EN
13.09.2021, 08:21 Wersja do druku

Jelenia Góra. Jelenia Góra. "Nipple Jesus" na koniec spotkań teatralnych

Inne aktualności

Od 2 do 7 października trwać będzie 48. edycja Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych. Na zakończenie widzowie w Jeleniej Górze będą mogli zobaczyć spektakl "Nipple Jesus" autorstwa brytyjskiego pisarza Nicka Hornby'ego w wykonaniu Teatru im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Wystąpi Marc Schützenhofer. Opracowanie: Clara Drechsler i Harald Hellmann.

Nick Hornby znany jest przede wszystkim z twórczości powiązanej z tematyką muzyki oraz sportu, a także z kreowania bezprzedmiotowej, obsesyjnej natury bohaterów swoich tekstów. Pisze powieści, opowiadania, a także teksty piosenek i scenariusze. Zadebiutował powieścią "Futbolowa gorączka" w 1992. W Polsce najlepiej znany dzięki pozycjom, takim jak "Był sobie chłopiec" czy "Wierność w stereo". Jego książki sprzedały się na całym świecie w ponad 5 milionach egzemplarzy

Bohaterem "Nipple Jesus" jest bezrobotny i niewykształcony Dave, który rezygnuje z pracy bramkarza z powodu obaw o bezpieczeństwo i rozpoczyna nową pracę jako strażnik w muzeum. Ze względu na swój przerażający wzrost, Dave zostaje wybrany do pilnowania dzieła sztuki ofensywnej przeznaczonego tylko dla dorosłych, znajdującego się w osobnym pomieszczeniu. Początkowo Dave, który nie ma zbyt wielkiego zamiłowania do sztuki, nie może pojąć ogromnych środków bezpieczeństwa. Przecież na obrazie widać tylko Jezusa na krzyżu. Po bliższym przyjrzeniu się odkrywa, że został on zmontowany jako kolaż z tysięcy kobiecych sutków. Dave jest przerażony i zdegustowany, niechętnie wykonuje swoją pracę. Kiedy jednak poznaje osobiście artystkę Marthę Marsharn, zaczyna zajmować się kontrowersyjnym obrazem i rozwija swój osobisty stosunek do niego. Od tej pory broni dzieła sztuki przed wszelkimi atakami.

Marc Schützenhofer (ur. 1975 w Badenii-Wirtembergii) dorastał w Austrii. Do teatru trafił dzięki amatorskiej trupie aktorskiej działającej pod Wiedniem i w latach 2000-2003 studiował w Theaterwerkstatt Charlottenburg. Po występach w różnych teatrach w Niemczech (w tym w Deutsches Theater Berlin) oraz mniejszych rolach w filmie i telewizji, w 2004 rozpoczął współpracę z teatrami w Saksonii. Od sezonu 2013/2014 jest związany z Teatrem im. Gerharta Hauptmanna w Zittau, gdzie zagrał m.in. w "Iwonie, księżniczce Burgundii", "Przebudzeniu wiosny", "Kazimierzu i Karolinie", "Śmierci i dziewicy", "Butach, które tańczyły", "Marii Stuart" i "Śnie nocy letniej".

Przypomnijmy, że tegoroczne XLVIII Jeleniogórskie Spotkania Teatralne rozpocznie warszawski Teatr Ateneum komedią "Uciekinierki" duetu autorskiego Pierre Palmade & Christophe Duthuron w reż. Wojciecha Adamczyka z udziałem Magdaleny Zawadzkiej i Sylwii Zmitrowicz. Następnie na deskach Teatru im. Norwida zobaczymy komediofarsę "Tydzień, nie dłużej" Clémenta Michela w reż. Marcina Sławińskiego w wyk. Teatru Kwadrat z Warszawy (wystąpią: Anna Cieślak lub Natalia Rybicka, Paweł Małaszyński i Andrzej Nejman), "Dom lalki. Część 2" Lucasa Hnatha w reż. Tomasza Dutkiewicza w wyk. Teatru Komedia z Warszawy (grają: Agnieszka Warchulska, Maria Pakulnis, Paulina Komenda i Jan Wieczorkowski), "Zimowlę" na podstawie fabuły powieści Dominiki Słowik w reż. Jakuba Roszkowskiego w wyk. Teatru im. Juliusza Słowackiego z Krakowa oraz "Tańczącego z gwiazdami" Michała Walczaka w wyk. Teatru Powszechnego w Łodzi.

Tytuł oryginalny

Jelenia Góra. "Nipple Jesus" na koniec spotkań teatralnych

Źródło:

www.jelonka.com
Link do źródła

Autor:

Manu