EN
16.08.2022, 08:10 Wersja do druku

Jaworze. We wrześniu odsłonięcie ławeczki Wiesława Dymnego

Inne aktualności

9 września odsłonięta zostanie w Jaworzu ławeczka, która przypomni o Wiesławie Dymnym, poecie i prozaiku, współtwórcy Piwnicy pod Baranami – powiedział w poniedziałek PAP Radosław Ostałkiewicz, wójt podbielskiego Jaworza, w którym Dymny spędził dzieciństwo.

"Ławeczkę odsłonimy w piątek, 9 września, czyli tuż przed nasza imprezą – Jaworzańskim Wrześniem i gminnymi dożynkami. Obecność potwierdziła już Anna Dymna. Zaplanowaliśmy na ten wieczór spotkanie autorskie. Mam nadzieję, że dotrze także brat Wiesława – Lechosław" – powiedział PAP Radosław Ostałkiewicz.

Ławeczka, która jest dziełem krakowskiego artysty Marka Maślańca, jest już w Jaworzu. Stanie w Nałężu, gdzie Dymny się wychował. "Ustawimy ją koło kapliczki, tuż przy wyjściu na szlak turystyczny na Błatnią. Instalowana będzie w przededniu odsłonięcia lub nawet w piątek rano. Wszystko jest już przygotowane; kotwy są zamontowane. Wystarczy ją ustawić" – powiedział wójt.

Pomysłodawcami ufundowania ławeczki było stowarzyszenie Jaworze-Zdrój, które pozyskało na ten cel dofinansowanie z funduszy UE. Budżet gminny nie będzie finansował zadania.

Będzie to już druga w gminie Jaworze ławka poświęcona postaci ważnej dla historii miejscowości. W 2011 r. uhonorowano w ten sposób hr. Maurycego Saint Genois, właściciela tutejszych dóbr. To dzięki niemu miejscowość w XIX w. była uzdrowiskiem.

Wiesław Dymny urodził się 25 lutego 1936 r. w Połoneczce koło Nowogródka. W 1953 r. ukończył liceum w Bielsku-Białej i podjął studia malarskie w Krakowie. Nie ukończył ich. Zaczął natomiast pisać. Stworzył ok. 300 tekstów piosenek. W 1963 r. otrzymał Nagrodę im. Kościelskich za "Opowiadania zwykłe". Był współtwórcą krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Pisał teksty dla jej artystów. Tworzył m.in. też dla STS-u. W 1971 r. ożenił się z Anną Dymną. Zmarł 12 lutego 1978 r. na zawał serca. Został pochowany w Krakowie.

Źródło:

PAP