Krzysztofa Pulkowskiego, zrealizowanym przez jeleniogórski Teatr Maska

Srebrny Kluczyk 2021: WYDARZENIE SEZONU
„Sercem z Wami" - piosenka i teledysk według pomysłu Eweliny Marciniak, z jej tekstem i muzyką (współtwórca muzyki Marcin Sweklej), zrealizowany przez twórców skupionych w ośrodkach kultury Jeleniej Góry (Jeleniogórskie Centrum Kultury, Przystań Twórczą, Muflon, Osiedlowy Dom Kultury)

Srebrny Kluczyk 2021: ZJAWISKO KULTUROTWÓRCZE
„Bestiariusz Jeleniogórski" Tomasza Szyrwiela
Księga w kilku tomach łącząca fotografię, rysunek i opowieści o fantastycznych bestiach wyłaniających się z magicznych mgieł Karkonoszy

WYTRYCH 00 SERC PUBLICZNOŚCI 2021
Honorata Magdeczko-Capote - aktorka Teatru Maska, znana i uwielbiana przez publiczność, także za sprawą szerokiej aktywności społecznej i pozascenicznej.

ZŁOTY KLUCZYK 2021
Prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler - wybitna artystka zajmująca się sztuką włókna. Maluje wełną i pastelami, aranżuje wnętrza i ekspozycje wystawiennicze. Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną i publicystyczną. Urodziła się w Warszawie w 1942, związana z Kaliszem od pięciu pokoleń, mieszka z rodziną we Wrocławiu. Studia ukończyła w 1967 w PWSSP (obecnie ASP im. E. Geperta) na Wydziale Architektury Wnętrz, pod kierunkiem prof. Władysława Winczego we Wrocławiu. Tytuły naukowe (doktorat, dr hab., prof. zw. sztuk plastycznych) uzyskała w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w latach 1999-2005. Od 1968 jest członkiem ZPAP Okręgu Wrocławskiego. W 1972 roku powołała Grupę Tkacką „10x TAK". Od 1978 raku kieruje założoną z własnej inicjatywy Galerią Tkacką „Na Jatkach" we Wrocławiu. W 1996 podjęła pracę w Studium Podyplomowym „Dyscypliny Plastyczne w Architekturze" w ASP we Wrocławiu, oraz powołała kolejną grupę tkacką - „Wątek". Od 2000 jest jurorem i doradcą artystycznym Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna". Od 2005 należy do Stowarzyszenia Twórczego „Polart" w Krakowie i Stowarzyszenia Pasteli-stów Polskich. Jest prezesem Fundacji na rzecz Rozwoju Wrocławskiej Tkaniny Artystycznej. W latach 2002-2017 pracowała w UAM w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, gdzie założyła Pracownię Tkaniny Artystycznej, którą kierowała do przejścia na emeryturę w 2017 roku.
Twórczość prezentowała na 86 .wystawach indywidualnych oraz brała udział w 465 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Z okazji 50-lecia pracy twórczej prezentowała swoją twórczość w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ( 2017), oraz w Muzeum Miejskim we Wrocławiu w Sali Wielkiej Starego Ratusza (2018).
Jej prace posiadają w swoich zbiorach: Muzeum Watykańskie, Rzym; Raiffeneisenhof Bildungszentrum, Graz, (Austria); Museum Möbel Lang w Basel, (Szwajcaria); Muzeum Śremu, Sremska Mitrovica (Serbia); Centralne Muzeum Włókiennictwa w Lodzi; Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze; Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze; Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.; Museum Art Gallery of Szombathely, Szombathely (Węgry); Centralne Muzeum Morskie w Gdyni; Muzeum Rzemiosła w Krośnie; Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu; Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach (Kolekcja Dzieł Współczesnej Sztuki Polskiej); Kolekcja Biura Wystaw Artystycznych w Miechowie; Zbiory Książnicy Pomorskiej, Buk k. Szczecina; Galerie AM-DAMM w Dreźnie (Niemcy); Galeria Artemision w Görlitz (Niemcy); SBWA (obecnie Galeria Test, Mazowiecki Instytut Kultury) w Warszawie; Kolekcja Miniatur Fundacji „Protextil"; Centrum Promocji ZWCH - Stilon w Gorzowie Wlkp.; Studio Sadey in Naven (Kanada); Pun-ta del Este (Urugwaj); Galeria „Lotos" w Kamiennej Górze; a także wielu kolekcjonerów prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, Austria, Brazylia, Dania, Kanada, Niemcy, Szwajcaria), Za całokształt działalności artystycznej otrzymała m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; Złoty i Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artls", Złotą Odznakę Towarzystwa Miłośników Wrocławia; Złotą Odznakę ZPAP; Medal „Merito de Wra-tislavia"- Zasłużony dla Wrocławia, Odznakę Honorową Złotą „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego"; Srebrny Krzyż Zasługi; Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia; Zasłużony Działacz Kultury.
Jest Honorową Obywatelką Miasta Kowary i prawdziwym Ambasadorem Karkonoszy. Odgrywa niezwykłą rolę w pielęgnowaniu tradycji tkackich w Karkonoszach, od 1974 roku organizuje i jest kuratorem generalnym Festiwalu Sztuki włókna – Kowary - międzynarodowego wydarzenia o blisko pięćdziesięcioletniej historii. W organizowanych przez nią festiwalach sztuki włókna uczestniczą wybitni artyści z całego świata. Obecnie na festiwal sztuki włókna składa się kilkanaście wystaw, warsztaty, sympozjum naukowe. Dzięki organizowanym plenerom tkackim w Kowarach stała się jednym z największych ambasadorów Karkonoszy. Dzięki jej zaangażowaniu w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze powstaje kolekcja współczesnej tkaniny artystycznej, druga po Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Za sprawą wyników jej badań i pracy naukowej przywrócono pamięć o wybitnej przedwojennej artystce wrocławskiej, zajmującej się także tkaniną artystyczną i związanej z Karkonoszami - Wandzie Bibrowicz.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Srebrne Kluczyki, Złoty Kluczyk i Wytrych do Serc Publiczności 2021

Źródło:

Nowiny Jeleniogórskie nr 1/04.01